Rywale czuli przed nim respekt | Sylwetka Edwarda Kiciora 4 paź

Rywale czuli przed nim respekt | Sylwetka Edwarda Kiciora

W Zagłębiu Lubin spędził ponad cztery lata. W tym czasie dał się poznać jako bardzo dobry piłkarz i niezwykle skuteczny napastnik. W naszym klubie został między innymi królem strzelców dawnej klasy "A" oraz awansował z "Miedziowymi" do III ligi. Poznajcie Edwarda Kiciora.

4 paź 2018 10:12

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Klub

#MiedziowaTożsamość

Edward Kicior swoją przygodę z piłką zaczynał jako 17-latek w Środzie Śląskiej, w tamtejszej Polonii grał między innymi z Wiesławem Szumskim, Wincentym Budą i Józefem Łyszczarzem. W 1958 roku wyjechał wraz z rodzicami do Chojnowa, ale w piłkę grać nie przestał. Znalazł się w miejscowej Garbarni, liczącym się zespołem w III lidze. W drużynie występowała cała plejada ciekawych graczy, a w śród nich: Jerzy Winkler, Tadeusz Waniek, Edward Dzikoński i Tadeusz Kobiałko. W Garbarni nie pograł jednak za długo, po maturze dostał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ale z piłką się nie rozstał. Rozpoczął grę we wrocławskiej Ślęzie. Aby uniknąć służby wojskowej, był pilnym słuchaczem uczelnianego studium wojskowego. To jednak niewiele mu pomogło. W pewnym momencie WKU wezwało go jako studenta do odrobienia służby wojskowej. I tak trafił do jednostki wojskowej w Legnicy. Jak szybko wyszło na jaw, to nie był przypadek, a doskonale przemyślany plan. Otóż w Legnicy czekano na niego jak na zbawienie. Za jego przydziałem chodzili działacze Kabewiaka Legnica. W tamtych latach wojsko mogło wszystko, nawet zabrać pilnego słuchacza wojskowego studium i studenta. Nie chodziło o wojskową służbę, chodziło o zasilenie czołowego trzecioligowca - Kabewiaka Legnica. Wraz z zakończeniem służby wojskowej, zakończyła się jego gra w Kabewiaku.

Z Chojnowa przeniósł się do Wałbrzycha, gdzie trafił do miejscowego Thoreza (Zagłębie Wałbrzych). W 1964 roku z klubem tym wywalczył awans do II ligi. W zespole grał razem z takimi sławami jak: Jan Cieszowiec, Marian Szeja, Joachim Stachuła i Tadeusz Kobiałko. W wałbrzyskim zespole występował przez sześć lat, przez te lata, równie udanie występował w reprezentacji Dolnego Śląska, w której grał wraz z reprezentantami Polski: Joachimem Stachułą czy Marianem Szeją (olimpijczyk z Monachium 1972). Tymczasem w Lubinie zaczęła rosnąć potęga sportowa, która zaczęła wabić najlepszych z całej Polski. W 1967 roku filigranowy napastnik trafił do Zagłębia. Wówczas futboliści Zagłębia grali w „A” klasie. Szybko drużyna awansowała do Ligi Okręgowej (III liga) - dokładnie w 1968 roku. W tym sezonie Kicior okazał się najlepszym strzelcem drużyny, zdobywając 23 bramki został królem strzelców w tej grupie drużyn „A” klasy. Warto nadmienić, że te bramki strzelił tylko w rundzie wiosennej, czyli w 13 spotkaniach.

W barwach Zagłębia Lubin grał do 1971 roku, kiedy to w meczu sparingowym z Chrobrym Głogów doznał bardzo poważnej kontuzji, która przekreśliła jego dalszą karierę. Przez dwa lata leżał w szpitalu i przeszedł kilka poważnych operacji. Po wyjściu nie mógł już wrócić na boisko. Nie rozstał się jednak z klubem. Włączył się do działalności w Zagłębiu. Został jego sekretarzem, a następnie stworzył cały sekretariat klubu. To dzięki jego staraniom do Zagłębia trafił legendarny trener Alojzy Sitko, który potem wprowadził "Miedziowych" do II ligi. W tym czasie Edward Kicior był kierownikiem sekcji piłkarskiej. Ogromny wkład miał również w kolejnym awansie do II ligi w 1978 roku. Edward Kicior był niewątpliwą gwiazdą Zagłębia Lubin końca lat 60-tych. Przez cztery lata gry w barwach "Miedziowych" walnie przyczynił się do wszystkich sukcesów drużyny w tym okresie, na kartach historii klubu zapisał się jako niesłychanie ambitny i wszechstronny zawodnik. Po zakończeniu kariery piłkarskiej także jako działacz przyczynił się do budowy późniejszej potęgi klubu. Po latach jego piłkarski kunszt nie został zapomniany, bo w 1996 roku, Polonia Środa Śląska uhonorowała go tytułem piłkarza 50-lecia klubu. W 1997 roku Honorowy Tytuł Profesora futbolu, nadany przez Stowarzyszenie Retrofutbolistów Zagłębia Lubin. Zmarł w wieku 78 lat w Lubinie, 27 lutego 2017 roku.

Edward Kicior

Data urodzenia: 16.10.1939r. w Radomiu
Data śmierci: 27.02.2017r. w Lubinie
Pozycja na boisku: napastnik
Lata gry w Zagłębiu Lubin: 1967-1971

Sukcesy:

- Król strzelców „A” klasy w 1968 r. - 23 bramki (w barwach Zagłębia Lubin).
- Awans do Ligi Okręgowej (III liga) z Zagłębiem Lubin w 1968 r.
- Awans do II ligi z Zagłębiem Wałbrzych 1964 r.
- Reprezentant województwa Dolnośląskiego w latach 1961/67.
- Honorowy Tytuł Piłkarza 50-lecia „Polonii” Środa Śląska w 1996 r
- Honorowy Tytuł Profesora futbolu nadany przez Stowarzyszenie Retrofutbolistów Zagłębia Lubin w 1997 r.

Przygotował: MK