Zasłużeni dla Zagłębia | Bramkarze 12 paź

Zasłużeni dla Zagłębia | Bramkarze

Jarosław Bako, Krzysztof Koszarski, Franciszek Machej i Mirosław Dreszer - oto czwórka byłych bramkarzy Miedziowych, spośród których to Wy wybierzecie jednego, który Waszym zdaniem najbardziej zasługuje na wyróżnienie w postaci pamiątkowej tablicy, która zawiśnie na trybunach naszego Stadionu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi sylwetkami golkiperów.

12 paź 2021 14:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Jarosław Bako – w Zagłębiu rozegrał dwa sezony – 1989/90 oraz 1990/91, podczas którego zdobył z lubińskim Klubem historyczne mistrzostwo Polski. Bramki Zagłębia strzegł 49 razy. Po opuszczeniu naszego Klubu, zadomowił się na dwa sezony w tureckim Besiktasie. W czasie swojej kariery piłkarskiej bronił także barw takich zespołów jak: Hapoel Tel-Awiw, Legia Warszawa, Lech Poznań czy ŁKS Łódź. Po zakończeniu kariery, przez osiem lat był związany z Polonią jako trener bramkarzy w różnych zespołach klubu ze stolicy. W 2012 roku wszedł w sztab trenerski stworzony przez Piotra Stokowca, z którym zawodowo związany jest po dziś dzień. Od 2014 do 2017 roku był trenerem bramkarzy Miedziowych, a także sięgnął z naszą drużyną po brązowy medal mistrzostw Polski. Charakterystyczną rzeczą u Jarosława Bako są na pewno okrążenia wokół murawy, które odbywa po wygranych spotkaniach. W reprezentacji Polski rozegrał łącznie 35 spotkań.

Krzysztof Koszarski – mistrz Polski z Zagłębiem z 1991 roku. W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 145 spotkań przez osiem lat gry. Wychowanek Radomiaka Radom w swojej karierze rozegrał łącznie 183 mecze na poziomie Ekstraklasy. Piłkarsko związany także z Wisłą Płock, Śląskiem Wrocław czy Karkonoszami Jelenia Góra, lecz jego przygoda piłkarska nie trwała tylko w Polsce. Występował w amerykańskich zespołach, takich jak Chicago Galaxy SC czy AAC Eagles Chicago. Z Zagłębiem związał się jednak na długą część swojego życia i do dziś możemy go spotkać na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, w której jest Koordynatorem Działu Logistyki. Był również trenerem bramkarzy Zagłębia Lubin u takich szkoleniowców jak: Mirosław Jabłoński, Stefan Majewski, Jerzy Wyrobek, Adam Nawałka, Wiesław Wojno, Jan Urban, Pavel Hapal czy Mariusz Lewandowski.

Franciszek Machej – urodził się 4 maja 1942 roku w Hażlach. Bronił barw Zagłębia w latach 70., walnie przyczyniając się do awansu lubinian do drugiej ligi w 1974 roku. W tamtych czasach był niewątpliwie ikoną naszego Klubu. W swojej karierze występował także w Lechii Zielona Góra, Warcie Poznań i Piaście Sulechów. Aktualnie jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia OldBoys Zagłębie Lubin. Do dziś związany zarówno z miastem, jak i Klubem. Można go niejednokrotnie spotkać na meczach domowych Zagłębia, a także na treningach pierwszego zespołu.

Mirosław Dreszer – W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 87 spotkań w latach 1994-1997. Do Lubina trafił po pobycie w niemieckich VfL Osnabruck i Eintrachcie Trewir 05. W Lubinie zapamiętano go przede wszystkim z gry w starciu z legendarnym AC Milanem, mającym wówczas w składzie takich zawodników jak George Weah czy Paolo Maldini. Po przygodzie w Lubine odszedł do Ruchu Chorzów, a następnie wrócił do Niemiec, by zagrać w barwach 1. FC Magdeburg. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem bramkarzy. Jako szkoleniowiec związany był już z Koroną Kielce, Polonią Bytom czy Podbeskidziem Bielsko-Biała.

__________

Zagłosować możecie TUTAJwysyłając maila na adres lubin1946@gmail.com, pod numerem telefonu 767469628 lub pod postami na naszych kanałach Social Media (Facebook, Twitter, Instagram)