Trzeci sparingpartner - Bohemians Praga 1905 / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Trzeci sparingpartner - Bohemians Praga 1905 15 sty

Trzeci sparingpartner - Bohemians Praga 1905

Kolejnym przeciwnikiem Miedziowych podczas obozu w Turcji będzie czeski – Bohemians Praga 1905. Czas przybliżyć sylwetkę naszych rywali.

15 sty 2023 10:09

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Bohemians Praga 1905 to klub piłkarski z Pragi, jak sama nazwa wskazuje założony w 1905 roku. Obecnie uczestniczy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Czechach. Zespół ze stolicy naszych południowych sąsiadów może się pochwalić kilkoma sukcesami w swojej historii. Największe z nich to awans do półfinału Pucharu UEFA w 1983 roku. Wówczas potrafili wyeliminować kilku klasowych przeciwników. Pokonali kolejno Admire Wacker, AS Saint-Étienne, Servette FC, Dundee United. Odpadli dopiero w ½ finału z Anderlechtem – późniejszym zwycięzcą rozgrywek.  Zdobywali również mistrzostwo Czechosłowacji w 1983 roku oraz Puchar Czechosłowacji w 1982 roku.

Klub W 2005 roku ogłosił bankructwo w wyniku złego zarządzania. Jego długi wykupili kibice i uzyskali od Czesko-Morawskiej Federacji Piłkarskiej zgodę na kontynuowanie działalności klubu. Z kolei 25 maja 2009 zapadła decyzja w ciągnącym się od 4 lat sporze pomiędzy Bohemians 1905 a Bohemians Praha dotyczącym prawa do używania symbolu kangura, nazwy i barw klubowych. Decyzją urzędu jedynym uprawnionym do używania tych znaków i barw został właśnie klub Bohemians 1905.

W poprzednim sezonie Bohemians Praga 1905 do końca walczył o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Czechach. Wówczas w decydującym dwumeczu pokonali 3:0 SFC Opava i pozostali w pierwszej lidze. W obecnych rozgrywkach zajmują siódmą pozycję w ligowej tabeli. Na swoim koncie mają 6 zwycięstw, 4 remisy i 6 porażek. Najlepszy strzelcem zespołu z Pragi w minionej rundzie był Roman Kvet, który strzelił aż 9 bramek oraz zanotował 2 asysty. W związku z tak znakomitą formą szybko zainteresował się nim lider czeskiej ligi – Viktoria Pilzno i wyróżniający się zawodnik zmienił barwy klubowe. 

Ciekawostką jest, że we władzach klubu Bohemians Praga 1905 jest legendarny Antonin Panenka, który w karierze piłkarskiej zasłynął ze stylu wykonywania rzutów wolnych i karnych. W przeszłości piłkarzem tego zespołu przez lata był Stanislav Levy, a więc trener Śląska Wrocław w latach 2012-2014.