Josue | Gwiazda rywala / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Josue | Gwiazda rywala 22 lip

Josue | Gwiazda rywala

W szeregach Legii Warszawa w ostatnich miesiącach na najbardziej wyróżniającego zawodnika wyrósł portugalski pomocnik Josue. Przy okazji zbliżającego się starcia KGHM Zagłębia ze stołecznym klubem chcemy Wam przybliżyć sylwetkę 32-letniego pomocnika.

22 lip 2022 11:40

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Josue Pesquira przyszedł na świat 17 września 1990 roku w Ermesinde. Jest wychowankiem FC Porto. Zanim jednak dostał swoją szansę w macierzystym klubie, najpierw był wypożyczany kolejno do Covilhã, Penafiel oraz holenderskiego VVV-Venlo. W 2011 roku został wykupiony przez Pacos de Ferreira. Tam spędził dwa lata, w czasie których wystąpił łącznie w 55 spotkaniach, w których pięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców i zanotował trzy asysty. Swoją postawą zapracował na powrót do macierzy. W drużynie Smoków zagrał w 36 spotkaniach, które okrasił pięcioma bramkami oraz 10 asystami.

Druga przygoda w Porto jednak znów naznaczona była głównie wypożyczeniami do innych zespołów - kolejno do tureckiego Bursasporu, Sportingu Braga oraz Galatasaray Stambuł. Przed sezonem 2017/2018 zdecydował się na opuszczenie macierzystego klubu i podpisanie kontraktu z tureckim Osmanlisporem. Tam jednak miał okazję tylko dziesięciokrotnie wybiegać na boisko, po czym zaledwie po jednym roku przeszedł do Akhisaru Belediyespor. Tam poszło mu lepiej, bowiem zagrał w 29 spotkaniach, które okrasił czteroma trafieniami i czteroma asystami przy bramkach kolegów z zespołu.

Po roku gdy przeszedł do izraelskiego Hapoelu Beer Szewa. Tam przeżył bardzo dobry czas w swojej karierze, bowiem zagrał łącznie w 59 spotkaniach, w czasie których 19-krotnie wpisywał się na listę strzelców, a także zanotował 12 asyst. Przed sezonem 2021/22 przeszedł do obecnego pracodawcy, Legii Warszawa. Dotychczas w barwach stołecznego klubu zagrał łącznie w 45 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach, w których zdobył 3 bramki, a także zaliczył aż 18 asyst. 

W swoim CV może zapisać sobie także występy w reprezentacji Portugalii do lat 18, 19, 20 i 21, a także cztery występy w seniorskiej reprezentacji swojego kraju. Zadebiutował 11 października 2013 roku, w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Świata w Brazylii, w starciu przeciwko Izraelowi. Po raz ostatni w kadrze narodowej wystąpił 5 marca 2014 roku, w towarzyskim spotkaniu przeciwko Kamerunowi.