Historia derbowych pojedynków / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia derbowych pojedynków 26 sie

Historia derbowych pojedynków

Już w najbliższą niedzielę podopieczni trenera Dariusza Żurawia podejmą w ramach 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy drużynę Śląska Wrocław. Ostatnie spotkania derbowe były pełne emocji i trzymały w napięciu do ostatnich sekund. W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam najciekawsze starcia obu tych zespołów. Zapraszamy!

26 sie 2021 09:40

Pierwsze spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem a Śląskiem Wrocław miało miejsce w sezonie 1985/86. Mecz rozgrywany był w Lubinie, a na trybunach zasiadło nieco ponad 8000 kibiców. Niestety w pierwszych Derbach Dolnego Śląska, Miedziowi ulegli rywalom 0:3. Piłkarze KGHM Zagłębie zakończyli ówczesny sezon na 12. miejscu w ligowej tabeli.

Starsi sympatycy Miedziowych pamiętają na pewno spotkanie z sezonu 1992/93. Zawodnicy KGHM Zagłębia pokonali wówczas odwiecznego rywala aż 7:0. Było to jednocześnie najwyższe zwycięstwo naszego zespołu w historii pojedynków derbowych. Bramki dla KGHM Zagłębia zdobywali Lesław Grech, Robert Stachurski, dwa gole strzelił Dariusz Michaliszyn, a hat-trickiem popisał się Daniel Dyluś. Dla Śląska Wrocław ten sezon zakończył się ostatecznie spadkiem z ligi, natomiast Miedziowi zajęli 12. lokatę w tabeli.

Większość spotkań derbowych zostaje w pamięci kibiców na długo i pojedynek z sezonu 2019/2020 na pewno do takich należy. Sam mecz nie rozpoczął się dobrze dla naszej drużyny, ponieważ już w 22. minucie na listę strzelców wpisał się Erik Exposito, który pokonał Konrada Forenca. Zaledwie 10 minut później rzut karny na gola zamienił Filip Starzyński i doprowadził do remisu. Radość Miedzowych nie trwała jednak zbyt długo, gdyż w 36. minucie kolejny raz piłkę w siatce umieścił Erik Exposito. To jednak nie był koniec emocji w pierwszej połowie. Jeszcze przed gwizdkiem sędziego bramkę głową strzelił Bartosz Kopacz, wyrównując tym samym stan meczu. Druga część spotkania była istnym rollercoasterem w wykonaniu obu drużyn. Najpierw w 63. minucie piękną bramkę zza pola karnego zdobył Sasa Zivec, lecz zaledwie dwie minuty później gola bezpośrednio z rzutu wolnego strzelił Dino Stiglec. Na tablicy wyników widniał rezultat 3:3, lecz w 68. minucie do piłki dopadł Bartosz Slisz i strzałem po dalszym słupku z okolic 26 metra pokonał Matusa Putnockiego. Kiedy wszyscy myśleli, że więcej goli już w tym spotkaniu nie zobaczymy, tak jednak w doliczonym czasie gry swoją trzecią bramkę zdobył Erik Exposito. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:4 i na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich kibiców obu zespołów.

Ostatnie spotkanie derbowe zakończyło się bezbarwnym remisem 0:0. Podopieczni trenera Martina Seveli mieli swoje okazje na zdobycie bramki, jak chociażby sytuacja Dejana Drazicia, który z bardzo dobrej pozycji strzeleckiej nie zdołał pokonać Michała Szromnika. Był to dopiero trzeci bezbramkowy remis w Derbach Dolnego Śląska i mamy nadzieję, że ostatni.