Historia po stronie gości / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia po stronie gości 29 kwi

Historia po stronie gości

Przed nami spotkanie 31. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się na własnym stadionie z Lechią Gdańsk. Sobotnie starcie będzie 36. potyczką między tymi zespołami w historii. A jak prezentuje się dotychczasowa historia? Zapraszamy do jej poznania.

29 kwi 2022 10:49

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy oba zespoły miały okazję zmierzyć się ze sobą w sezonie 1978/79, na poziomie drugoligowym. W meczu rozegranym w Gdańsku, górą byli gospodarze, którzy wówczas pokonali Miedziowych 2:0. W rundzie wiosennej górą byli nasi zawodnicy, którzy z nawiązką odegrali się za jesienną porażkę, wygrywając na Stadionie GOS aż 4:1. Była to zarazem najwyższa wygrana Zagłębia nad Lechią w całej dotychczasowej historii. Na kolejne spotkanie przyszło czekać kibicom obu drużyn do sezonu 1983/84, podczas gdy Lechia zrewanżowała się lubinianom za poprzednią porażkę i pomimo ambitnej postawy Miedziowych, to gospodarze tamtego meczu wygrali 4:2. Od tego czasu Miedziowi aż do 2010 roku, zdołali wygrać z Lechią tylko raz. Miało to miejsce już w I lidze. Wówczas lubinianie pokonali zespół z Trójmiasta 1:0. 

Od 2010 roku, nasza drużyna zdołała poprawić się w statystykach przeciwko Lechii Gdańsk. W sezonie 2010/11 Zagłębie wygrało z Lechią dwukrotnie. Podczas meczu rozegranego w Lubinie, pokonaliśmy ,,Biało-Zielonych” 3:1, po bramkach zdobytych przez Mateusza Bartczaka, Szymona Pawłowskiego oraz Wojciecha Kędziory. Podczas meczu rozegranego w Gdańsku, w ramach zakończenia sezonu 2010/2011, lubinianie znów pokonali Lechię, tym razem 2:1. Bramki dla naszego zespołu zdobywali wówczas Arkadiusz Woźniak oraz Łukasz Hanzel. Późniejsze lata przyniosły kilka ciekawych spotkań, które zapadły na dłużej w pamięci obydwu zespołów. Jednym z nich jest spotkanie rozegrane w Gdańsku w 2018 roku. Wówczas Lechia prowadziła do przerwy 3:0 po trzech bramkach zdobytych przez Artura Sobiecha. Lubinianie nie złożyli broni i w drugiej połowie ruszyli do ataku. Pierwszą bramkę zdobył Damjan Bohar, drugą z rzutu karnego Filip Starzyński, a na sam koniec meczu gola na wagę punktu zdobył Jakub Mareš. Drugim pamiętnym spotkaniem jest starcie rozegrane na Stadionie Zagłębia, które rozegrano w kolejnym sezonie. Spotkanie to zakończyło się remisem 4:4. Lechia w pewnym momencie prowadziła już nawet 2:4, lecz świetna postawa naszych zawodników znów dała o sobie znać i tak jak w poprzednich rozgrywkach, tak i wtedy, Miedziowi zdołali doprowadzić do remisu. Bramki dla naszego zespołu zdobywali Filip Starzyński (dwie), Sasa Balić oraz Bartosz Białek.

Obie drużyny po raz ostatni miały okazję zmierzyć się ze sobą na początku listopada ubiegłego roku. Wówczas górą była drużyna z Trójmiasta, która na własnym stadionie pokonała KGHM Zagłębie 2:1. Wynik spotkania otworzył Filip Starzyński z rzutu karnego na początku spotkania, a w ostatnich minutach dubletem popisał się Marco Terazzino, który dał trzy punkty swojemu zespołowi.  

Jak tym razem potoczy się starcie między KGHM Zagłębiem Lubin a Lechią Gdańsk? Pierwszy gwizdek sędziego już w najbliższą sobotę 30 kwietnia o godzinie 17:30 na Stadionie Zagłębia. Serdecznie zapraszamy! 

KGHM Zagłębie Lubin vs. Lechia Gdańsk | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 8

Remisy: 9

Wygrane Lechii: 18

Bilans bramkowy: 53-39 dla Lechii