Z Wartą historycznie na remis 30 mar

Z Wartą historycznie na remis

Przed nami ligowe starcie z Wartą Poznań. Będzie to 14. potyczka pomiędzy tymi zespołami. Jak przedstawia się dotychczasowa historia pojedynków? O tym dowiecie się z poniższego newsa.

30 mar 2023 08:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy KGHM Zagłębie i Warta stanęły naprzeciw siebie w 1978 roku w Poznaniu. Wówczas trzy punkty zgarnęli nasi rywale, którzy wygrali pewnie 4:1. Na wiosnę w Lubinie na Stadionie Górniczym, ambitna postawa naszych zawodników nie wystarczyła choćby na remis. Zieloni wygrali wówczas na naszym terenie 3:2. 

Po raz kolejny oba zespoły zmierzyły się ze sobą w sezonie 1993/94. Wtedy również Miedziowi odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo nad ekipą ze stolicy województwa Wielkopolskiego. Co prawda w pierwszym meczu rozegranym na boisku rywala Warta wygrała 2:1, ale w drugim starciu Miedziowi odnieśli niezwykle przekonujące zwycięstwo, premierowo wygrywając aż 5:0. Jest to jednocześnie najwyższa wygrana KGHM Zagłębia nad Zielonymi w dotychczasowej historii. W tym meczu po dwie bramki zdobyli Stefan Machaj i Sławomir Majak, a jedno trafienie dołożył Dariusz Lewandowski. W kolejnym sezonie KGHM Zagłębie poszło za ciosem i wygrało oba spotkania – 2:1 w Lubinie oraz 3:1 w Poznaniu.

Na następne starcie KGHM Zagłębia z Wartą przyszło nam czekać aż do 2008 roku. Oba zespoły wówczas spotkały się na poziomie I ligi. Miedziowi na jesień pewnie pokonali rywali na ich stadionie 3:0. Dubletem we wspomnianym spotkaniu popisał się Ilijan Micanski, a jedno trafienie zanotował Wojciech Kędziora. W meczu rozegranym w Lubinie, na nowo otwartym Stadionie Zagłębia, Miedziowi ulegli dość niespodziewanie Warcie 1:2. Jedynego gola dla naszego zespołu wówczas zdobył Mateusz Bartczak.

Ponowne spotkanie między KGHM Zagłębiem a Wartą miało miejsce w sierpniu 2020 roku, gdy Zieloni wrócili po wielu latach na szczebel PKO BP Ekstraklasy. Wówczas już w drugiej kolejce beniaminek z Poznania przyjechał do Lubina. Wtedy to Damjan Bohar zdobył bramkę w samej końcówce spotkania, dzięki czemu wygraliśmy to starcie 1:0. Taki sam rezultat padł w meczu w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie rozgrywająca tam swoje mecze w roli gospodarza Warta pokonała Miedziowych 1:0, po pięknej bramce Łukasza Trałki.

W ubiegłym sezonie komplet punktów zgarniali goście danego spotkania. W pierwszym meczu rozegranym na boisku rywala, lubinianie wygrali 2:0 po trafieniach Tomasa Zajicia oraz Patryka Szysza. Wiosenne starcie w Lubinie jednak nie będzie miło przez nas wspominane, bowiem poznaniacy zwyciężyli aż 4:0, co jest jednocześnie najwyższym zwycięstwem Warty nad KGHM Zagłębiem w historii. Gole wówczas zdobywali Adam Zrelak (dwie), Miguel Luis oraz Frank Castaneda. 

W obecnych rozgrywkach, we wrześniu ubiegłego roku, oba zespoły po raz pierwszy w historii podzieliły się punktami. Na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim padł remis 2:2. Gole dla naszego zespołu w tym meczu zdobywali Martin Doležal oraz Rafał Adamski. Dla Warty natomiast trafiali Jan Grzesik oraz Adam Zrelak. 

Początek meczu 26. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Wartą Poznań już w piątek 31 marca o godzinie 18:00 na Stadionie Zagłębia. Zapraszamy serdecznie do kibicowania naszym zawodnikom w drodze po trzy punkty!

KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 6

Remisy: 1

Wygrane Warty: 6

Bramki: 23:20 na korzyść KGHM Zagłębia