Gwiazda rywala | Engjell Hoti / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Engjell Hoti 16 maj

Gwiazda rywala | Engjell Hoti

Już w poniedziałek o godzinie 19:00 Miedziowi podejmą na KGHM Zagłębie Arena ŁKS Łódź. Jednym z zawodników, na którego warto zwrócić uwagę w tym zespole jest niemiecki pomocnik Engjell Hoti. Zapraszamy do zapoznania się z jego sylwetką.

16 maj 2024 09:00

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Engjell Hoti urodził się 26 lutego 1997 roku w niemieckim Stuttgarcie. Oprócz niemieckiego obywatelstwa posiada także albańskie i kosowskie. W trakcie swojej dotychczasowej kariery piłkarskiej Albańczyk nie zdołał na stałe zadomowić się w żadnym klubie. Jako obiecujący młody zawodnik grał w juniorskich  drużynach VfL Stuttgart, FC Stuttgart, FSV Waiblingen, VfB Stuttgart, 1.FC Kaiserslautern, VfR Aalen oraz Eintrachtu Braunschweig II. W tym ostatnim zespole zadebiutował w seniorskim futbolu. Wówczas na poziomie czwartej ligi niemieckiej wystąpił w 18 meczach, co przełożyło się na jedną zdobytą bramkę. 

Od sezonu 2017/2018 Engjell Hoti często zmieniał przynależność klubową. W trakcie początkowego niemieckiego epizodu dwukrotnie miał problem ze znalezieniem klubu. W związku z tym zdecydował się na powrót w rodzinne strony, a więc najpierw do Kosowa, a później do Albanii. W styczniu 2019 roku trafił do kosowskiego zespołu KF Trepca 89. Po półtora roku zmienił barwy na bardziej utytułowany klub z tego kraju – KF Llapi, który występował na najwyższym poziomie w Kosowie. W trykocie tej drużyny zagrał łącznie 35 meczów i trafiał do siatki rywali cztery razy oraz pięciokrotnie asystował. Wspólnie z tym zespołem zdobył też puchar Kosowa w 2021 roku. Dobra dyspozycja zaowocowała transferem do KF Tirany, czyli potentata futbolu klubowego w Albanii. W ekipie ze stolicy Albanii często był tylko rezerwowym, ale sezon może zapisać zdecydowanie na plus. Jego ogólne statystyki w rozgrywkach 2021/2022 to 31 spotkań, trzy bramki i trzy asysty – więc miał swój istotny wkład w 26. mistrzostwo kraju FK Tirany. 

Podobnie jak w poprzednich klubach, w FK Tiranie nie zagościł na długo. Już w lipcu 2022 roku został piłkarzem FK Partizani, a więc jednego z najgroźniejszych przeciwników swojego poprzedniego zespołu. Dla pomocnika był to jeszcze lepszy sezon niż poprzedni, bowiem tym razem mistrzostwo Albanii zdobył właśnie FK Partizani, a Engjell Hoti miał w tym jeszcze większą zasługę niż przy tytule rok wcześniej FK Tirany. Zawodnik w 31 występach zanotował siedem goli, a także trzy razy swoimi podaniami otwierał drogę do siatki kolegom z drużyny. 

Engjell Hoti tradycyjnie po roku znowu przeszedł do innego zespołu. Tym razem jednak trafił do polskiej PKO BP Ekstraklasy, gdzie w sezonie 2023/2024 przywdziewa koszulkę ŁKS-u Łódź. Pomocnik zgromadził w obecnych rozgrywkach aż 29 meczów, co udokumentował trzema bramkami. Niestety nie uchroniło to przed spadkiem jego drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, bowiem podopieczni trenera Marcina Matysiaka plasują się na ostatnim miejscu w tabeli. Hoti w swojej karierze może się pochwalić jednym występem w reprezentacji Albanii do lat 21 i dwoma spotkaniami w kadrze Kosowa U-21. 

Mecz KGHM Zagłębie Lubin - ŁKS Łódź już 20 maja w poniedziałek o godzinie 19:00. Zapraszamy wszystkich kibiców do przyjścia na stadion!