Historia pojedynków z Górnikiem 30 wrz

Historia pojedynków z Górnikiem

Już jutro podopieczni trenera Piotra Stokowca rozegrają wyjazdowe spotkanie z Górnikiem Zabrze. Będzie to jednocześnie 67. starcie między tymi drużynami. Jak się prezentuje dotychczasowa historia? O tym dowiecie się w poniższym newsie.

30 wrz 2022 13:45

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy oba zespoły stanęły naprzeciw siebie w sezonie 1985/86, czyli podczas debiutu lubinian na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Pierwsze spotkanie odbyło się na Górnym Śląsku, gdzie gospodarze wygrali z beniaminkiem z Lubina 2:0. W kolejnym sezonie Miedziowi odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo nad Górnikiem, pokonując ich na stadionie przy ul. Roosevelta 3:1. Pomimo tego, pierwsze lata rywalizacji obu zespołów lepiej wspominają kibice Górnika, ponieważ to ich drużyna w pierwszych kilkunastu spotkaniach wygrywała, bądź dzieliła się punktami. Dla nas wówczas mecze z "Trójkolorowymi" były dobrymi lekcjami, ponieważ Górnik, jeszcze nie tak dawno, był wiodącym zespołem na arenie międzynarodowej. Wszystko zaczęło się zmieniać w 1994 roku. Wtedy, bowiem rozpoczęła się znakomita seria, podczas której w szesnastu spotkaniach Miedziowi ponieśli tylko jedną porażkę w sezonie 1997/98.

W XXI wieku, zarówno nasz zespół, jak i Górnika, miewał lepsze i gorsze występy. Dla naszego Klubu pamiętne będą starcia z sezonów 2005/06, 2006/07 oraz 2013/14, gdy wygrywaliśmy bardzo pewnie 3:0. Zabrzanie w sezonach 2010/11 oraz 2011/12 w domowych starciach wygrywali 5:1, a następnie 4:1. Kibice obu zespołów na pewno będą pamiętać także pojedynek rozegrany w Lubinie w 2017 roku. Miedziowi wówczas po bardzo ciekawym spotkaniu, pokonali rywali z Górnego Śląska 3:2. Dwie bramki dla KGHM Zagłębia zdobył Jakub Świerczok, a jedną dołożył Bartłomiej Pawłowski. Górnicy w tamtym meczu odpowiedzieli golami Michała Koja i Mateusza Wieteski.

W sezonie 2019/20, wydłużonym przez pandemię koronawirusa, KGHM Zagłębie rozegrało trzy spotkania z Górnikiem. W pierwszym z nich górą byli zabrzanie, którzy wygrali na własnym boisku 1:0 po bramce Jesusa Jimeneza. Dwa kolejne starcia padły łupem naszego zespołu. W meczu w Lubinie wygraliśmy 2:0, po trafieniach Bartosza Białka i Damjana Bohara. Na zakończenie ówczesnych rozgrywek na Arena Zabrze, Miedziowi znów pokonali rywali 2:0, tym razem po golach zdobytych przez Bartosza Białka oraz Filipa Starzyńskiego.    

W ubiegłym sezonie po raz pierwszy oba zespoły zmierzyły się ze sobą w Zabrzu. Wówczas padł bezbramkowy remis. Więcej emocji mieliśmy podczas starcia w Lubinie w rundzie wiosennej. Lepiej to spotkanie będą wspominać zawodnicy Górnika, bowiem zwyciężyli na Stadionie Zagłębia 4:2. Wynik spotkania szybko dla przyjezdnych otworzyli Krzysztof Kubica oraz Dariusz Pawłowski. Bramkę kontaktową zdobył Filip Starzyński. Chwilę po przerwie znów rywale zdobyli szybko dwie bramki za sprawą Piotra Krawczyka oraz Bartosza Nowaka. Wynik ustalił Patryk Szysz w 60. minucie spotkania uderzeniem z rzutu karnego. 

Spotkanie 11 kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze a KGHM Zagłębiem Lubin już w sobotę 1 października o godzinie 15:00. Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom w drodze po kolejne punkty!

KGHM Zagłębie Lubin vs. Górnik Zabrze | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 18  

Remisy: 26  

Wygrane Górnika: 22   

Bilans bramkowy: 94-86 na korzyść Górnika