Costa Nhamoinesu | #75latZL 10 sty

Costa Nhamoinesu | #75latZL

Nowo rozpoczęty rok 2021 jest wyjątkowy dla Naszego Klubu. Z okazji jubileuszu Zagłębia Lubin postanowiliśmy przypomnieć sobie 75 piłkarzy, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Miedziowych. Pierwszym zawodnikiem naszego historycznego zestawienia jest obrońca, który w Lubinie spędził łącznie pięć lat. Zdecydowanie wyróżniał się umiejętnościami, dzięki czemu w kolejnych latach był mocnym punktem 12-krotnego mistrza Czech, Sparty Praga. Przed Wami, Costa Nhamoinesu!

10 sty 2021 13:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Nhamoinesu urodził się 6 stycznia 1986 roku w stolicy i jednocześnie największym mieście w Zimbabwe - Harare. Darryn Textiles Africa United był pierwszym klubem utalentowanego, lewonożnego zawodnika. Następnie na początku 2005 roku niespełna 19-letni wówczas Costa zasilił zespół AmaZulu FC, jednak przebywał tam tylko przez równe dwanaście miesięcy. Po tym czasie piłkarz przeniósł się do Masvingo United, które było jego ostatnim klubem przed wyjazdem do Europy. Nhamoinesu wyróżniał się umiejętnościami na tle innych graczy, a jego talent został szybko zauważony przez europejskich skautów. Ostatecznie wraz z początkiem 2008 roku został sprowadzony do Polski przez przez Wiesława Grabowskiego, zajmującego się transferami piłkarzy z Afryki. Pierwsze miesiące po przylocie do naszego kraju spędził w zespole KS Wisła, gdzie tylko potwierdził swój potencjał. Wysoka forma zawodnika nie umknęła działaczom KGHM Zagłębia, w efekcie czego Costa trafił do Lubina na zasadzie wypożyczenia przed startem sezonu 2008/09.

Nhamoinesu niemal z miejsca stał się podstawowym graczem Miedziowych, którzy ówczesne rozgrywki spędzili na zapleczu Ekstraklasy. Razem z nowo pozyskanym obrońcą lubinianie szybko wywalczyli awans na najwyższy ligowy szczebel. Zadowolone z usług piłkarza KGHM Zagłębie przedłużyło wypożyczenie Costy o kolejny rok, a sam zawodnik miał okazję zaprezentowania swoich umiejętności na poziomie Ekstraklasy. Były reprezentant Zimbabwe nie oddał miejsca w składzie i wybiegł na murawę łącznie 24 razy, z czego tylko w jednym spotkaniu nie zagrał w pełnym wymiarze czasowym. Oprócz tego, zanotował trzy asysty, a także zdobył swoją debiutancką bramkę dla Miedziowych w zremisowanym 3:3 pojedynku z Koroną Kielce. W 2010 roku lubinianie zdecydowali się na definitywny zakup Costy, który przez kolejne trzy lata wciąż był kluczowym piłkarzem naszej drużyny, będąc również jednym z najlepszych obrońców w całej lidze. Przygoda Nhamoinesu z KGHM Zagłębiem zakończyła się w 2013 roku wraz z wygaśnięciem jego kontraktu. Chęć pozyskania obrońcy wyraziło kilka zagranicznych klubów, jednak ostatecznie zasilił on barwy 12-krotnego mistrza Czech, Sparty Praga. W koszulce Miedziowych uzbierał na swoim koncie łącznie 119 rozegranych spotkań, cztery strzelone bramki oraz siedem asyst.

Przygodę z czeskim klubem Nhamoinesu rozpoczął równie udanie. W swoim premierowym sezonie spędzonym na ekstraklasowych boiskach naszych południowych sąsiadów, Costa od meczu inauguracyjnego aż do 24. kolejki nie opuścił ani jednej minuty. Nie wystąpił tylko w sześciu ostatnich spotkaniach ówczesnego sezonu z powodu urazu pleców. Kolejne lata zarówno Sparta, jak i sam zawodnik z pewnością mogli zaliczyć do udanych. Klub ze stolicy Czech z Costą w składzie sięgnął po tytuł mistrzowski w sezonie 2013/14, dwukrotnie zdobył krajowy puchar, a także rywalizował z uznanymi, europejskimi zespołami w rozgrywkach Ligi Europy. Przez pewien czas media donosiły nawet, że były gracz KGHM Zagłębia po wygaśnięciu kontraktu mógł przenieść się do FC Barcelony, gdzie miał pełnić rolę rezerwowego i rotacyjnie zastępować na boku obrony mocno eksploatowanego Jordiego Albę. Jak się okazało, były to tylko plotki i ostatecznie piłkarz pozostał w zespole „Czerwonych” aż do października poprzedniego roku. Przez nieco ponad siedem lat gry w barwach Sparty, Nhamoinesu rozegrał ponad 200 spotkań, piętnaście razy umieszczał piłkę w siatce i czternastokrotnie obsłużył swoich kolegów ostatnim podaniem. Obecnie piłkarz wybrał dość nietypowy kierunek, bowiem przeniósł się do Indii, gdzie zasilił szeregi Kerala Blasters FC.

W trakcie 75-letniej historii Zagłębia Lubin trudno znaleźć afrykańskiego zawodnika, który zapadłby w pamięci kibiców lepiej niż Costa Nhamoinesu. W Lubinie spędził pięć lat, w koszulce Naszego Klubu rozegrał blisko 120 spotkań, a co więcej, był jednym z najlepszych graczy na swojej pozycji w całej lidze. Nic więc dziwnego, że po opuszczeniu Lubina trafił do silnego zespołu, z którym przez długi czas rywalizował na arenie europejskiej.