Robert Sadowski: Nikt z nas nie idzie sam! 20 lip

Robert Sadowski: Nikt z nas nie idzie sam!

Zapraszamy na wywiad z prezesem zarządu Robertem Sadowskim, w którym zapowiemy nowy sezon.

20 lip 2017 13:18

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

KlubNajważniejsze pytanie - Czy Zagłębie Lubin w wymiarze sportowym i organizacyjnym jest gotowe do startu ligi?
Robert Sadowski: - Organizacyjnie jesteśmy przygotowani zarówno do pierwszego meczu w Lubinie, jak i do całej rundy. W tym sezonie musimy być gotowi do organizacji nie tylko meczów w Ekstraklasie i w Pucharze Polski, ale również w 3 lidze i spotkań w Centralnej Ligi Juniorów w 3 rocznikach. Mając w pamięci fakt, że od nowego roku szkolnego nasza bursa, wraz z częścią noclegową i stołówką rozpocznie swoje funkcjonowanie na 100 %, to będzie to wyjątkowy sezon dla naszego klubu.
Przygotowanie sportowe I zespołu należy podzielić na co najmniej 2 obszary. W obszarze przygotowań do sezonu, podjęliśmy decyzję o przygotowywaniu się do rundy jesiennej w Lubinie z 2 wyjazdami na kilkudniowe obozy połączone z rozegraniem meczów sparingowych. Jesteśmy zadowoleni z tego okresu, choć mocno żałuję, że kontuzja w meczu sparingowym z Piastem na dłuższy czas wyeliminowała Sebastiana Boneckiego. Przyznam, że mocno liczyłem na tego zawodnika. Monitorowaliśmy jego występy w 1 lidze i mieliśmy sporo pozytywnych opinii na jego temat. W obszarze transferowym dokonaliśmy na dziś 5 transferów do klubu z zewnątrz, a ponadto do Zagłębia po okresie wypożyczenia wrócili: Sebastian Bonecki, Adrian Błąd oraz Konrad Andrzejczak. 
Cel sportowy na najbliższe rozgrywki, to poprawienie miejsca z ostatniego sezonu, a w perspektywie dwóch najbliższych sezonów chcę wrócić do gry w meczach europejskich pucharów. Bardzo zależy mi na rozgrywkach Pucharu Polski, z niecierpliwością czekam na losowanie.

Latem Zagłębie pozyskało 5 zawodników. To koniec transferowych ruchów, jeśli nie, to które pozycje wymagają jeszcze wzmocnień?
- W dalszym ciągu prowadzimy rozmowy z kilkoma zawodnikami na pozycję lewego obrońcy w związku z nieprzyjęciem warunków przedłużenia umowy przez Dorde Cotrę. Byliśmy mocno zainteresowani pozyskaniem Mateja Hybsa ze Sparty Praga, ale najprawdopodobniej ten zawodnik nie trafi do nas w tym oknie transferowym. Pozyskanie zawodników na inne pozycje jest uzależnione od transferów definitywnych lub wypożyczeń zawodników aktualnie będących w kadrze Zagłębia. Jesteśmy przygotowani na kilka wariantów i oglądamy na bieżąco zawodników, którzy w perspektywie letniego czy zimowego okna mogą trafić do nas.

Prezes Zagłębia żałuje, że któryś z zawodników opuścił drużynę w letniej przerwie?
- Nie użyłbym słowa "żałuję", ale jestem lekko rozczarowany w związku ze zmianą barw klubowych przez Dorde Cotrę. Mam jednak czyste sumienie w tym temacie i życzę Dorde zdrowia i powodzenia, oczywiście poza meczami przeciwko Zagłębiu"

Który z "nowych? w meczach sparingowych zrobił najlepsze wrażenie na prezesie zarządu?
- Każdego zawodnika traktuję tak samo i jak ojciec mam kilkudziesięciu ulubieńców. Większość z nich dostanie swoją szansę w 1 zespole i liczę na to, że ci którzy nie grają dziś będą gotowi na mecze w kolejnych tygodniach. Sezon jest długi i każdy zawodnik jest ważny i potrzebny!

Czy ktoś jeszcze odejdzie z I drużyny Zagłębia?
- Jest to możliwe jeśli warunki finansowe zaproponowane przez klubu pozyskujący będą dla nas atrakcyjne, lub zdecydujemy się na wypożyczenie zawodnika ze względu na jego rozwój sportowy, poprzez możliwość gry na poziomie Ekstraklasy lub 1 ligi.

Możemy spodziewać się dyrektora sportowego w Naszym Klubie?

- Jeśli nic się nie zmieni z dniem 1 września politykę transferową Zagłębia Lubin będzie współtworzył ze mną nowy Dyrektor Sportowy. Nazwisko tej osoby podamy do wiadomości kibicom po podpisaniu umowy w sierpniu.

Z zespołem rezerw pożegnał się dotychczasowy trener Andrzej Turkowski. Wypełnił swoją misję, wywalczył z drużyną awans do III ligi i po prostu podziękowano mu za współpracę?
- Trener Andrzej Turkowski pozostanie w Klubie w innej roli. Wykorzystamy jego doświadczenie w strukturach Akademii, a jego rola w moim przekonaniu wzrośnie. Andrzej Turkowski stanie się jedną z najważniejszych osób w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Wielokrotnie prezes podkreśla, że rozwija projekt akademii. Jakie nowości w infrastrukturze, szkoleniu i organizacji możemy zaobserwować?
- Jest wiele obszarów funkcjonowania w Akademii i w klubie, które wymagają mocniejszego zaangażowania osobowego. Zatrudniliśmy od lipca Izaaka Stachowicza do realizacji koncepcji pracy szkoleniowej z bramkarzami w Akademii.  W najbliższych dniach w budynku bursy na 100 procent zacznie funkcjonować stołówka, z której będą mogli korzystać również rodzice młodzieży szkolonej z Akademii jak i wszyscy chętni pracownicy. W lipcu zorganizowaliśmy już pierwszy obóz dla klubu z zewnątrz, który korzystał z naszej bazy noclegowej, konferencyjnej i sportowej. Planujemy również poszerzenie składu osobowego sztabów szkoleniowych, stworzenie działu analityków czy rozbudowanie działu fizjoterapii.
Kładziemy duży nacisk na udział naszych zespołów w turniejach międzynarodowych, dzięki czemu rośnie świadomość zawodników, co do poziomu ich możliwości. Mecze międzynarodowe pomagają nam oceniać bieżący rozwój naszych wychowanków.
W dłuższej perspektywie będę starał się spełnić budżetowe i formalne wymagania udziału w rządowych projektach Ministerstwa Sportu. Chciałbym w ten sposób pozyskać środki na:
- generalny remont obszaru stadionu górniczego z powstaniem budynku z szatniami dla 2 zespołów, sędziów oraz trybunę z zadaszeniem na 1 000 miejsc wraz z nowoczesnym systemem nawadniania murawy;
- zbudowanie budynku przedszkolnego i szkolnego - dla młodzieży na poziomie szkoły podstawowej i średniej;
- powstanie boiska z podgrzewaniem murawy do treningów młodzieży i zawodników 1 zespołu w okresie zimowym.  

Zagłębie rozwija się nie tylko pod względem sportowym, ale również organizacyjnym. Wreszcie docenieni mogą poczuć się posiadacze karnetów, dla których Klub przygotowuje specjalne udogodnienia"
- Popularni "Karnetowcy? to specjalna dla nas grupa Kibiców, którzy kupując karnety, dodatkowo potwierdzają swoją lojalność wobec Klubu. Zagłębie jest dla nich ważne i chcemy, by i oni czuli się ważni dla Klubu. Aktualnie finalizujemy rozmowy z Rondo Taxi na tańsze usługi dla posiadaczy karnetów i dodatkowe rabaty na przejazdy na Stadion Zagłębia w dniu meczu. Posiadacze karnetów zakupią farby Dekoral z 30-procentowym rabatem w Dekoral Lubin. Przede wszystkim posiadacze abonamentów na mecze Zagłębia kupią taniej nowe koszulki meczowe. Pracujemy nad tym, by karnet uprawniał do dodatkowych zniżek w dniu meczu, już na Stadionie Zagłębia i zapewniam, że niebawem poinformujemy o kolejnych rabatach.

Jak prezes zarządu interpretuje hasło na nadchodzący sezon: # Nie Idę Sam?
- Moja interpretacja jest taka jak większości. Te 3 krótkie wyrazy mają bardzo ważne przesłanie i podkreślają rolę kibiców, naszego najważniejszego klienta, a w moim przekonaniu po prostu członka rodziny Zagłębia Lubin, w budowaniu silnego klubu . Wspólnie z kibicami możemy więcej, wsparcie odczuwają nie tylko piłkarze na boisku, ale wszyscy pracownicy, którzy pracują nad rozwojem Naszego Klubu! Razem wygrywamy i razem przegrywamy, a przede wszystkim razem tworzymy historię Naszego Zagłębia. Zapraszam szczególnie  na najbliższy mecz ze Śląskiem, zagramy 24 lipca o godz. 18:00. Derby to mecz szczególny i bardzo potrzebne jest wsparcie z trybun. Przy okazji takiego spotkania warto pokazać wszystkim w Polsce, że w Zagłębiu Lubin nikt nie idzie sam? 

Za nami efektowne wprowadzenie do nowego sezonu - prezentacja drużyny. Jak podobała się impreza?
- Ocenę pozostawiam kibicom i mediom, staraliśmy się jak najlepiej wejść w sezon. Mamy już pomysł na kolejną ?