Wyrównana przeszłość / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Wyrównana przeszłość 18 lut

Wyrównana przeszłość

Dzisiejsze spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Wisłą Płock, będzie 35. starciem obydwu drużyn na poziomie ligowym. Z płocczanami wielokrotnie tworzyliśmy ciekawe widowiska, nie tylko w lidze, ale także w Pucharze Polski, bowiem w 2006 roku obydwie drużyny spotkały się w wielkim finale tych rozgrywek. A jak prezentuje się dotychczasowa historia w meczach z Nafciarzami? Zapraszamy do poznania statystyk.

18 lut 2022 09:45

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Oba zespoły po raz pierwszy naprzeciw siebie stanęły w sezonie 1994/95. Był to czas, gdy dzisiejsza Wisła była znana pod szyldem Petrochemia. Na stadionie w Lubinie Miedziowi pewnie pokonali rywali z województwa mazowieckiego 4:1, a na listę strzelców wpisywali się Sławomir Majak (trzy razy) oraz Zbigniew Czajkowski. W sezonie 1999/2000 KGHM Zagłębie Lubin pokonało Petrę Płock 5:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Jerzy Podbrożny, a po jednym trafieniu zanotowali Rafał Majka, Dariusz Żuraw oraz Daniel Dubicki. Było to jak się później okazało pierwsze z dwóch pięciobramkowych zwycięstw naszej drużyny nad rywalami z Płocka.  

Przy okazji meczu z Wisłą, nie w sposób nie wspomnieć o finale Pucharu Polski z 2006 roku. Choć ostatecznie przegrany przez Miedziowych, to jednak zapisał się on w kartach naszej historii. Wtedy finał składał się z dwóch spotkań rozegranych na stadionach uczestników. W pierwszym meczu w Lubinie Nafciarze wygrali 2:3, a w rewanżu na własnym stadionie wygrali 3:1. W kolejnym, jak się okazało mistrzowskim sezonie, KGHM Zagłębie dwukrotnie pokonało rywali z Płocka. W pierwszym spotkaniu rozegranym na Stadionie GOS, po bramkach Michała Chałbińskiego oraz Łukasza Mierzejewskiego, Miedziowi pokonali rywala 2:1. W rundzie wiosennej w meczu rozegranym w województwie mazowieckim, lubinianie także zdobyli dwie bramki, jednak tym razem zachowując czyste konto. Bramki zdobywali wtedy Marcin Pietroń oraz Maciej Iwański z rzutu karnego.

W sezonie 2019/20, pod wodzą tymczasowego trenera Pawła Karmelity, mierzyliśmy się z Wisłą Płock na własnym stadionie, Była to druga wygrana KGHM Zagłębia w starciach między tymi zespołami aż 5:0. Strzelcami bramek w tym spotkaniu byli Sasa Zivec, Alan Czerwiński, Damjan Bohar, Bartosz Slisz oraz Dawid Pakulski. Była to zarazem ostatnia wygrana Miedziowych nad płocczanami.  

W ubiegłym roku z Nafciarzami mierzyliśmy się trzykrotnie. Żadnego z tych spotkań jednak nie będziemy dobrze wspominać. Po raz pierwszy obydwa zespoły stanęli naprzeciw siebie już w styczniu. Po bramkach Mateusza Szwocha oraz Dawida Kocyły, płocczanie wygrali 0:2. Na zakończenie poprzedniego sezonu na stadionie w Płocku gospodarze wysoko pokonali Miedziowych aż 4:0. Trzy miesiące później, znów na stadionie Wisły, w meczu rozegranym w bardzo niekorzystnych warunkach, rywale po raz drugi z rzędu czterokrotnie znajdowali drogę do naszej bramki.  

KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Płock | Ligowa historia pojedynków

Zwycięstwa KGHM Zagłębia - 14

Remisy – 5 

Zwycięstwa Wisły Płock - 15 

Bramki: 49-47 na korzyść KGHM Zagłębia