Alfabet Zagłębia - A 18 lis

Alfabet Zagłębia - A

Rok 2021, czyli rok, w którym świętujemy 75-lecie naszego Klubu, dobiega końca. Nie zmienia to faktu, że o historię warto dbać w każdym momencie. Rozpoczynamy nowy cykl, w którym w formie alfabetu, będziemy chcieli przypomnieć zawodników, którzy reprezentowali nasz Klub w różnych okresach historii. Tradycyjnie rozpoczniemy od litery A, a pod nią kryje się kilku zawodników, którzy swoją grą dali się mocno zapamiętać. Sylwetki kilku z nich dziś chcemy Wam przedstawić.

18 lis 2021 09:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Vidas Alunderis

Litewski obrońca przeszedł do KGHM Zagłębia Lubin przed rundą wiosenną sezonu 2004/05 z rodzimego Atłanasu Kłajpeda. Podczas pobytu w naszym Klubie zdobył mistrzostwo Polski w 2007 roku oraz Superpuchar kraju. Przez kibiców został zapamiętany z nieustępliwej i twardej gry. W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 51 spotkań. Po sezonie 2007/08 odszedł z KGHM Zagłębia do ukraińskiej Tawriji Symferopol. W czasie kariery piłkarskiej reprezentował także takie kluby jak austriacki LASK Linz, rosyjska Bałtika Kaliningrad czy ukraiński Metalist Charków. Buty na kołek zawiesił w 2013 roku. W reprezentacji Litwy wystąpił łącznie w 21 spotkaniach. Wciąż związany jest z futbolem. Aktualnie mieszka na Ukrainie, gdzie prowadzi lokalne zespoły młodzieżowe.

Manuel Arboleda

Urodzony w kolumbijskiej Buenaventurze, popularny "Maniek", przeszedł do KGHM Zagłębia na początku 2006 roku, po dwuletniej przygodzie w peruwiańskim CS Cienciano. Od samego początku przygody w Lubinie stał się podstawowym zawodnikiem w składzie Miedziowych. Z naszym Klubem zdobył drugie mistrzostwo Polski w historii, walnie się do niego przyczyniając. Zdobył także wyrównującą bramkę przeciwko Legii Warszawa na stadionie przy ul. Łazienkowskiej, w wygranym 2:1 starciu 30. kolejki Ekstraklasy, które dało nam upragniony tytuł. Przez fanów naszego Klubu został zapamiętany jako nieustępliwy i bramkostrzelny obrońca. W 2008 roku przeszedł do Lecha Poznań, w którym spędził kolejnych sześć lat, stając się jedną z ikon polskiej Ekstraklasy. Arboleda zadeklarował chęć otrzymania polskiego obywatelstwa i gry w naszej kadrze, lecz ostatecznie go nie otrzymał. W 2014 roku po odejściu z Lecha Poznań zakończył swoją karierę piłkarską, po czym wrócił do Kolumbii, by zająć się własnym biznesem.

David Abwo

Filigranowy skrzydłowy rodem z Nigerii przeszedł do naszego Klubu podczas przerwy zimowej w 2011 roku z węgierskiego Lombard Papa. W Lubinie grał do końca sezonu 2013/14. W tym czasie łącznie rozegrał 90 spotkań, strzelając przy tym 9 bramek. Zapamiętany został przez swoją znakomitą szybkość, która niejednokrotnie sprawiała wiele problemów obrońcom przeciwników. Po spadku KGHM Zagłębia do I ligi, przeszedł do tureckiego Giresunsporu Kulubu. W swoim CV może zapisać zdobyte mistrzostwo Afryki do lat 20 w 2005 roku oraz wicemistrzostwo Świata w tej samej kategorii, podczas turnieju rozgrywanego w tym samym roku. Reprezentował również takie kluby jak francuskie Dijon czy turecki Gençlerbirliği SK. Jego ostatnim klubem był inny turecki zespół, Cetinkaya TSK.

Piotr Azikiewicz

Urodzony w Legnicy obrońca przeszedł do drużyn juniorskich KGHM Zagłębia Lubin w 2009 roku z Prochowiczanki Prochowice. Podczas pobytu w naszym Klubie, miał okazję nabierać doświadczenia w seniorskiej piłce, będąc wypożyczonym do Rozwoju Katowice oraz Kotwicy Kołobrzeg. W 2013 roku, udało mu się zadebiutować w Ekstraklasie podczas przegranego, wyjazdowego spotkania z Cracovią 0:2. W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 8 spotkań, w tym cztery na najwyższym poziomie rozgrywkowym. W 2017 roku został zawodnikiem Górnika Polkowice, który reprezentował do końca 2020 roku. Od początku stycznia jest zawodnikiem aktualnego lidera Fortuna I Ligi, czyli Miedzi Legnica. W karierze juniorskiej w 2012 roku doszedł wraz z reprezentacją Polski do półfinału mistrzostw Europy do lat 17, w którym to przegrał 0:1 z Niemcami. Zwycięską bramkę dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Leon Goretzka, aktualnie gwiazda Bayernu Monachium.

Marcin Adamski

Wychowanek Floty Świnoujście trafił do Lubina w 1996 roku. W barwach KGHM Zagłębia Lubin grał przez pięć lat, podczas których rozegrał łącznie 100 spotkań, zdobywając w nich jedną bramkę. Gra w naszym Klubie pozwoliła mu na większy transfer, a konkretnie do Rapidu Wiedeń. Reprezentował także takie kluby jak francuski Angers i niemieckie Erzebirge Aue. W swojej karierze rozegrał także trzy spotkania z orzełkiem na piersi. Do dziś związany jest z klubem ze Świnoujścia, głównie jako asystent pierwszego trenera. W 2008 roku podczas Mistrzostw Europy, które były rozgrywane w Austrii i Szwajcarii, jako były zawodnik Rapidu był ekspertem podczas transmisji w Polsacie Sport. Karierę piłkarską zakończył w 2012 roku. Jego ostatnim klubem był ŁKS Łódź.