Alfabet Zagłębia - B 24 lis

Alfabet Zagłębia - B

Czas na drugą odsłonę Alfabetu Zagłębia, w którym przybliżamy Wam sylwetki naszych byłych zawodników. W tym tygodniu przedstawiamy zawodników, których nazwiska zaczynają się na literę "B".

24 lis 2021 09:54

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Jarosław Bako

"Jarek, Jarek B., Jarek Bako, ole!" Legendarna już przyśpiewka, która towarzyszyła bramkarzowi Miedziowych w czasach jego gry w Lubinie, a także gdy powrócił do Lubina, tym razem jako trener bramkarzy w sztabie Piotra Stokowca. Bako z naszym klubem zdobył pierwsze historyczne mistrzostwo Polski w 1991 roku. W barwach KGHM Zagłębia Lubin rozegrał łącznie 49 spotkań. Jest wychowankiem Stomilu Olsztyn. W swoim CV może zapisać także takie kluby jak Besiktas JK, Hapoel Tel Awiw czy Legię Warszawa. Od lat związany jest z Piotrem Stokowcem, z którym współpracuje jako trener bramkarzy. W latach 2014-2017 wraz z nim pracował w naszym klubie, zdobywając w tym czasie brązowe medale mistrzostw Polski w 2016 roku. Podczas kariery piłkarskiej miał okazję zagrać w 35 spotkaniach reprezentacji Polski.

Adrian Błąd

Wychowanek KGHM Zagłębia Lubin. Lubinianin z krwi i kości, związany mocno zarówno z miastem, klubem jak i kibicami. W naszym zespole rozegrał łącznie 98 spotkań, w czasie których zdobył łącznie 11 bramek. W czasie gry w Lubinie był wypożyczany do Arki Gdynia czy Zawiszy Bydgoszcz. Aktualnie od 2017 roku wraz z Arkadiuszem Woźniakiem stanowią o sile ofensywnej grającego aktualnie w I lidze GKS Katowice. Przyczynił się mocno do powrotu KGHM Zagłębia Lubin do Ekstraklasy w sezonie 2014/15. Przez kibiców naszego Klubu zapamiętany został jako walczak, który pomimo niskiego wzrostu nie bał się walczyć z przeciwnikiem o każdą piłkę.

Robert Bubnowicz

Gracz KGHM Zagłębia Lubin w latach 1994-2002. Urodzony w Wałbrzychu zawodnik jest wychowankiem miejscowego Górnika, skąd trafił do naszego Klubu. W czasie pobytu w Lubinie zdołał rozegrać łącznie 199 spotkań, w których zdobył dwie bramki. W 2002 roku odszedł do Arki Gdynia. Po za wypożyczeniem w 1995 roku do Miedzi Legnica, nie reprezentował innych klubów. Po przygodzie w Gdyni powrócił do macierzystego Górnika Wałbrzych. Karierę piłkarską zakończył w 2007 roku, skupiając się wtedy na pracy trenerskiej. Miał okazję być trenerem pierwszego zespołu Górnika Wałbrzych, który stara się odbudować i wrócić na szczebel centralny po problemach finansowych i rozpoczęciu

Mateusz Bartczak

Do KGHM Zagłębia Lubin przeszedł przed mistrzowskim sezonem 2006/07 z Amicy Wronki. W naszym zespole zdołał zagrać w 85 spotkaniach, w czasie których zdobył pięć bramek. Dzięki swojemu charakterowi, był bardzo ważną postacią w szatni ,,Miedziowych”. Był także szanowany przez kibiców ,,Miedziowych” za twardą i nieustępliwą grę w destrukcji akcji przeciwnika. Swoje pierwsze triumfy w karierze święcił w Polonii Warszawa, gdzie zdobywał mistrzostwo, puchar oraz Superpuchar Polski. W CV może zapisać sobie również grę w Cracovii czy w Górniku Polkowice.

Bartosz Białek

Wychowanek Stali Brzeg, w której jako junior przykuł uwagę trenerów naszej akademii. Młody napastnik bez kompleksów wszedł do pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin w 2019 roku, gdy od razu został rzucony przez trenera Martina Sevele na głęboką wodę w starciu z ówczesnym beniaminkiem Ekstraklasy Rakowem Częstochowa. Zdołał zdobyć bramkę i asystować przy drugim trafieniu. Łącznie zdobył 9 bramek w 19 spotkaniach dla naszego zespołu, czym zapracował sobie na transfer do niemieckiego VfL Wolfsburg. W poprzednim sezonie zdobył dwie bramki dla ,,Wilków”, lecz poważna kontuzja więzadeł w kolanie zatrzymała na jakiś czas jego rozwój. Aktualnie powrócił do treningów i z czasem powinniśmy znów go ujrzeć na boisku.

Damjan Bohar

Filigranowy słoweński skrzydłowy, który dość szybko stał się ulubieńcem lubińskiej publiczności. Do Lubina przeszedł z rodzimego NK Maribor. W KGHM Zagłębiu Lubin grał w latach 2018-2020, w czasie, którym zagrał w 80 spotkaniach, w których zdobył 28 bramek i zanotował 14 asyst. Z Lubina po dwóch latach przeniósł się do wicemistrza Chorwacji NK Osijek. Jest także reprezentantem swojego kraju, w barwach której zagrał dotychczas w 7 spotkaniach. Dał się zapamiętać jako bardzo dobry i szybki zawodnik. W parze z Sasą Zivcem byli uznawani za najlepszy duet skrzydłowych w PKO Ekstraklasie.

Adam Buksa

Od przejęcia reprezentacji Polski przez Paulo Sousę, regularnie powoływany zawodnik. Aktualnie gracz amerykańskiego New England Revolutions. Jest jednym z czołowych zawodników ligi MLS. Nim jednak zaszedł tak daleko, miał okazję występować między innymi w naszym Klubie. W KGHM Zagłębiu Lubin grał w latach 2016-18, w czasie których rozegrał 30 spotkań w pierwszym zespole i zdobył 4 bramki. Po przygodzie w Lubinie przeszedł do ligowego rywala, Pogoni Szczecin, skąd odszedł do MLS. W reprezentacji Polski dotychczas rozegrał pięć meczy, w których zdobył aż 5 bramek.

Grzegorz Bartczak

Kolejny z mistrzów Polski w barwach naszego Klubu. Przez blisko 9 lat reprezentował nasze barwy. Rozegrał łącznie 164 spotkania dla Zagłębia, strzelając w nich sześć bramek. Do mistrzostwa Polski dorzucił także Superpuchar Polski w tym samym roku. Po opuszczeniu Zagłębia w 2011 roku przez rok grał dla Jagiellonii Białystok, rok w Warcie Poznań, a od 2013 roku związany do dziś jest z Miedzią Legnica, z którą awansował do Ekstraklasy w 2018 roku. Był jej jednym z podstawowych zawodników podczas rocznego pobytu na najwyższym szczeblu ligowym. Od dwóch sezonów jest podstawowym zawodnikiem rezerw klubu z Legnicy, które występują na szczeblu III ligi.

Dariusz Baziuk

Urodzony w Miliczu piłkarz grał w Lubinie w latach 1987-88 oraz 1992-95. Mierzący 160 cm zawodnik zagrał w barwach Zagłębia 98 razy, strzelając w nich 5 bramek. W swoim CV może zapisać sobie także zdobycie pucharu Polski jako zawodnik Miedzi Legnica w 1992 roku. Po przygodach w klubach z Dolnego Śląska, przeniósł się do Niemiec, gdzie reprezentował takie kluby jak np. SC Verl czy SV Sandhausen. W Niemczech osiedlił się na stałe. Obecnie związany jest z niemieckimi drużynami występującymi w ligach regionalnych.

Jiri Bilek

Urodzony w Pradze zawodnik jest wychowankiem FK Neratovice-Byskovice. W KGHM Zagłębiu Lubin grał w latach 2012-14. W tym czasie rozegrał łącznie 71 spotkań, w których zdobył jedną bramkę w wyjazdowym starciu z ŁKS-em Łódź. Nominalny defensywny pomocnik w Lubinie często również grał jako środkowy obrońca. Do Lubina przeszedł z niemieckiego 1. FC Kaiserslautern. W swojej karierze reprezentował również takie kluby jak Slovan Liberec czy Slavię Praga, do której przeszedł właśnie z Lubina. Karierę piłkarską zakończył w 2017 roku.

Sebastian Bonecki

Urodzony w Legnicy zawodnik jest wychowankiem KGHM Zagłębia Lubin. Związany z naszym Klubem był do 2017 roku, grając w klubie zarówno na poziomie Ekstraklasy, jak i po spadku do I ligi. Miał okazję również zagrać w finale pucharu Polski w 2014 roku przeciwko Zawiszy Bydgoszcz. Aktualnie jest zawodnikiem pierwszoligowej Odry Opole, barw której reprezentuje od 2018 roku. Zdołał zagrać w 9 spotkaniach na poziomie Ekstraklasy w barwach naszego zespołu.