Przeszłość pełna wysokich zwycięstw | Historia pojedynków z Pogonią 6 maj

Przeszłość pełna wysokich zwycięstw | Historia pojedynków z Pogonią

Przedostatnim rywalem KGHM Zagłębia podczas kończącego się już sezonu PKO Ekstraklasy będzie Pogoń Szczecin. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wyglądała dotychczasowa rywalizacja obu tych ekip. Zapraszamy!

6 maj 2021 12:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Do pierwszego starcia Miedziowych z Pogonią doszło już dość dawno, bo w sezonie 1985/86. Gospodarzem byli wówczas lubinianie, jednak atut własnego boiska nie pomógł naszej drużynie. „Portowcy” pokonali KGHM Zagłębie 2:1, dzięki czemu do Szczecina wracali z kompletem punktów. Na pierwsze zwycięstwo przyszło nam czekać prawie trzy lata. 16 kwietnia 1988 roku KGHM Zagłębie pokonało Pogoń na wyjeździe 2:0.

Choć historia bezpośrednich pojedynków obu ekip jest dość wyrównana, ponieważ „Portowcy” mają na swoim koncie o jedno zwycięstwo więcej, to liczba strzelonych bramek zdecydowanie przeważa na korzyść Miedziowych. Jest to efektem wielu spektakularnych zwycięstw naszego zespołu, które lubinianie odnosili na przestrzeni lat. Po raz pierwszy wysokim wynikiem zakończyło się spotkanie rozgrywane w sezonie 1997/98. W ramach 12. kolejki Miedziowi wyjechali do Szczecina, aby rozegrać pojedynek ligowy z Pogonią. Przez ponad 30 minut gry utrzymywał się bezbramkowy remis, ale końcówka pierwszej połowy należała do KGHM Zagłębia. Dzięki trafieniu Pawła Piotrowskiego oraz dwóm bramkom Radosława Jasińskiego, Miedziowi schodzili do szatni prowadząc 3:0. W 52. minucie gola kontaktowego zdobył Dymkowski, ale tuż przed ostatnim gwizdkiem arbitra Bogusław Lizak ustalił wynik spotkania na 4:1.

Do kolejnej, jeszcze bardziej okazałej wygranej Miedziowych doszło w trakcie sezonu 2002/03. Na inaugurację rozgrywek KGHM Zagłębie podejmowało na własnym obiekcie „Portowców”, którzy ówczesny sezon z pewnością chcieliby wymazać z pamięci. Po bramkach Nicińskiego, Grzybowskiego, Bartczaka oraz dublecie Moskalewicza, Pogoń wracała do Szczecina z bagażem pięciu goli. Ostatecznie „Duma Pomorza” zgromadziła w całym sezonie jedynie dziewięć oczek, co oczywiście nie wystarczyło, aby zapewnić sobie utrzymanie na najwyższym szczeblu ligowym.

Warto również wrócić pamięcią do końcówki sezonu mistrzowskiego. Na cztery kolejki przed końcem rozgrywek zmierzające po tytuł KGHM Zagłębie podejmowało Pogoń, dla której przegrana z Miedziowymi aż 2:6 oznaczała ponowne pożegnanie się z piłkarską elitą. Więcej o tym meczu przeczytacie TUTAJ.

W następnych latach KGHM Zagłębie również notowało pewne zwycięstwa nad szczecińskim zespołem, czego potwierdzeniem jest chociażby to, iż Miedziowi aż czterokrotnie strzelali „Portowcom” trzy bramki w meczu, nie tracąc przy tym żadnej. Takim rezultatem kończyły się spotkania rozgrywane w sezonach: 2012/13, 2017/18, 2018/19 czy też w poprzednim roku, kiedy to podopieczni Martina Seveli po golach Drazicia, Bohara i Białka wygrali w Szczecinie pierwszy mecz po wznowieniu ligowych zmagań.

Ostatnie starcie z Pogonią nie zakończyło się dla nas udanie. W trudnym meczu, w którym przez większość czasu Miedziowi grali w osłabieniu, piłkarze „Dumy Pomorza” zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, po tym, jak w ostatnich sekundach piękną bramkę z dystansu zdobył powracający do dawnej formy Michał Kucharczyk. Liczymy jednak na to, że w jutrzejszym spotkaniu to KGHM Zagłębie będzie miało więcej szczęścia, udanie zrewanżuje się za grudniową porażkę i zrówna się z Pogonią ilością zwycięstw w bezpośrednich pojedynkach.

KGHM Zagłębie Lubin vs. Pogoń Szczecin | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 14

Remisy: 20

Wygrane Pogoni: 15

Bramki: 67-53