Po 12. zwycięstwo w historii 21 lis

Po 12. zwycięstwo w historii

Po długiej przerwie od ligowych rozgrywek, KGHM Zagłębie Lubin wróci do grania. Naszym pierwszym przeciwnikiem po przymusowej przerwie będzie beniaminek PKO Ekstraklasy, Stal Mielec. Dziś przyjrzymy się, jak wyglądała historia naszej rywalizacji.

21 lis 2020 13:44

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Początki rywalizacji między KGHM Zagłębiem Lubin a Stalą Mielec sięgają pierwszego sezonu “Miedziowych” w najwyższej klasie rozgrywkowej. To właśnie w sezonie 85/86 po raz pierwszy lubinianie zmierzyli się z “Biało-Niebieskimi”. W pierwszym, historycznym pojedynków naszych drużyn padł remis 1:1. Strzelcem bramki dla Zagłębia był Piotr Krakowski. “Miedziowi” wystąpili wówczas w składzie: Jerzy Wichłacz, Roman Mądrochowski, Sławomir Wałowski, Andrzej Turkowski, Jarosław Chwaliszewski (80’ Tadeusz Wiśniewski), Marian Kowalski, Zdzisław Pietrzykowski (28’ Janusz Kubot), Benedykt Bylicki, Eugeniusz Ptak, Piotr Krakowski, Sławomir Kurant.

W pierwszych siedmiu spotkaniach pomiędzy Zagłębiem i Stalą górą zdecydowanie była lubińska drużyna. Do sezonu 90/91 nie przegraliśmy z “Biało-Niebieskimi” żadnego spotkania. Pięciokrotnie wygrywaliśmy i dwukrotnie musieliśmy zadowolić się remisem. Pierwszą porażkę ponieśliśmy dopiero w rewanżowym pojedynku naszego pierwszego mistrzowskiego sezonu. Wówczas przegraliśmy 0:1 po golu Leszka Jędraszczyka z 83 minuty. Trzy kolejki później zapewniliśmy sobie mistrzostwo.

Później nastąpił moment stagnacji w naszych pojedynkach. Dwukrotnie zwyciężyliśmy i aż trzy spotkania zremisowaliśmy. W sezonie 93/94 drugi raz w historii przegraliśmy z “Biało-Niebieskimi”. Wciąż jednak bilans spotkań był zdecydowanie po naszej stronie. Sytuacja ta nie uległa zmianie. Ostatnie spotkanie ligowe ze Stalą Mielec rozegraliśmy w sezonie 95/96. Wówczas wygraliśmy 2:1 po golach Jarosława Krzyżanowskiego i Radosława Kałużnego. “Miedziowi” wystąpili wtedy w składzie: Mirosław Dreszer, Radosław Kałużny, Dariusz Lewandowski, Stefan Machaj, Andrzej Szczypkowski, Wojciech Górski (46’ Jarosław Krzyżanowski), Krzysztof Nalepka, Mariusz Piekarski (87’ Robert Bubnowicz), Piotr Przerywacz (68’ Marcin Boguś), Zbigniew Czajkowski, Grzegorz Szeliga.

Najwyższe zwycięstwo ze Stalą Mielec miało miejsce 5 sierpnia 1995. Wówczas “Miedziowi” prowadzeni przez Wiesława Wojno pokonali rywali z województwa podkarpackiego 5:1. Na listę strzelców wpisali się wtedy dwukrotnie Jarosław Krzyżanowski oraz Wojciech Górski, a jedno trafienie dołożył Grzegorz Szeliga. Lubinianie wystąpili w składzie: Mirosław Dreszer, Dariusz Lewandowski, Stefan Machaj, Radosław Kałużny, Piotr Przerywacz, Krzysztof Nalepka, Wojciech Górski, Zbigniew Czajkowski (83’ Radosław Jasiński), Dariusz Dziarmaga (15’ Jarosław Krzyżanowski), Grzegorz Szeliga (70’ Andrzej Szczypkowski), Sławomir Majak.

Łącznie rozegraliśmy ze Stalą Mielec 18 ligowych spotkań. Bilans jest po stronie “Miedziowych”, którzy 11 razy wygrywali z “Biało-Niebieskimi”. Pięciokrotnie między naszymi drużynami padł remis. Przegraliśmy zaledwie dwa razy. Od ostatniego pojedynku ze Stalą minęły już 24 lata.

Mimo że historia jest zdecydowanie po stronie “Miedziowych”, to nie mogą oni zlekceważyć swoich przeciwników. Szansa na dołożenie do bilansu kolejnego zwycięstwa już w najbliższą sobotę o godzinie 17:30.