Romuald Kujawa | #RetroSylwetka / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Romuald Kujawa | #RetroSylwetka 16 maj

Romuald Kujawa | #RetroSylwetka

Wieloletni kapitan, który z „Miedziowymi” wywalczył Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski. Dzięki swoim zasługom dla naszego klubu, został wybrany piłkarzem 70-lecia Zagłębia Lubin. Bohaterem kolejnej odsłony cyklu #RetroSylwetka jest niekwestionowana legenda lubińskiego zespołu, Romuald Kujawa. Zapraszamy!

16 maj 2020 14:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Rodzinną miejscowością byłego zawodnika jest Sulechów, jednak w młodym wieku przeprowadził się z rodzicami do Lubina. Jako chłopiec zaczął interesować się piłką nożną oraz lubińskim klubem. W celu rozwijania swojej pasji, Romuald udał się na pierwszy trening drużyny Zagłębia. Od samego początku wykazywał spory talent i wysokie umiejętności, dzięki czemu przez kolejne lata swojej juniorskiej kariery z powodzeniem piął się coraz wyżej, przechodząc wszystkie szczeble szkolenia w lubińskim zespole. Jako wychowanek szybko został włączony do seniorskiego składu „Miedziowych”. Pomimo młodego wieku otrzymał opaskę kapitańską, z którą występował do roku 1984. Wówczas z racji na obowiązek odbycia służby wojskowej Kujawa wyjechał do Wrocławia, gdzie przez dwa lata grał w tamtejszym Śląsku. W koszulce „Wojskowych” piłkarz uzbierał łącznie 29 ligowych spotkań.

W 1985 roku zawodnik powrócił do Lubina. Zarówno dla klubu jak i wychowanka rozpoczął się wtedy niezwykle udany okres. Najpierw Kujawa wraz z zespołem wywalczył awans do I ligi. Drużyna poszła za ciosem i na czele z Romualdem zdobyła Wicemistrzostwo Polski w 1990 roku. Nie był to jednak koniec sukcesów naszego kapitana, gdyż rok później razem z „Miedziowymi” sięgnął po tytuł Mistrza Polski. Bez wątpienia „Kujawiak” był jednym z liderów lubinian, który za pomocą wysokich umiejętności piłkarskich i ogromnego zaangażowania doprowadził KGHM Zagłębie na sam szczyt. Oprócz tego, Kujawa otrzymał również nagrodę indywidualną, którą były „Złote Buty” przyznawane najlepszemu zawodnikowi w polskiej lidze. Świetna forma prezentowana w klubie przykuła uwagę szkoleniowca kadry narodowej, co zaowocowało powołaniem do reprezentacji Polski. W koszulce z orłem na piersi zadebiutował w 1991 roku w zremisowanym meczu z Finlandią. Nasz kapitan zagrał wówczas w pełnym wymiarze czasowym. Po niezwykle udanej serii osiągnięć wychowanek Zagłębia wzbudził zainteresowanie klubu z Francji, co niewątpliwe było sporym wyróżnieniem z racji na otrzymanie szansy gry w prestiżowej, zachodniej lidze. Romuald Kujawa po wielu latach opuszczał KGHM Zagłębie z dorobkiem 142 występów w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobywając do tego 22 bramki.

We Francji reprezentował barwy dwóch zespołów. Przez dwa sezony grał w La Berrichonne de Châteauroux, zaś następnie "Kujawiak" przeniósł się do AS Angoulême Charente, gdzie był jednym z kluczowych graczy notując liczbę 30 spotkań w trakcie jednych rozgrywek ligowych. Po trzech latach zawodnik zakończył swoją zagraniczną przygodę i zdecydował się wrócić do Polski. Przez resztę kariery występował w drużynie Śląska, Pogoni Szczecin oraz legnickiej Miedzi. Były kapitan KGHM Zagłębia jest jednak po dzień dzisiejszy związany z „Miedziowymi”, będąc na bieżąco ze wszystkimi klubowymi wydarzeniami, a także regularnie pojawiając się na Stadionie Zagłębia. Po zakończeniu swojej zawodowej kariery, próbował także sił jako trener na różnych poziomach rozgrywkowych. Wieloletni wkład w sukcesy naszego klubu został doceniony przez kibiców „Miedziowych”, którzy zadecydowali, iż Romuald Kujawa zasługuje na miano piłkarza 70-lecia Zagłębia Lubin.

Znakomity stoper od najmłodszych lat związany z lubińskim zespołem nigdy nie ukrywał przywiązania do barw „Miedziowych”. Kapitan na boisku, ale i poza nim. W Lubinie przeżywał najlepszy okres swojej piłkarskiej kariery, zdobywając zarówno tytuły drużynowe jak i indywidualne. Dzięki temu Romuald Kujawa zyskał miano legendy naszego klubu, będąc cenionym zawodnikiem przez wszystkich sympatyków KGHM Zagłębia.