#75latZL | Siedemdziesiąte piąte urodziny Zagłębia Lubin 2 mar

#75latZL | Siedemdziesiąte piąte urodziny Zagłębia Lubin

Marzec w tym roku jest dla nas wyjątkowy. Siedemdziesiąt pięć lat temu, a dokładniej 2 marca 1946 roku, powstawały fundamenty Zagłębia Lubin. W takich chwilach warto zastanowić się nie tylko nad przeszłością, ale i samą ideą sportu, która jak wiadomo, od lat łączy ludzi.

2 mar 2021 08:12

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Klub

Piłka nożna od zawsze dostarczała emocji. Nie inaczej było w Lubinie, gdzie tuż po drugiej Wojnie Światowej zainteresowanie tą dyscypliną sportu było ogromne. Powstawały pierwsze ogniska sportowe – w tym OMTUR Zawisza, bo to pod tą nazwą zaczęła tworzyć się historia lubińskiego sportu. Warto zaznaczyć, że pierwszy Zarząd Miedziowych powołali w tym czasie Panowie Emil Czyżowski, Stanisław Mastalski i Józef Bodziony.

Nieco ponad dwa miesiące później, nowo powstała drużyna rozgrywa swój pierwszy, oficjalny mecz. 5 maja 1946 roku staje naprzeciwko Milicyjnego Klubu Sportowego i przy aplauzie ponad dwutysięcznej publiczności, wygrywa to spotkanie i tym samym zaczyna pisać swoją historię.
W następnych latach OMTUR zastępuje Gwardia, z Prezesem Janem Pilawskim na czele i ze zmiennym szczęściem występuje w ówczesnej C klasie. Ludzi Zagłębia Miedziowego od zawsze jednak charakteryzowała niesamowita ambicja, upór i zamiłowanie do ciężkiej pracy, dlatego pomimo różnych perturbacji – łącznie ze zmianą nazwy, czy wycofaniem z ligi, w sezonie 1961/62 Klub ponownie przystępuje do rozgrywek pod nazwą KS Zawisza i w następnych latach radzi sobie całkiem nieźle
Kamieniem milowym dla rozwoju piłki nożnej w Lubinie, było odkrycie w regionie złóż miedzi i budowa kombinatu. Skutkiem tego w 1966 roku powstaje Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin, który wspierany jest przez przemysł miedziowy. Dla drużyny z Lubina rozpoczyna się nowa era.

I tak już od siedemdziesięciu pięciu lat Zagłębie Lubin dostarcza radość następnym pokoleniom sympatyków piłki nożnej. Przez ten cały okres w Miedziowych barwach występowało wielu znakomitych piłkarzy, ale i pracowało mnóstwo uznanych ludzi. Razem pisali historię Klubu i to także dzięki nim mogliśmy podziwiać wielu wybitnych i wspaniałych zawodników, za co przy tej szczególnej okazji, chcemy serdecznie podziękować.
Dodatkowo, w historii Miedziowych zapisało się mnóstwo wspaniałych momentów, które były efektem sportowej rywalizacji z wieloma wspaniałymi klubami reprezentującymi polski futbol na arenie narodowej. To także dzięki nim mogliśmy podziwiać wielu wybitnych i wspaniałych zawodników, za co przy tej szczególnej okazji, chcemy serdecznie podziękować.

Dziś, to Miedziowa społeczność ma powody do radości i świętowania – nasz Klub obchodzi w tym roku 75 – lecie swego istnienia, co uczci uroczystą Galą. Niestety, z uwagi na obecną sytuację, tym razem to wydarzenie nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W zamian przygotowaliśmy dla Was niespodziankę w formie on - line, abyście wspólnie z nami obchodzili wspaniały jubileusz. Transmisja tego wydarzenia obędzie się na żywo w naszej klubowej telewizji, szczegóły już wkrótce!

W kolejnych latach zaś życzymy Wam przede wszystkim dużo zdrowia, ale i wspólnych, sportowych sukcesów. I oby jak najszybciej - do zobaczenia na Stadionach Piłkarskich!