Historia pojedynków z Wartą Poznań 14 lut

Historia pojedynków z Wartą Poznań

Już w poniedziałek KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się z Wartą Poznań w ramach 17. kolejki PKO Ekstraklasy. Będzie to drugi pojedynek z poznańską drużyną w tym sezonie. Jak dotychczas prezentuje się historia naszych zmagań?

14 lut 2021 09:45

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Historia pojedynków z Wartą Poznań sięga aż 1978 roku. To właśnie wówczas Miedziowi po raz pierwszy spotkali się z „Zielonymi” w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich. Miało to miejsce podczas sezonu 78/79 na poziomie ówczesnej II ligi. Lubinianie po raz drugi znaleźli się wtedy na drugim poziomie rozgrywkowym (pierwszy raz do II ligi awansowali w sezonie 74/75).

Ten pierwszy historyczny pojedynek z Wartą Poznań został rozegrany dokładnie 5 listopada 1978 roku i niestety zakończył się dość wysoką porażką Miedziowych. „Zieloni” zaaplikowali naszym ulubieńcom aż 4 bramki. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 i na chwilę obecną jest to najwyższe zwycięstwo Warty nad Zagłębiem. W tym samym sezonie, 2 czerwca 1979 roku, rozegraliśmy kolejne spotkanie z „Zielonymi”. Tym razem Miedziowi walczyli dzielnie, ale ostatecznie przegrali 2:3.

Na pierwsze zwycięstwo z Wartą Poznań przyszło nam poczekać do rozgrywek I ligi sezonu 93/94. Warto jednak podkreślić, że od meczu z 2 czerwca 1979 roku nasze drużyny nie miały okazji się ze sobą mierzyć. Pierwszy pojedynek z ówczesnego sezonu zakończył się trzecią z rzędu porażką Miedziowych z „Zielonymi”. Rewanżowy mecz rozgrywek 93/94 przyniósł jednak upragnione zwycięstwo.

Jak przypieczętować pierwszą wygraną z Wartą Poznań w historii? Na przykład pokonaniem poznaniaków aż 5:0 w domu przed swoimi kibicami. Pięć bramek, jakie strzeliła „Zielonym” ekipa prowadzona wówczas przez Mirosława Dragana to dotychczas najwyższe zwycięstwo lubinian nad Wartą. Warto tutaj wspomnieć skład, jakim wówczas zagrali Miedziowi oraz strzelców bramek.

KGHM Zagłębie Lubin (Trener: Mirosław Dragan): Jędrzej Kędziora – Robert Stachurski, Wadim Rogowskoj, Dariusz Lewandowski, Andrzej Turkowski, Adam Goliasz (65’ Mariusz Achciński), Stefan Machaj, Dariusz Baziuk, Robert Rzeczycki, Sławomir Majak, Radosław Jasiński (72’ Arkadiusz Żarczyński)

Bramki: 2x Stefan Machaj, 2x Sławomir Majak, 1x Dariusz Lewandowski

Wysokie zwycięstwo z sezonu 93/94 zapoczątkowało serię 4 wygranych z rzędu meczów przeciwko Warcie. Dopiero w sezonie 08/09 Miedziowi ulegli „Zielonym”. Rozgrywany w ramach 30. kolejki I ligi mecz zakończył się wynikiem 1:2. Gola dla Zagłębia strzelił wówczas Mateusz Bartczak.

Na kolejny ligowy pojedynek pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Wartą Poznań przyszło nam czekać przeszło 11 lat. W ramach 2. kolejki PKO Ekstraklasy Miedziowi na własnym stadionie podjęli poznańską drużynę, która niedawno awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy. Lubinianie po golu Damjana Bohara mogli dopisać do bilansu spotkań z Wartą piąte zwycięstwo.

Obecnie to właśnie drużyna Martina Seveli ma lepszy bilans pojedynków. „Zieloni” wygrali z Miedziowymi 4 razy, z czego ostatni raz cieszyli się zwycięstwem właśnie w 2009 roku. Warto podkreślić, że nasze drużyny ani razu ze sobą nie zremisowały. Co więcej, dopiero ostatni pojedynek z „Zielonymi” przerwał ciekawą serię. Mianowicie, przed tym meczem, w każdym spotkaniu między Zagłębiem i Wartą padały co najmniej trzy bramki.

Jak potoczą się dalsze losy rywalizacji na linii KGHM Zagłębie Lubin – Warta Poznań? Dowiemy się tego już w poniedziałek o godzinie 18:00, kiedy Miedziowi zmierzą się z „Zielonymi” w rewanżowym spotkaniu sezonu 20/21.