Asy z Ekstraklasy | Hładun vs. Kuciak / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Asy z Ekstraklasy | Hładun vs. Kuciak 5 lis

Asy z Ekstraklasy | Hładun vs. Kuciak

Przed spotkaniem Miedziowych z Lechią Gdańsk przyjrzymy się bliżej sylwetkom dwóch bramkarzy, którzy w ostatnich tygodniach znakomicie spisują się między słupkami i są niewątpliwie wiodącymi postaciami swoich drużyn. Który z nich zachowa kolejne czyste konto? O tym przekonamy się już jutro!

5 lis 2021 13:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Dominik Hładun

Dominik Hładun jest związany z Miedziowymi od najmłodszych lat. W naszej Akademii stawiał pierwsze piłkarskie kroki i stale piął się coraz wyżej. Po serii udanych występów na poziomie CLJ, Hładi został włączony do drużyny rezerw, jednak szybko zauważono, iż utalentowany bramkarz musi spróbować swoich sił na wyższym szczeblu rozgrywkowym. Lubinianin trafił więc na wypożyczenie do pierwszoligowej Chojniczanki Chojnice, dla której rozegrał 14 spotkań. Po powrocie, Dominik strzegł dostępu do bramki w drużynie rezerw, ale jego dobrą dyspozycję dostrzegli szkoleniowcy pierwszej drużyny, w efekcie czego został on włączony do składu KGHM Zagłębia. W wieku 22 lat Hładi rozegrał swoje premierowe spotkanie na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce. Dokładnie 17 lutego 2018 roku Dominik zanotował pierwszy występ na poziomie Ekstraklasy pod wodzą trenera Mariusza Lewandowskiego. Do końca ówczesnego sezonu swojego miejsca w wyjściowej jedenastce już nie oddał, występując łącznie w 15 spotkaniach, zachowując przy tym aż 7 czystych kont. W kolejnych latach Hładun walczył o swoją pozycję w składzie między innymi z Konradem Forencem i za każdym razem, gdy szkoleniowiec zdecydował się postawić właśnie na Hładiego, ten nigdy nie zawodził. Chyba jednak wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, iż 26-latek swój najlepszy okres w karierze przeżywa właśnie teraz. W bieżącym sezonie nie opuścił bowiem ani jednej minuty, zarówno w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, jak i Fortuna Pucharu Polski. Ponadto zachował już sześć czystych kont, wielokrotnie wybronił mecz Miedziowym, a także dwa razy nie dał się pokonać z jedenastu metrów. Świetna dyspozycja nie umknęła uwadze ekspertów - nasz bramkarz otrzymał tytuł Numeru Miesiąca, przyznawany przez Ekstraklasę i Totalizator Sportowy. Uznanie kapituły zdobył dzięki 19 obronionym strzałom celnym na 20 prób rywali, w trzech kolejkach we wrześniu. Warto wspomnieć również o tym, iż ostatnie domowe spotkanie z Cracovią było setnym występem Dominika w miedziano-biało-zielonych barwach. Cechami wyróżniającymi Hładiego są przede wszystkim świetny refleks na linii, zwinność i pewność w podejmowaniu decyzji. Cofając się pamięcią, trudno nam przypomnieć sobie straconego gola, za którego w całości można by winić Dominika i mamy nadzieję, że tak zostanie.

Atuty:

- Refleks

- Gra na linii

- Rzuty karne

Dušan Kuciak

Dusan Kuciak jest bramkarzem, który na stałe zapisał się na kartach historii naszej piłki klubowej. Wystarczy spojrzeć na dorobek 36-letniego Słowaka. Doświadczony golkiper w trakcie swojej kariery trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski, zdobył pięć Pucharów Polski i jeden Superpuchar, a to nie wszystko. Jeszcze przed przyjazdem do naszego kraju, Dusan wywalczył tytuł mistrzowski z klubem MSK Zilina, której jest wychowankiem. 13-krotny reprezentant Słowacji występuje na polskich boiskach od 2011 roku z roczną przerwą na pobyt w angielskim Hull City. Z pewnością jednak nie wspomina tego okresu zbyt dobrze, gdyż w ekipie popularnych „Tygrysów” rozegrał zaledwie jedno spotkanie w EFL Cup. Bez wątpienia było to głównym powodem jego szybkiego powrotu do Polski, a chętnych na zatrudnienie Słowaka wcale nie brakowało. Najkonkretniejsza okazała się Lechia Gdańsk, której ostatecznie udało się pozyskać mierzącego 194 centymetry wzrostu bramkarza. Przygoda Kuciaka w nadmorskim klubie trwa do dziś, a gdańscy kibice mogą być spokojni o obsadę bramki, ponieważ kontrakt Dusana obowiązuje do końca czerwca 2023 roku. Dotychczas Kuciak w koszulce „Lechistów” wystąpił 154 razy, a w 48 spotkaniach ani razu nie wyjmował piłki z siatki. W miniony weekend rozegrał swój 277 mecz w Ekstraklasie, dzięki czemu został obcokrajowcem z największą liczbą występów w naszej lidze. Wyprzedził pod tym względem dotychczasowego rekordzistę i swojego byłego, klubowego kolegę, Miroslava Radovicia. Golkiper wnosi do zespołu wiele cennego doświadczenia zarówno na boisku, ale i w szatni, będąc jej niekwestionowanym liderem. Kuciak znany jest ze swojego nieco wybuchowego charakteru, który według wielu jest ważną cechą, a nawet zaletą zawodników strzegących dostępu do bramki. Nie bez powodu również zdarzało mu się wybiegać na boisko z opaską kapitana „Lechistów”. Skutecznie dyryguje obroną i nie ma najmniejszych problemów z odpowiednią komunikacją, dzięki czemu cały blok defensywny może czuć się pewnie. 

Atuty:

- Lider

- Doświadczenie

- Pewny chwyt