Gwiazda rywala | Vladislavs Gutkovskis / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Vladislavs Gutkovskis 10 lis

Gwiazda rywala | Vladislavs Gutkovskis

Jednym z zawodników Rakowa Częstochowa, na którego warto zwrócić uwagę jest Vladislavs Gutkovskis. Łotewski napastnik w poprzedniej kolejce PKO BP Ekstraklasy zdobył aż 4 gole i miał ogromny udział w wysokim zwycięstwie swojego zespołu z Wisłą Płock (7:1).

10 lis 2022 14:30

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Początek kariery

Vladislavs Gutkovskis karierę rozpoczynał w łotewskim JFK Olimps Riga. W pierwszym sezonie jeszcze jako nastolatek wystąpił 13-krotnie na najwyższym szczeblu rozgrywek w kraju, ale nie wpisał się w tych meczach ani razu na listę strzelców. Pomimo tego na transfer  zawodnika zdecydowało się utytułowane w Łotwie – Skonto Riga. Sezon 2011/2012 spędził jednak jeszcze w drugim zespole Skonto Riga, który występował na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Gutkovskis zaliczył w tych rozgrywkach 23 spotkania, w których trafiał do siatki rywali aż 10 razy. Dobra postawa poskutkowała tym, że w kolejnym sezonie grał również w pierwszej drużynie Skonto Riga. Łącznie zaliczył 18 meczów, w których pięciokrotnie pokonał bramkarza rywali.  Prawdziwym popisem skuteczności w wykonaniu Vladislava Gutkovskisa był sezon 2013/2014. Wówczas Łotysz zdobył 31 bramek oraz zanotował 5 podań otwierających drogę do siatki swoim kolegom. 

Transfer do PKO BP Ekstraklasy

W następnym sezonie również spisywał się bardzo dobrze, a to na początku 2016 roku zaowocowało transferem do Bruk-Bet Termalici Nieciecza, która występowała wtedy na poziomie PKO BP Ekstraklasy.  Pierwsze spotkania rozegrane w Polsce nie były jednak udane dla Gutkovskisa, bo w siedmiu meczach nie trafiał do siatki ani razu.  Zdecydowanie lepiej radził sobie w sezonie 2016/2017. Albowiem w 31 występach strzelił 8 goli i dołożył do tego jedną asystę. W kolejnych rozgrywkach w barwach Termalici doznał poważnej kontuzji, która wykluczyła go na prawie pół roku. Pomimo tego zdążył zagrać 22 spotkania, co udokumentował czterema bramkami i dwoma ostatnimi podaniami. Jednak sezon 2017/2018 w wykonaniu drużyny z Niecieczy nie był zadowalający i musieli pożegnać się z najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce. Następne dwa lata Vladislavs Gutkovskis spędził właśnie w pierwszej lidze. Łącznie w 50 rozegranych meczach na zapleczu Ekstraklasy zdobył 21 bramek i zanotował 3 asysty. 

Przejście do Rakowa Częstochowa 

W związku z tak znakomitą postawą na jego transfer zdecydował się Raków Częstochowa, który w ostatnich sezonach walczy o najwyższe cele w PKO BP Ekstraklasie. Gutkovskis wspólnie z tym zespołem zdobył dwa Puchary Polski i jeden Superpuchar Polski. Był również królem strzelców Fortuna Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. Obecne rozgrywki to także dominacja podopiecznych Marka Papszuna w PKO BP Ekstraklasie – po 16 kolejkach mają siedem punktów przewagi nad drugą Legią Warszawa. Łotysz w poprzedniej serii gier przeciwko Wiśle Płock strzelił 4 gole i było to prawdziwe przełamanie, bo wcześniej trafił do siatki tylko w pierwszym pojedynku, gdy rywalem była Warta Poznań. A więc ma tym sezonie pięć bramek i jedną asystę po 15 rozegranych meczach. Łącznie w barwach Rakowa Częstochowa wystąpił już w 99 spotkaniach, co przełożyło się na statystykę 31 goli i 10 asyst we wszystkich rozgrywkach. 

Vladislavs Gutkovskis pełni też ważną rolę w reprezentacji Łotwy. Zadebiutował w październiku 2016 roku przeciwko Wyspom Owczym, a pierwszego gola w narodowych barwach zdobył w rywalizacji z San Marino cztery lata później. Obecnie może pochwalić się dobrymi statystykami, bo rozegrał 39 spotkań, w których trafiał do siatki 11 razy. Na swoim koncie ma również kilkadziesiąt występów w reprezentacjach młodzieżowych.