Historia niemal na remis / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia niemal na remis 5 gru

Historia niemal na remis

Już jutro Miedziowi rozegrają kolejne ligowe spotkanie. Tym razem naszym rywalem będzie trzecia drużyna poprzedniego sezonu Piast Gliwice. Choć historia pojedynków niedzielnych rywali jest niemal remisowa to ostatnie mecze pokazują, że przed podopiecznymi Martina Seveli naprawdę trudne zadanie.

5 gru 2020 12:22

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Początki rywalizacji pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin i Piastem Gliwice sięgają jeszcze czasów gry w ówczesnej II lidze, która wówczas podzielona była na grupy. Pierwszy oficjalny mecz między naszymi zespołami został rozegrany w sezonie 75/76. Wówczas podczas 1. kolejki padł wynik remisowy 1:1. Niestety już w rewanżowym spotkaniu tamtych rozgrywek “Piastunki” odniosły swoje najwyższe zwycięstwo nad Miedziowymi. Mecz 16. kolejki ówczesnego sezonu zakończył się wysoką porażką lubinian 0:5.

Na pierwsze zwycięstwo z Piastem przyszło nam poczekać do 12. kolejki sezonu 78/79. Wówczas KGHM Zagłębie wygrało pierwszy historyczny pojedynek z Piastem. Padł wtedy wynik 1:0. Początki rywalizacji stały pod znakiem dominacji naszych rywali. W pierwszych siedmiu spotkaniach przegraliśmy cztery razy i zaledwie dwukrotnie wygraliśmy. Lepszy dla Miedziowych okres zaczął się w sezonie 84/85. Najpierw, w 13. kolejce padł bezbramkowy remis, a następnie w 28. kolejce “Miedziowi” wygrali z “Piastunkami” 2:0. Ten mecz zapoczątkował krótką serię zwycięstw Zagłębia. W jej trakcie lubinianie odnieśli swoje najwyższe zwycięstwo nad gliwiczanami. W rozgrywkach 88/89 II ligi padł wynik 5:1 dla naszej drużyny.

Na poziomie Ekstraklasy Piast i Zagłębie spotkały się dopiero w sezonie 09/10. Niestety mecz nie poszedł po myśli Miedziowych, którzy przegrali wówczas 1:4. Gola dla naszej drużyny zdobył wtedy Ilijan Micanski. Na pierwsze zwycięstwo z “Piastunkami”, na najwyższym poziomie rozgrywkowym, musieliśmy poczekać do sezonu 12/13. Dokładnie 24 sierpnia 2012 roku padł wynik 2:1 dla Zagłębia. Gole na wagę zwycięstwa zdobyli Arkadiusz Woźniak i Róbert Jež.

Ostateczny bilans pojedynków pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Piastem Gliwice przechyla się na korzyść naszych najbliższych rywali. W 34 oficjalnych spotkaniach “Piastunki” górą były 13 razy. “Miedziowi” zwycięsko wychodzili z 12 pojedynków, a 9 razy w naszych meczach padł remis. Najbliższy mecz będzie szansą na rewanż za ubiegły sezon. Wówczas w obu spotkaniach wygrał Piast. Najpierw w Lubinie goście wygrali 0:3, a następnie w Gliwicach padł wynik 2:0 dla gospodarzy.

Obecne rozgrywki nie idą po myśli drużyny Waldemara Fornalika, którzy mają obecnie zaledwie dwa zwycięstwa na koncie. Dla Miedziowych jest to doskonała okazja na poprawę bilansu pojedynków między naszymi drużynami. Mecz z Piastem Gliwice rozpocznie się w niedzielę o godzinie 15:00.