Zagłębie wspiera Światowy Dzień Zespołu Downa / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Zagłębie wspiera Światowy Dzień Zespołu Downa 21 mar

Zagłębie wspiera Światowy Dzień Zespołu Downa

Każdego roku 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, bowiem tego samego dnia rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, ale to także symboliczny czas narodzin ludzi niezwykłych, nawiązujący do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze.

21 mar 2023 12:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day, jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, które zostało ustanowione w 2005 roku, zaś od 2012 roku odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą całego wydarzenia był grecki genetyk z uniwersytetu w Genewie - Stylianos E. Antonarakis. Data obchodów święta wcale nie jest przypadkowa – dzień 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21. chromosomu. W Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa.

Symbolem wsparcia dla osób żyjących z tym zaburzeniem jest zwyczaj, polegajacy na założeniu tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną. Są one jednocześnie wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Podobnie jak w poprzednich latach, również i dziś nasz Klub dołączył do całego przedsięwzięcia. Wspólnie z naszym właścicielem firmą KGHM zaprojektowaliśmy dwie różne skarpetki, w których na trening wybiegli dziś podopieczni trenera Waldemara Fornalika, a także młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Ponadto razem z Arkadiuszem Woźniakiem i Krecikami odwiedziliśmy dziś Zespół Szkół Specjalnych w Lubinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Szklarach Górnych. Oprócz ciekawych rozmów, nie zabrakło również wielu pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy za miłe przyjęcie, wspólnie spędzony czas i raz jeszcze zapraszamy na najbliższe domowe spotkanie KGHM Zagłębia Lubin z Wartą Poznań!