Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie z własnym podręcznikiem / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie z własnym podręcznikiem 26 lis

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie z własnym podręcznikiem

Metodologia treningowa oraz organizacja i misja ośrodka ? to główne elementy podręcznika stworzonego specjalnie dla Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie przez Richarda Grootscholtena. Były dyrektor kontynuuje współpracę z akademią, organizując między innymi wizyty lubińskich trenerów w zagranicznych ośrodkach szkoleniowych. Z przepływu cennego know-how korzystają również współpracujące z akademią Kluby Partnerskie.

26 lis 2015 14:58

Fot. Piotr Dziurman
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Inne

Lubińska akademia to wyjątkowe miejsce na futbolowej mapie Polski. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii jest dziś krajowym liderem szkolenia młodzieży. Władze klubu zdają sobie jednak sprawę z tego, że gwarantem trwałego sukcesu jest ciągły rozwój w oparciu o najlepsze standardy działań. Ich kompendium ma od teraz stanowić przygotowany przez Grootscholtena dokument.

Klubowe vademecum

Podręcznik "The Academy Handbook" to kompleksowe opracowanie, które szczegółowo nakreśla ścieżkę rozwoju Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w takich obszarach jak skauting, styl gry i reguły treningowe, ocena postępu piłkarzy oraz kształcenie trenerów. - Handbook bazuje na mojej wiedzy i doświadczeniu, ale jest dedykowany dla Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Oznacza to, że został dostosowany do polskiej kultury i środowiska z uwzględnieniem otoczenia regionalnego. Takich rozwiązań nie można bezwiednie skopiować. Trzeba je wyselekcjonować spośród standardów wprowadzonych w najlepszych ośrodkach szkolących młodzież i wówczas przenieść na własny grunt - wyjaśnia Richard Grootscholten.

Dokument jest skierowany do kadry zarządzającej i trenerów. Przewodnik nie został "zamknięty" - może być uzupełniany o nowe pomysły i rozwiązania. Zawiera jednak kluczowe kierunki pracy, które zostaną zachowane. - Pamiętajmy, że akademia ma kompleksowo rozwijać, a trenerzy muszą współpracować nie tylko z zawodnikami, ale też pozostałymi członkami zespołu szkoleniowego i rodzicami - podkreśla Grootscholten.

Transfer wiedzy

"Współpraca" to dla akademii słowo-klucz. Dzięki niej akademia może bowiem uczestniczyć w transferze wiedzy między najlepszymi europejskimi klubami a niewielkimi ośrodkami między innymi z regionu zagłębia miedziowego. Przykładem takiej wymiany wiedzy było zorganizowane 23 listopada spotkanie z Klubami Partnerskim akademii, podczas którego prawie 100 trenerów pracujących z młodzieżą mogło wziąć udział w wykładach i treningach prowadzonych przez specjalistów z lubińskiego ośrodka. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami scoutingu dziecięco-młodzieżowego oraz najnowszymi założeniami okresu szkolenia U8-U9. W części praktycznej mogli zaś obserwować treningi pokazowe prowadzone przez trenerów akademii.

Od dziś (26 listopada) przedstawiciele Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie rozpoczęli kolejny zagraniczny staż. Tym razem Miedziowi wiedzę i nowe doświadczenia będą zdobywali w Vitesse Arnhem. Czterodniowy staż zakłada oglądanie treningów oraz meczów młodzieżowych drużyn kategorii U11 - U19. Nowością podczas tego wyjazdu będzie trening mentalny, który odbędzie się w pierwszych dniach szkolenia. Cały staż zakończą niedzielne derby pomiędzy Vitesse Arnhem oraz NEC Nijmegen. ?