Martin Doležal | Sylwetka nowego napastnika KGHM Zagłębia / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Martin Doležal | Sylwetka nowego napastnika KGHM Zagłębia 11 sty

Martin Doležal | Sylwetka nowego napastnika KGHM Zagłębia

Karuzela transferowa nie zatrzymuje się. Kolejnym, nowym zawodnikiem KGHM Zagłębia Lubin został czeski napastnik Martin Doležal, który podpisał z naszym Klubem umowę obowiązującą do 30 czerwca 2024 roku. Zapraszamy do poznania sylwetki doświadczonego piłkarza.

11 sty 2022 09:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Martin Doležal urodził się 3 maja 1990 roku w czeskim Valašské Meziříčí. Jest wychowankiem SK Rajnochovice. Jeszcze jako junior przeszedł do FK Bystřice pod Hostýnem. Kolejnym przystankiem była Sigma Ołomuniec, w której w 2008 roku zadebiutował w seniorskiej piłce. W Ołomuńcu grał do 2014 roku i rozegrał 60 oficjalnych spotkań w pierwszym zespole, podczas których osiemnastokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. W międzyczasie dwukrotnie był wypożyczany. Trafił do FC Zbrojovka Brno, a następnie do Fotbal Trinec. 

W 2014 roku zdecydował się na transfer do FK Jablonec. Krok ten okazał się istotny dla dalszego rozwoju jego kariery. Przez siedem lat gry dla drużyny z Jablonca zagrał łącznie w 274 spotkaniach, w których zdobył 85 bramek, stając się jednocześnie legendą klubu oraz czeskiej ekstraklasy. Do swojego dorobku zaliczył również 25 ostatnich podań przy bramkach kolegów z zespołu. W obecnych rozgrywkach zagrał w 17 meczach ligowych, w których zdobył dwa gole oraz zanotował dwie asysty. Dodatkowo miał okazję zagrać w pięciu spotkaniach fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Dołożył cegiełkę do bardzo dobrego wyniku swojego klubu na tle teoretycznie mocniejszych zespołów.  

W swojej karierze sześciokrotnie miał okazję wystąpić w koszulce narodowej Czech. W kadrze zadebiutował 15 listopada 2018 roku, gdy w meczu towarzyskim Czesi mierzyli się w Gdańsku z reprezentacją Polski. Na boisku pojawił się w 77. minucie spotkania, zmieniając na boisku Patrika Schicka. Po raz ostatni w kadrze narodowej zagrał na początku września minionego roku w wygranym 1:0 spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z Białorusią. 

Martin Doležal przychodzi do KGHM Zagłębia Lubin, aby wzmocnić rywalizację w ataku, a także by swoim doświadczeniem wydatnie pomóc młodym zawodnikom, którzy dopiero wchodzą do seniorskiej piłki z Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.