Młodzi gniewni 11 sie

Młodzi gniewni

Rozpoczęty niedawno sezon PKO BP Ekstraklasy przyniósł naszemu Klubowi zmiany kadrowe. Część z nich to awanse młodych zawodników z Akademii do pierwszego zespołu, co stanowi naturalną kolej rzeczy, biorąc pod uwagę wysoką jakość szkolenia młodych graczy w AP KGHM Zagłębie, wpisując się w przyjętą przez nasz Klub strategię. W naszym dzisiejszym materiale postaramy się przybliżyć Wam sylwetki młodych adeptów Akademii, którzy zostali włączeni do pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin. Zapraszamy!

11 sie 2021 09:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Szymon Weirauch

Najmłodszy zawodnik w naszym zestawieniu, który w marcu skończył 17 lat. Jak na swój wiek imponuje warunkami fizycznymi, szczególnie odpowiednim, jak na golkipera wzrostem (190 cm). Zawodnikiem naszego klubu jest od wiosny 2016 roku, gdy zakończył swoją przygodę z juniorskimi zespołami Górnika Wałbrzych, w którym to właśnie mieście przyszedł na świat. Na uwagę zasługuje również tempo, w jakim młody bramkarz pokonuje kolejne szczeble rozwoju, biorąc pod uwagę, że w poprzednim sezonie debiutował w Centralnej Lidze Juniorów U-18, a dziś jest już zaś zgłoszony do rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Konkurencja na pozycji golkipera jest jednak bardzo duża, domniemywać więc można, że młody piłkarz w większym wymiarze czasowym grać będzie na poziomie III ligi. Przed Szymonem Weirauchem trudne zadanie – pokazywać wysoką jakość na treningach, naciskając przy tym na Dominika Hładuna. Biorąc jednak pod uwagę pochwały, płynące od specjalistów w zakresie piłki juniorskiej w poprzednim sezonie możemy być spokojni, że prędzej czy później młody bramkarz pokaże szerszej publiczności swój potencjał.

Milan Posmyk

Jeden z dwóch środkowych obrońców, włączonych ostatnimi czasy do szerokiej kadry KGHM Zagłębia. Milan Posmyk to z pewnością zawodnik bardzo wszechstronny jak na stopera. Charakteryzuje się on dobrym wyprowadzeniem piłki z tyłów do partnerów ustawionych bliżej bramki rywali, również bardzo chętnie – jak na środkowego defensora – podłącza się do akcji ofensywnych, co niejednokrotnie wprowadzało popłoch w szeregach rywali czy to na poziomie Centralnej Ligi Juniorów, czy III ligi. Do Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie defensor trafił w letnim okienku transferowym w 2018 roku z Arki Gdynia, w której to występował od początku swojej przygody z piłką. W poprzednim sezonie Posmyk rozegrał 27 spotkań i zdobył 4 gole na trzech różnych szczeblach rozgrywkowych: 13 w CLJ (1 bramka), 13 w III lidze (3 gole) oraz 1 na poziomie Ekstraklasy. Urodzony w Gdyni 19-letni obrońca może również pochwalić się wysokim wzrostem (190 cm), kluczowym na tej pozycji.

Bartłomiej Kłudka

Kolejny po Milanie Posmyku defensor w naszym zestawieniu, tym razem jednak grający na prawej stronie obrony. Bartłomiej Kłudka jako rodowity lubinianin z Zagłębiem związany jest od naprawdę wielu lat, w trakcie których piął po kolejnych szczeblach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, najpierw jako środkowy napastnik, który jednak potem został przesunięty na prawą obronę. Decyzja ta jak na razie wydaje się więcej niż trafiona, gdyż w nowoczesnym futbolu, w którym każdy zawodnik musi potrafić bronić, jak i atakować, umiejętności ofensywne prawego defensora, który często podłącza się do gry w bocznych sektorach boiska zdają się być nieocenione. W ubiegłym sezonie popularny „Kłudson” rozegrał na poziomie III ligi 30 spotkań, w których strzelił 2 bramki (w tym jedną z Foto-Higieną Gać, szczególnej urody), do czego dołożył jedną asystę. Dobra gra w fazie ataku idzie również w parze z pewnością w defensywie, gdyż odbiory piłki tego zawodnika często inicjowały groźne kontry dla KGHM Zagłębia II.

Kacper Lepczyński

Drugi z opisywanych przez nas dziś środkowych defensorów grał w KGHM Zagłębiu II przez ostatnie dwa sezony. W pierwszym z nich zaliczył 8 meczów w pierwszym składzie oraz zdobył jedną bramkę i na pewno dorobek ten byłby bardziej okazały, gdyby nie przerwany przez pandemię w połowie sezon 2019/2020. Ubiegłe rozgrywki to już 24 spotkania w III lidze, w których środkowy defensor zdobył 2 bramki. Graczem naszego klubu Kacper Lepczyński jest od sezonu 2017/2018, gdy przeszedł do Lubina z Warty Poznań. W sezonie 2018/2019 rozegrał 27 spotkań w CLJ, w których zdobył jednego gola, od następnych rozgrywek – jak już wspomnieliśmy – był etatowym graczem drugiego zespołu. Tego środkowego obrońcę można scharakteryzować jako zapewniającego spokój w defensywnie, często stanowiącego ostatnią linię obrony przed dostępem do bramki Miedziowych. Stylem gry zawodnik ten przypomina nieco Dyrektora sportowego KGHM Zagłebia, Lubomira Guldana.

Daniel Dudziński

W ubiegłym sezonie zawodnik ten dzierżył opaskę kapitana KGHM Zagłębia II, swoją boiskową postawą starając się pobudzić drużynę do lepszej gry, gdy sytuacja boiskowa tego wymagała. Ten 19-letni rozgrywający urodził się w Poznaniu, zaś w stolicy Wielkopolski reprezentował barwy juniorskich zespołów Oranje Sport Poznań oraz Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań, zaś graczem naszej Akademii jest od sezonu 2015/2016. Jako zawodnik grający na pozycji nr 10 „Dudzio” jest bardzo mobilny, umiejętnie reguluje tempo gry, większość akcji ofensywnych drugiego zespołu w ubiegłym sezonie musiała przejść właśnie przez niego. W ubiegłym sezonie III ligi mógł pochwalić się bardzo dobrym bilansem 9 bramek i 3 asyst, wydatnie przyczyniając się do zajęcia przez KGHM Zagłębie II bardzo dobrego, 5. miejsca w tabeli III ligi. Na inaugurację zaliczył również upragniony debiut na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce, w 85. minucie spotkania zmieniając Filipa Starzyńskiego, również z Górnikiem Łęczna pojawił się na boisku. Powoływany do reprezentacji Polski U-19, zaś w kadrach U-16 i U-17 zagrał łącznie 19 spotkań, w których zdobył 3 bramki.

Tomasz Pieńko

17-letni skrzydłowy błyskawicznie pnie się po kolejnych szczeblach rozwoju, bardzo podobnie jak wspomniany już przez nas dziś Szymon Weirauch. Tomasz Pieńko zdecydowanie najlepiej czuje się grając w bocznych sektorach boiska, jednak stanowiąca jego niewątpliwą zaletę wszechstronność pozwala mu grać również jako środkowy napastnik, jak i jako zawodnik podwieszony za najbardziej wysuniętym zawodnikiem. W poprzednim sezonie Pieńko rozegrał 18 meczów w Centralnej Lidze Juniorów U-18, w których zdobył jednego gola, w drużynie rezerw zagrał zaś 14 spotkań, w których zazwyczaj pełnił często niedocenianą rolę jokera, z której wywiązywał się wzorowo, 3 razy pokonując bramkarzy rywali. Powoływany do juniorskich reprezentacji Polski U-14, U-16 i U-15, w ostatniej z nich rozegrał 6 spotkań, w których zdobył jedną bramkę – przeciwko reprezentacji Irlandii.

Kacper Bieszczad

Jedyny zawodnik, który do pierwszego zespołu KGHM Zagłębia nie przechodzi bezpośrednio z drugiego zespołu, gdyż w minionych rozgrywkach reprezentował barwy pierwszoligowego Chrobrego Głogów, gdzie zbierał dobre recenzje za swoją boiskową postawę, jednak w pewnym momencie kontuzja stanęła na przeszkodzie dalszemu zbieraniu doświadczenia na drugim poziomie rozgrywkowym w naszym kraju. Przed wypożyczeniem do Chrobrego, pod koniec sezonu 2019/2020 młody golkiper zdołał rozegrać 2 spotkania na poziomie Ekstraklasy, w których dwukrotnie wyjmował piłkę z siatki. Zawodnikiem Miedziowych 18-letni golkiper jest od początku sezonu 2016/2017, gdy opuścił Karpaty Krosno. Powoływany do juniorskich reprezentacji Polski U-16, U-17, U-19 i U-21, łącznie na poziomie międzynarodowym rozegrał 8 spotkań, w tym 3 w eliminacjach do Mistrzostw Europy U-17. Po odejściu Konrada Forenca staje się najpoważniejszym kandydatem na zastępcę Dominika Hładuna, a kto wie, czy w perspektywie mocno nie powalczy z nim o przysłowiową bluzę z numerem jeden.