Historia pojedynków ze Stalą / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia pojedynków ze Stalą 17 kwi

Historia pojedynków ze Stalą

Rywalem Miedziowych w 25. kolejce PKO Ekstraklasy będzie Stal Mielec. Przed nadchodzącym meczem postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda dotychczasowa historia bezpośrednich zmagań obu ekip. Ile razy lubinianie zwyciężali nad zespołem z Mielca i kiedy zanotowali najwyższą wygraną? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy!

17 kwi 2021 10:25

Pierwszy mecz, w którym KGHM Zagłębie mierzyło się ze Stalą Mielec odbył się w sezonie 1985/86 i zakończył się remisem 1:1. W kolejnej rundzie pierwszoligowych zmagań lepsi okazali się lubinianie, którzy zwyciężyli w Mielcu 1:0 i tym samym wywieźli z trudnego terenu komplet trzech oczek. Przez kilka kolejnych lat „Biało-Niebiescy” mieli duże problemy, aby w starciu z Miedziowymi wywalczyć chociażby jeden punkt. Od wspomnianej wygranej aż do 1990 roku, oba zespoły mierzyły się ze sobą pięć razy, z czego jedno spotkanie zakończyło się podziałem punktów, a w pozostałych czterech górą byli lubińscy piłkarze, którzy pokonywali Stal kolejno 2:0, 2:1, 3:0 i 3:2. W maju 1991 roku Stal sprawiła jednak sporą niespodziankę, ponieważ zatrzymała pewnie zmierzające po tytuł mistrzowski KGHM Zagłębie. Zawodnicy z Mielca wygrali wówczas z Miedziowymi 1:0, co było także pierwszym zwycięstwem Stali nad naszą drużyną w historii.

Następne pojedynki obu ekip znów układały się po myśli Miedziowych lub kończyły się remisem. Na drugie i zarazem ostatnie jak dotąd zwycięstwo, Stal musiała czekać do czerwca 1994 roku. Wtedy bowiem, w meczu kończącym rozgrywki I ligi mielczanie wygrali z drużyną KGHM Zagłębia również 1:0. W XX wieku oba zespoły rywalizowały ze sobą jeszcze czterokrotnie i w każdym z tych pojedynków komplet punktów zgarniali lubinianie. Warto jednak wrócić pamięcią do meczu rozgrywanego 5 sierpnia 1995 roku. KGHM Zagłębie podejmowało wówczas „Biało-Niebieskich” na własnym terenie, a samo spotkanie dość szybko zaczęło się układać po myśli naszego zespołu. Niespełna 60 sekund po pierwszym gwizdku arbitra do siatki trafił Wojciech Górski. Pięć minut później prowadzenie podwyższył Grzegorz Szeliga, natomiast w 19. minucie Stal zdobyła bramkę kontaktową po tym, jak z jedenastu metrów nie pomylił się skuteczny w tamtych latach, Bogusław Cygan. Druga połowa była już jednak zdecydowaną dominacją lubińskiej drużyny. W 52. minucie po raz drugi na listę strzelców wpisał się Górski, a w samej końcówce dwoma trafieniami popisał się również Jarosław Krzyżanowski, dzięki czemu Miedziowi wygrali 5:1, co do dziś jest najwyższym zwycięstwem KGHM Zagłębia nad Stalą Mielec.

21 listopada ubiegłego roku obie ekipy spotkały się ze sobą w lidze po raz pierwszy od 24 lat. Było to spowodowane głównie tym, iż po spadku z najwyższego szczebla rozgrywek w 1996 roku, dwukrotny mistrz Polski przez wiele lat tułał się po niższych ligach. W końcu jednak kibice z Mielca doczekali się upragnionego awansu swojej drużyny, dla której powrót do piłkarskiej elity z pewnością był niemałym osiągnięciem. Pojedynek KGHM Zagłębia ze Stalą rozgrywany w ramach 10. serii gier bieżących rozgrywek PKO Ekstraklasy zdecydowanie lepiej rozpoczął się dla lubinian. Po nieco ponad kwadransie gry Rafała Strączka pokonał Kacper Chodyna, a kilka minut później prowadzenie podwyższył Sasa Balić. Podopieczni byłego już trenera Stali, Leszka Ojrzyńskiego nie złożyli broni i po golu Domańskiego oraz pięknej bramce Forsella, zdołali doprowadzić do wyrównania. Pomimo optycznej przewagi Miedziowym nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i obie drużyny musiały zadowolić się podziałem punktów.

W niedzielę z pewnością żaden z zespołów nie przewiduje takiego scenariusza. Podopieczni Martina Seveli muszą zdobyć pełną pulę jeżeli chcą jeszcze myśleć o najwyższych miejscach w tabeli, natomiast Stal za wszelką cenę dąży to tego, aby uchronić się przed spadkiem. Liczymy jednak na to, że KGHM Zagłębie zwycięży jutro w Mielcu i dopisze do swojego dorobku dwunastą wygraną ze Stalą w historii.