Słodka Julka przedstawiła się kibicom podczas meczu KGHM Zagłębie - Śląsk 16 wrz

Słodka Julka przedstawiła się kibicom podczas meczu KGHM Zagłębie - Śląsk

Zagłębie Lubin S.A, przy współpracy z właścicielem klubu KGHM Polska Miedź S.A., a także OZPN Legnica, MCZ oraz Fundacją SamoDzielnie.pl wystartowało z nowym programem prozdrowotnym, którego głównym bohaterem jest młoda dziewczynka - Julia. W piątek 14 września ponownie pojawiła się w Lubinie, aby tym razem, w eskorcie sędziego międzynarodowego Szymona Marciniaka, wyprowadzić zawodników na boisko podczas Derbów Dolnego Śląska.

16 wrz 2018 15:00

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Klub

Kontrole medyczne i edukacja. Wszystko to zainspirowała Julka - urocza ośmiolatka chorująca na cukrzycę. Pod koniec sierpnia na Stadionie Zagłębia odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne wprowadzające do projektu. Na obiekt "Miedziowych" przyjechała główna bohaterka projektu, Jula, która jest twarzą kampanii społeczno-edukacyjnej. Dziewczynka jest chora na cukrzycę i swoim przykładem pomaga zrozumieć fakty o tej chorobie rówieśnikom i dorosłym z całego regionu.

- Naszym głównym celem jest pokazanie, że wszystkie dzieci są takie same, pomimo chorób przewlekłych, które je dotykają one mają prawo do normalnego życia, do normalnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, do tego żeby mieć marzenia, by je spełniać, by uprawiać sport - mówiła Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

We wrześniu wystartował projekt w kilkunastu szkołach Zagłębia Miedziowego, gdzie personel medyczny wykonuje badania przesiewowe dzieci pod kątem cukrzycy. Działacze w ramach projektu trafią do najmłodszych z: Prochowic, Lubina, Legnicy, Rudnej, Złotoryi, Przedmościa czy Ścinawy.

Sympatyczna dziewczynka, która jest głównym bohaterem projektu społecznego-edukacyjno o nazwie "Słodka Julka", w piątek 14 września drugi raz odwiedziła Stadion Zagłębia i tym razem miała bardzo odpowiedzialne zadanie. Wraz z towarzyszącymi jej dziećmi ze Szkółki Piłkarskiej "Champion" z Chocianowa, wyprowadziła w asyście sędziów piłkarzy KGHM Zagłębia Lubin oraz Śląska Wrocław na środek murawy. Tym samym przedstawiła się szerszej publiczności, co zdaniem organizatorów pozwoli zwrócić większą uwagę na problem cukrzycy wśród dzieci w Polsce.

Julia ze swojego zadania wywiązała się znakomicie. Co więcej, po kilkuletniej dziewczynce wcale nie było widać tremy. Nie peszyły jej ani kamery stacji telewizyjnej, ani błyskające flesze czy licznie zgromadzona na lubińskim stadionie publiczność.

- Jako Zagłębie Lubin S.A. chcielibyśmy wziąć udział w edukowaniu kibiców, ludzi związanych z regionem. Mówić nie tylko o sporcie i piłkarzach, ale także o pewnych chorobach, w jaki sposób z nimi walczyć, o tym w jaki sposób przeprowadzać diagnozy, by takich przypadków było jak najmniej - dodał Mateusz Dróżdż, prezes Zagłębie Lubin S.A.

Akcja, w którą włączyło się wiele podmiotów, jest podzielona na kilka etapów. Organizatorzy głęboko liczą, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu każdej ze stron, z Julią na czele, świadomość na temat cukrzycy wzrośnie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.