31 sie

40. ROCZNICA ZBRODNI LUBIŃSKIEJ

Dzisiaj mija 40 lat od Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia to szczególna data dziejach naszego miasta, a wydarzenia z 1982 roku są co roku upamiętniane przez władze miasta i mieszkańców Lubina. W tegorocznych obchodach weźmie udział Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Na uroczystościach nie zabraknie również piłkarzy i przedstawicieli KGHM Zagłębia Lubin.

31 sie 2022 10:56

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

31 sierpnia 1982 roku podczas manifestacji mieszkańców Lubina związanych z rocznicą porozumień sierpniowych doszło do tragicznych wydarzeń. Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej brutalnie zaatakowali osoby biorące tam udział z użyciem broni palnej, gazu łzawiącego i pałek szturmowych. W wyniku tego śmierć poniosło trzech uczestników: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkunastu zostało rannych.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:30 na Wzgórzu Zamkowym. W tym czasie planowane jest też wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. O godzinie 16:40 odbędzie się pokaz żonglowania chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa. Z kolei na godzinę 17:00 zaplanowana jest msza w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej połączona z inauguracją odrestaurowanych organów.

W najbliższym meczu z Jagiellonią Białystok piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wystąpią w specjalnym komplecie strojów, który ma na celu dodatkowo uczcić 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej.