KGHM Zagłębie ponownie dzieli się wiedzą 29 maj

KGHM Zagłębie ponownie dzieli się wiedzą

W ostatnich dniach odbyły się kolejne już staże trenerskie w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Od poniedziałku 21 maja do soboty 26 maja trenerzy z całej Polski podglądali jak od środka wygląda proces szkoleniowy w naszym klubie.

29 maj 2018 10:27

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Akademia

W poniedziałek, po omówieniu spraw organizacyjnych, trenerzy oglądali mecze pierwszej drużyny KGHM Zagłębia Lubin wspólnie z analitykami Krzysztofem Kawałko i Michałem Kolanowskim. Następnie nasi stażyści obserwowali treningi grup młodzieżowych od U-11 do U-21.

We wtorek uczestnicy stażu wzięli udział w prelekcji trenera przygotowania motorycznego - Jacka Piegzy. Nasz szkoleniowiec opowiadał o treningu motorycznym oraz periodyzacji wg Verheijena. Następne godziny szkolenia, to między innymi wykłady na temat treningów grupy U-17 oraz mikrocykli na poszczególnych etapach szkolenia Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Stażyści mieli również okazję zgłębić tajniki wiedzy na temat szkolenia bramkarzy.

- Dla mnie najważniejsze podczas stażu są przede wszystkim wszelkie informacje na temat treningów dzieci z grup od U-10 do U-15. Wiedza zdobyta podczas stażu w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie na pewno będzie właściwie przełożona na nasze realia. Dyrektor akademii Krzysztof Paluszek powiedział nam, że jeśli choć część informacji zdobytych podczas stażu w Lubinie uda nam się wdrożyć w naszych klubach, będzie to sukcesem. Chcemy czerpać z najlepszych wzorów, nasi trenerzy również mają odpowiednie podejście, jeżdżą na staże, kształcą się. Dzięki tej pracy wzrasta również świadomość młodych zawodników, którzy wiedzą, jaki mają cel oraz w którą stronę powinni iść - powiedział Patryk Sobolewski z MLUKS Dwójka MOS Gubin.

W środę trener Łukasz Rutkowski przekazał uczestnikom wiele informacji z zakresu psychologii sportowej. Kolejne godziny stażu, to między innymi zajęcia teoretyczne pod okiem Stanisława Kwiatkowskiego i Jarosława Rutkowskiego traktujące o technice fundamentalnej oraz obserwacja meczu U-12 AP KGHM Zagłębie – Warta Gorzów.

- Na staż do Lubina sprowadziła mnie opinia najlepszej akademii w Polsce - zarówno pod kątem szkolenia, jak i infrastruktury. Nie zawiodłam się. Myślę, że każdy klub marzy o tym, by mieć takie zaplecze i system szkolenia jak właśnie KGHM Zagłębie. Nie bez powodu wielu trenerów przyjeżdża do was, by czerpać wzorce. Staż pozwolił nam poznać infrastrukturę akademii oraz metody szkoleniowe, co dla mniejszych klubów jest nieocenione. Chcemy przełożyć na nasz grunt metody treningowe, sposób podejścia do szkolenia. Oczywiście nie jesteśmy w stanie dorównać waszej akademii infrastrukturą, ale na płaszczyźnie szkolenia chcemy czerpać i dalej się rozwijać - powiedziała Anna Popławska z KS-u Prądniczanki Kraków.

- Każdy dzień stażu dał nam trenerom bardzo wiele. Mogliśmy poznać sporo zagadnień związanych z treningami oraz z bliska przyjrzeć się zajęciom zawodników akademii Zagłębia. Zaobserwowałam bardzo duże zaangażowanie zawodników waszej akademii. Moim zdaniem skupienie się na konkretnym celu oraz chęć pokazania się z jak najlepszej strony w każdej jednostce treningowej są kluczowe w drodze do pierwszej drużyny i gry na Stadionie Zagłębia - dodała pani trener.

Od czwartkowego poranka stażyści zgłębiali wiedzę na temat skautingu oraz treningów indywidualnych pozycyjnych pod okiem trenerów Krzysztofa Ciuksy oraz Adama Buczka. W okolicach południa nasi goście zwiedzali wszystkie obiekty klubowe ze Stadionem Zagłębia na czele. Podczas wizyty na murawie uczestnicy zajęć mieli okazję poznać się z trenerem pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin Mariuszem Lewandowskim oraz zrobić sobie z nim pamiątkową fotografię. Następnie stażyści obserwowali treningi grup młodzieżowych.

- W trakcie swojej wizyty w Lubinie chcieliśmy poznać metody szkoleniowe dla wielu grup wiekowych - od najmłodszych graczy, po juniorów starszych. Chcieliśmy zaobserwować, co z akademii Zagłębia moglibyśmy przenieść do naszej szkoły. Próbujemy systematycznie poprawiać szkolenie, pod kątem bazy oczywiście będziemy w tyle, ale staramy się na nasze podwórko przenieść sposób podejścia do treningów oraz ich organizację. Imponuje skupienie waszych zawodników na treningach. W Lubinie rodzice nie uczestniczą w jednostkach treningowych, dzięki czemu dziecko może się w stu procentach skupić na pracy. Bardzo podobała mi się otwartość wielu trenerów oraz dyrektorów, którzy z wielką chęcią dzielili się wiedzą. Nie było wypowiadania regułek, ale konkretne sytuacje podparte doświadczeniem. Z czystym sumieniem mogę polecić staże w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, ponieważ taka inicjatywa pozwala rozwijać polską piłkę nożną - powiedział Paweł Młynarczyk z SMS-u Resovii Rzeszów.

W piątek trenerzy AP KGHM Jarosław Moroch i Bartosz Jastrzębski Zagłębie prowadzili wykłady na temat przygotowania motorycznego i zapobiegania kontuzjom. W późniejszych godzinach stażyści mieli okazję zobaczyć treningi zespołu rezerw, które prowadzą trenerzy Piotr Jacek i Paweł Sochacki. Wieczorem główni zainteresowani ponownie obserwowali treningi kilku grup młodzieżowych.

Punktem kulminacyjnym stażu była obserwacja sobotnich meczów U-14 w Dolnośląskiej Lidze Trampkarzy KGHM Zagłębie - FC Academy Wroclaw oraz pojedynku rezerw z BKS-em Stal Bielsko-Biała w ramach rozgrywek III ligi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom stażu i zapraszamy ponownie na obiekty KGHM Zagłębia Lubin!