Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin | Po obu stronach barykady / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin | Po obu stronach barykady 10 mar

Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin | Po obu stronach barykady

Przed jutrzejszym spotkaniem z Pogonią Szczecin przygotowaliśmy listę wybranych zawodników, którzy w swojej karierze reprezentowali zarówno barwy Miedziowych, jak i Portowców. Zapraszamy do zapoznania się z tymi nazwiskami.

10 mar 2023 14:17

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Luis Mata 

Portugalczyk przyszedł do Zagłębia w zimowym okienku transferowym właśnie z Pogoni Szczecin. W barwach Dumy Pomorza spędził 2,5 roku, które zaowocowały zajęciem  trzeciego miejsca  z jego ówczesną drużyną  w sezonie 2020/2021 oraz 2021/2022 PKO BP Ekstraklasy. Łącznie wystąpił dla Portowców w 69 meczach, co przełożyło się pięć podań otwierających drogę do siatki swoim kolegom. W swojej karierze grał także dla młodzieżowych reprezentacji Portugalii, w których na zgrupowaniach kadry mógł spotkać takie gwiazdy jak Bruno Fernandes, Diogo Jota czy Ruben Neves. Obecnie czeka na debiut w zespole Miedziowych. Szansa już w sobotę przeciwko swojemu byłemu klubowi. 

Damian Dąbrowski

Wychowanek KGHM Zagłębia Lubin. Debiutował w Ekstraklasie w barwach Miedziowych w lutym 2010 roku w meczu z Piastem Gliwice. Łącznie w pierwszej drużynie Zagłębia wystąpił 25 razy i zaliczył 3 asysty. W 2012 roku sprowadziła go do siebie Cracovia, a dzięki dobrej grze w tym zespole został powołany do reprezentacji Polski na zgrupowanie w 2016 roku. Rozegrał wtedy swoje jedyne spotkanie w Biało-Czerwonych Barwach. Rywalem naszej reprezentacji była Słowenia w meczu Towarzyskim. Trzy lata później podczas letniego okienka transferowego sprowadzić go zdecydowała się Pogoń Szczecin, w której gra do tej pory. Dla Portowców wystąpił już 117 razy, co udokumentował czterema bramkami i dziesięcioma ostatnimi podaniami. 

Maciej Dąbrowski

Maciej Dąbrowski trafił do Zagłębia Lubin właśnie z Pogoni Szczecin w styczniu 2015 roku. Był to naprawdę dobry czas dla Miedziowych, bowiem środkowy obrońca z naszą drużyną zajął trzecie miejsce w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2015/2016 oraz reprezentował nasz klub w europejskich pucharach, do których wówczas wywalczyliśmy awans. W trykocie Zagłębia wystąpił łącznie w 93 meczach oraz zanotował 7 bramek i 3 asysty. Wcześniej dla Portowców zaliczył 73 spotkania, co przełożyło się na 7 trafień i 4 otwierające drogę do bramki przeciwnika podania. W swojej karierze grał też dla reprezentacji młodzieżowych naszego kraju (U20 i U17).

Adam Buksa

Adam Buksa przeszedł do Zagłębia Lubin w sierpniu 2016 roku z Lechii Gdańsk. W barwach Miedziowych zagrał łącznie 34 razy –  strzelił 4 gole oraz dołożył do tego jedną asystę. Jego talent rozwinął się w Pogoni Szczecin, do której trafił w styczniu 2018 roku. Dla Portowców wystąpił w 55 meczach i mógł się pochwalić naprawdę bardzo dobrą statystyką, bowiem zanotował aż 22 bramki i 10 ostatnich podań. W swoim dorobku ma również udane spotkania dla reprezentacji Polski. Zadebiutował we wrześniu 2021 roku i od razu wpisał się na listę strzelców w wygranej rywalizacji z Albanią (4:1) w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Katarze. Na swoim koncie ma już 9 występów z orzełkiem na piersi, w których pięciokrotnie pokonywał bramkarza rywali. Obecnie jest zawodnikiem francuskiego Lens. 

Robert Kolendowicz

Do Zagłębia Lubin trafił w styczniu 2007 roku i wywalczył z naszym klubem Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007. W tych pamiętnych rozgrywkach po wejściu do zespołu zanotował jedną bramkę i dwie asysty. Łącznie w koszulce Miedziowych zagrał 73 razy, co zaowocowało dwoma trafieniami i jedenastoma asystami. Do Pogoni Szczecin trafił w 2010 roku, która grała wówczas na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Ostatecznie pobyt w drużynie Dumy Pomorza zakończył ze statystyką 8 goli oraz 10 otwierających podań. W swojej karierze raz wystąpił w seniorskiej reprezentacji Polski. Na zgrupowaniu w grudniu w 2006 roku rozegrał mecz przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Obecnie jest asystentem trenera – Jensa Gustafssona w Pogoni Szczecin.

Jerzy Podbrożny

Trzykrotny Mistrz Polski oraz dwukrotny król strzelców polskiej PKO BP Ekstraklasy. W barwach Zagłębia Lubin występował łącznie przez rok (2000-2001), co udokumentował 27 meczami, w których trafiał do siatki przeciwników 11 razy. Jego następnym klubem była Pogoń Szczecin. W koszulce Portowców rozegrał 23 spotkania, a to przełożyło się na 6 goli. Jerzy Podbrożny jest aktualnie trzynasty w rankingu najlepszych strzelców wszech czasów polskiej Ekstraklasy z liczbą aż 122 bramek. W karierze zaliczył też siedem występów dla seniorskiej reprezentacji Polski.

Stefan Machaj

KGHM Zagłębie Lubin w składzie ze Stefanem Machajem zdobyło swój pierwszy tytuł mistrza Polski, a sam obrońca był jednym z głównych twórców tego sukcesu. Razem z lubińskim klubem piłkarz występował na arenie międzynarodowej, grając między innymi mecz w Pucharze UEFA przeciwko włoskiej Bolonii. Oprócz tego, razem z „Miedziowymi” Stefan wystąpił w pojedynku z Bröndby IF rozgrywanym w ramach Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, czy również w pamiętnym dwumeczu z AC Milan. Nasze barwy reprezentował w aż w 183 meczach, co zaowocowało 23 bramkami. W sezonie 1992/1993 został na rok wypożyczony do Pogoni Szczecin, gdzie zagrał w 26 spotkaniach i strzelił jedną bramkę.