Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z Lechem 6 sie

Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z Lechem

Przed nami 66. starcie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Lechem Poznań. Jak prezentuje się dotychczasowa historia pojedynków? O tym dowiecie się z poniższego newsa.

6 sie 2022 11:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy naprzeciw siebie obie drużyny stanęły w sezonie 1985/86. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Lubinie, gdy nasz zespół debiutował na boiskach ówczesnej I ligi. W inauguracyjnym spotkaniu padł bezbramkowy remis. Na wiosnę w stolicy Wielkopolski mieliśmy również podział punktów, tym razem 1:1, po bramkach Mirosława Okońskiego dla Kolejorza oraz Zbigniewa Stelmasiaka dla Miedziowych.

W kolejnym sezonie Lech dwukrotnie wygrywał z KGHM Zagłębiem, zwyciężając najpierw u siebie 3:1, a w Lubinie 3:2. Były to zarazem ostatnie wygrane drużyny ze stolicy Wielkopolski przez kolejne trzy lata. Po raz pierwszy piłkarze KGHM Zagłębia zwyciężyli nad Lechem w 1987 roku. Wówczas w meczu rozegranym na stadionie w Poznaniu Miedziowi wygrali 2:0, a bramki zdobywali Romuald Kujawa oraz Adam Zejer. W meczu rozegranym na stadionie GOS w Lubinie po golu Dariusza Baziuka, nasz zespół znów okazał się lepszy od Kolejorza. W 1990 roku Miedziowi pokonali rywali z Poznania 2:1, a gole zdobywali wtedy Jarosław Góra i Janusz Kudyba. Od tego czasu to Lech aż do sezonu 1995/96 wygrywał bądź remisował z naszym zespołem. Los do lubinian znów uśmiechnął się w rundzie jesiennej kolejnego sezonu. Wtedy to Radosław Kałużny dał jednobramkową wygraną w meczu rozgrywanym w Lubinie. Piłkarze KGHM Zagłębia poszli za ciosem i wygrali także w Poznaniu 2:1.   

Najbardziej widowiskowe starcie pomiędzy tymi drużynami niewątpliwie miało miejsce w sezonie 2005/06 w Lubinie. Wówczas górą byli przyjezdni z Poznania, którzy zwyciężyli 5:4. Dublet dla Miedziowych zanotował wówczas Michał Chałbiński, a po jednym trafieniu zdobyli Matija Kristić oraz Maciej Iwański. Dla Kolejorza trafiali Zbigniew Zakrzewski, Krzysztof Gajtkowski oraz Piotr Reiss, który trzykrotnie zdołał pokonać Mariusza Liberdę.

Starcia pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Lechem Poznań, to także ciekawe historie. Najciekawszą jest na pewno fakt, że w sezonie 2009/10, w meczu ostatniej kolejki Lech zwyciężył 2:0, lecz to nie wynik okazał się później najciekawszy. Był to bowiem ostatni mecz w koszulce poznańskiego zespołu Roberta Lewandowskiego.

Miedziowi najwyższe zwycięstwo nad Kolejorzem zanotowali w sezonie 2015/16. Wówczas wygraliśmy 3:0, po trafieniach Macieja Dąbrowskiego (dwie) i Arkadiusza Woźniaka. Zwycięstwo to jednocześnie zapewniło naszemu Klubowi awans do europejskich pucharów, zaledwie rok po powrocie na boiska Ekstraklasy. W pamięci naszych kibiców na pewno zapadł mecz z lutego 2019 roku. Wówczas, gdy wydawało się, że Lech zwycięży 1:0, Miedziowi w ostatnich minutach odwórcili losy meczu i za sprawą Filipa Starzyńskiego i bramce samobójczej Nikoli Vujadinovicia, zwyciężyliśmy w Poznaniu 2:1. Półtorej roku później, na inaugurację sezonu 2020/21, Miedziowi znów byli blisko porażki 0:1, tym razem na własnym stadionie. Po raz kolejny jednak lubinianie zdołali odwrócić losy meczu. Tuż przed przerwą bramkę zdobył Mikael Ishak, a na kilka minut przed końcem gole dla naszego zespołu strzelili Sasa Balić oraz Lubomir Guldan.

W poprzednim sezonie górą dwukrotnie byli podopieczni ówczesnego trenera Kolejorza, Macieja Skorży. W meczu rozegranym w grudniu 2021 roku, poznaniacy zwyciężyli w Lubinie 3:2. Bramki wówczas zdobywali Antonio Milić, Joao Amaral oraz Jakub Kamiński dla rywala, natomiast dla nas do siatki trafiali Kamil Kruk oraz Lorenco Simić. Drugie spotkanie miało miejsce na zakończenie sezonu. Wówczas pewny mistrzostwa Polski Lech zwyciężył przed pełnymi trybunami 2:1, po bramkach Tomasza Kędziory oraz Alana Czerwińskiego. Dla lubinian honorowe trafienie zanotował Kacper Chodyna z rzutu karnego.

Starcie 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Lechem Poznań już w niedzielę 7 sierpnia o godzinie 17:30. Serdecznie zapraszamy na Stadion Zagłębia!

KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań | Historia pojedynków

Zwycięstw KGHM Zagłębia: 20
Remisów: 20 
Zwycięstwa Lecha: 25  
Bilans bramkowy: 89-75 na korzyść Lecha