Podsumowanie roku | Styczeń - Czerwiec / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Podsumowanie roku | Styczeń - Czerwiec 28 gru

Podsumowanie roku | Styczeń - Czerwiec

Rok 2021 pewnie kroczy ku końcowi. Nim go jednak pożegnamy, warto podsumować wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w naszym Klubie. A więcej o nich już teraz. Zaczniemy od podsumowania pierwszych sześciu miesięcy. Zapraszamy!

28 gru 2021 14:53

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Styczeń:

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powrócili do treningów już 5 stycznia. Cztery dni później wylecieli do tureckiego Belek na zgrupowanie mające odpowiednio przygotować naszych zawodników do drugiej części sezonu. Obóz trwał do 23 stycznia. Podczas zgrupowania rozegraliśmy sparingi z Jagiellonią Białystok, Partizanem Belgrad, Rakowem Częstochowa oraz Ardą Kardzhali. Pierwotnie mieliśmy się zmierzyć nie z Ardą a z CSKA Sofia, lecz z przyczyn niezależnych od nas musieliśmy zmienić przeciwników. 

8 stycznia wielu kibiców KGHM Zagłębia Lubin zaskoczyła informacja, że Lubomir Guldan postanowił zakończyć karierę piłkarską. Jednak kilkuletnia przygoda jako piłkarz naszego klubu sprawiła, że przyjął ofertę pracy na stanowisku Dyrektora Sportowego. 

Pierwszą decyzją transferową było odejście Sorena Reese, który przed sezonem trafił do Lubina na wypożyczenie z duńskiego FC Midtjylland. 

Podczas zgrupowania w Turcji, do KGHM Zagłębia dołączył nowy środkowy obrońca, którym został Djordje Crnomarković, wypożyczony na pół roku z Lecha Poznań. 

Dwa dni po powrocie ze zgrupowania z Belek, nowym zawodnikiem Miedziowych został Łukasz Łakomy, który przeszedł z Legii Warszawa. 

Nim nadszedł pierwszy mecz ligowy w tym roku przeciwko Wiśle Płock, poznaliśmy nazwisko nowego kapitana KGHM Zagłębia. Lubomira Guldana zastąpił Sasa Balić. 

Dzień po ogłoszeniu nowego kapitana, na naszych piłkarzy czekała batalia z ,,Nafciarzami”. Pierwszy mecz ligowy w tym roku nie będzie miło przez nas wspominany, bowiem przyjezdni wygrali 2:0. 

Luty:

1 lutego nowym piłkarzem Miedziowych Miroslav Stoch! Były gracz Chelsea FC, Fenerbahce czy Slavii Praga na kolejny krok w swojej już wtedy ciekawej karierze wybrał właśnie nasz klub. 

Przed pierwszym wyjazdowym spotkaniem z Lechem Poznań, do kadry pierwszego zespołu zgłoszony został 15-letni Oliwier Sławiński, który już wtedy był wyróżniającym się graczem w Centralnej Lidze Juniorów. 

5 lutego mierzyliśmy się w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej z Lechem Poznań. Spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem. Miroslav Stoch zadebiutował w naszych barwach, wchodząc na boisko w drugiej połowie. 

Kilka dni później przyszedł czas na walkę o ćwierćfinał Fortuna Pucharu Polski. Do Lubina przyjechała Chojniczanka Chojnice, która ze względu na warunki atmosferyczne nie mogła przeprowadzić tego spotkania u siebie, stąd mecz odbył się na Stadionie Zagłębia. Zarówno podstawowe 90 minut oraz dogrywka nie przyniosły bramek. W rzutach karnych Chojniczanka wygrała 6:5 i to ona awansowała do dalszej fazy rozgrywek.

Zmazać porażkę pucharową lubinianie próbowali już kilka dni później w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie mierzyli się z ówczesnym beniaminkiem PKO Ekstraklasy Wartą Poznań. Sztuka ta się jednak nie powiodła, bowiem Łukasz Trałka pięknym strzałem dał swojej drużynie trzy punkty. 

Następnego dnia Dawid Pakulski został wypożyczony do drugoligowego Motoru Lublin. 

Na Stadion Zagłębia wróciliśmy 21 lutego. Do Lubina przyjechał Raków Częstochowa. Pomimo szybkiej bramki Patryka Szysza, częstochowanie odpowiedzieli trafieniami Iviego Lopeza z rzutu wolnego oraz samobójczym trafieniem Sasy Balicia i dzięki temu wywieźli trzy punkty z naszego stadionu. 

Na zakończenie okienka transferowego Rok Sirk przeszedł na zasadzie wypożyczenia do Radomiaka Radom, a w drugą stronę, tym razem jednak jako transfer definitywny, do Lubina trafił Karol Podliński. 

Koniec lutego to pierwsza tegoroczna wygrana naszego zespołu. Przepiękna bramka z przewrotki Patryka Szysza, dwie bramki Filipa Starzyńskiego oraz trafienie Lorenco Simicia dały nam wygraną 4:2 przy ul. Kałuży w Krakowie w starciu z Cracovią. Szysz i Starzyński trafili do ,,11” kolejki. Jak się później okazało, nie był to jedyny raz. 

Marzec:

W marcu tego roku obchodziliśmy 75 lat istnienia klubu. Z tej okazji nasi piłkarze w trzech meczach zagrali w złotych koszulkach, na których tradycyjny herb został zastąpiony pierwszym historycznym herbem, który nosili nasi zawodnicy od 1966 roku, gdy po raz pierwszy człon Zagłębie pojawił się w nazwie klubu. 

6 marca po dwóch bramkach Filipa Starzyńskiego i jednym Patryka Szysza, pokonaliśmy na własnym stadionie Jagiellonię Białystok, a ozdobą meczu było ostatnie trafienie Filipa Starzyńskiego, który przebiegł pół boiska, po czym ze szwajcarską precyzją zmylił bramkarza ,,Jagi” i pewnie go pokonał. Po raz drugi z rzędu do ,,11” kolejki trafili Szysz oraz Starzyński. 

Tydzień później dobrą passę naszego zespołu zatrzymał Górnik Zabrze, który pokonał nas na własnym boisku 2:0. 

17 lutego powołanie do kadry U-21 otrzymał środkowy obrońca Miedziowych Kamil Kruk. 

Ostatniego meczu rozegranego w marcu na pewno nie będziemy dobrze wspominać. Do Lubina przyjechała Legia Warszawa, która za sprawą Tomasa Pekharta wygrała aż 4:0. Wszystkie bramki wtedy zdobył właśnie czeski napastnik Wojskowych. 

27 marca odbyła się Gala 75-lecia naszego klubu. Z powodów pandemicznych, musieliśmy przenieść galę do internetu. 

Kwiecień:

Na początku kolejnego miesiąca pojechaliśmy na spotkanie z Lechią Gdańsk. Gospodarze wygrali 3:1, a jedyne trafienie dla naszego zespołu zanotował Patryk Szysz. 

Los odmienił się w kolejnym spotkaniu. Podopieczni Martina Seveli pokonali Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1. Bramki dla lubinian w tym spotkaniu zdobywali Patryk Szysz oraz Damian Oko, który zdobył bramkę w ostatniej akcji spotkania. Patryk Szysz po tym spotkaniu po raz kolejny znalazł się w ,,11” kolejki PKO Ekstraklasy. 

Miedziowi poszli za ciosem i już tydzień później wygrali wyjazdowe spotkanie ze Stalą Mielec 2:0. Gole dla Miedziowych strzelili Filip Starzyński oraz Patryk Szysz. Świetne interwencje Dominika Hładuna oraz dobra gra Filipa Starzyńskiego zostały docenione przez ekspertów i dwóch naszych zawodników znalazło się w ,,11” kolejki. 

21 marca okazał się dla nas smutny, lecz równo miesiąc później byliśmy w świetnych nastrojach. Wszystko za sprawą wygranej 4:1 z Wisłą Kraków na naszym stadionie. Ozdobą spotkania była niewątpliwie bramka z rzutu wolnego Filipa Starzyńskiego. 

Kilka dni później drugi raz z rzędu gościliśmy na własnym boiska ligowego rywala. Tym razem zremisowaliśmy 2:2 z Piastem Gliwice, po bramkach Kamila Kruka oraz Jewgienija Baszkirowa dla naszego zespołu oraz dwóch trafieniach byłego zawodnika Miedziowych Jakuba Świerczoka. Bramki w tym spotkaniu dały miejsce w ,,11” kolejki dla naszych zawodników. 

Na zakończenie kwietnia bezbramkowo zremisowaliśmy wyjazdowe Derby Dolnego Śląska ze Śląskiem Wrocław. 

Maj:

Na początku maja dotarła do nas bardzo radosna wiadomość, bowiem kapituła Ekstraklasy S.A. nominowała Dominika Hładuna do nagrody ,,Bramkarza Sezonu”, a Filipa Starzyńskiego do ,,Pomocnika Sezonu”. 

Kamil Kruk, Łukasz Poręba i Kacper Bieszczad otrzymali powołanie do kadry U-21 

W ostatnim ligowym meczu tamtego sezonu na Stadionie Zagłębia zremisowaliśmy 1:1 z Pogonią Szczecin. Bramkę dla naszego zespołu zdobył Karol Podliński. 

Przed ostatnim ligowym meczem z Wisłą Płock, do kadry naszego zespołu zgłoszony został Milan Posmyk. 

Ostatnia kolejka tamtego sezonu nie będzie miło przez nas wspominana, bowiem przegraliśmy w Płocku 0:4. Cieszyć mógł jedynie ligowy debiut Milana Posmyka. 

Dwa dni po ostatnim meczu, ogłoszono pierwsze decyzje transferowe. Z klubem rozstali się Miroslav Stoch, Samuel Mraz, Jakub Bednarczyk oraz Djordje Crnomarković. 

Z klubem pożegnał się także asystent Martina Seveli Ivan Vrabec. 

Nowym Dyrektorem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie został Adam Buczek, który od lat związany jest z naszą akademią.  

Czerwiec:

Na samym początku miesiąca ogłoszono rozwiązanie kontraktu z Rokiem Sirkiem, który ostatnie pół roku spędził na wypożyczeniu w Radomiaku Radom. 

14 czerwca piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wznowili treningi przed nadchodzącym sezonem. 

Do treningów nie powrócił Dejan Drazić, który przygotowania rozpoczął ze Slovanem Bratysława, z którego był wypożyczony przez ostatnie 1,5 roku.

Dominik Jończy opuścił KGHM Zagłębie Lubin i związał się z Zagłębiem Sosnowiec, który występuje w rozgrywkach Fortuna I ligi. W tym samym czasie do klubu z Sosnowca na wypożyczenie z naszego klubu trafił również Kamil Bielikow. 

W czerwcu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin zagrali dwa sparingi: oba rozegrane w Opalenicy. W pierwszym spotkaniu Pogoń Szczecin wygrała 3:0, a w drugim Lech Poznań 3:1. 

Na zakończenie miesiąca przyszła do nas świetna wiadomość, bowiem drużyna U-15, prowadzona przez Marka Sinkiewicza zdobyła mistrzostwo Polski Centralnej Ligi Juniorów! W finale rozegranym w Ząbkach, pokonali rówieśników z Lecha Poznań w serii rzutów karnych.