Przeszłość po stronie gości | Historia pojedynków z Wisłą Kraków 10 gru

Przeszłość po stronie gości | Historia pojedynków z Wisłą Kraków

Sobotnie spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Wisłą Kraków, będzie 58. ligowym meczem pomiędzy tymi drużynami w historii. Będzie to równocześnie ostatnie ligowe spotkanie naszego zespołu na Stadionie Zagłębia w tym roku kalendarzowym. Warto przy tej okazji przyjrzeć się jak wyglądają dotychczasowe statystyki oraz przypomnieć kilka ze spotkań, które miały miejsce na przestrzeni 32-letniej historii rywalizacji pomiędzy Miedziowymi a drużyną z ,,Grodu Kraka”.

10 gru 2021 13:55

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy obie drużyny miały okazję mierzyć się ze sobą w sezonie 1989/90. W pierwszym spotkaniu krakowianie okazali się lepsi po zwycięstwie 2:1. Honorowe trafienie dla naszego zespołu w tamtym meczu zdobył Janusz Kudyba. W wiosennym starciu obie drużyny podzieliły się punktami, a trafienie dla Miedziowych zaliczył wtedy Adam Zejer.  Pierwsza wygrana KGHM Zagłębia Lubin nad Wisłą Kraków miała miejsce w mistrzowskim sezonie 1990/91, gdy w rundzie wiosennej pokonali rywali 3:1. Bramki dla naszego Klubu w tym meczu strzelali Jarosław Góra, Dariusz Marciniak i Romuald Kujawa z rzutu karnego. Od tego czasu aż do sezonu 2004/05, lubinianie tylko trzykrotnie zdołali pokonać ,,Wiślaków”, a tylko raz, miało to miejsce na stadionie przy ul. Reymonta, w sezonie 1998/99. Wygraną naszemu zespołowi, już na samym początku spotkania, dał Marek Zając, który skierował piłkę do własnej bramki. 

W sezonie 2001/02 na Stadionie GOS w Lubinie kibice obejrzeli świetne widowisko. Mecz ostatecznie zakończył się wygraną Wisły 3:4, lecz sam przebieg meczu i kapitalna gonitwa naszego zespołu mogła się podobać kibicom. Wiśle Kraków dopiero w 90. minucie spotkania trzy punkty zapewnił Kamil Kosowski. Sezon 2004/05 kibice KGHM Zagłębia najchętniej by wymazali z pamięci, a przynajmniej pojedynki właśnie z Wisłą Kraków. W jesiennym spotkaniu w Lubinie, blisko 7000 tysięcy kibiców obejrzało wstydliwą porażkę naszego zespołu aż 1:7. Wiosenne starcie w Krakowie niestety nie było lepsze, ponieważ krakowianie znów wysoko wygrali, tym razem sześciokrotnie pokonując bramkarza Miedziowych Danijela Mađaricia.  

Jednym ze spotkań, które na długo zapadną w pamięci kibiców naszego Klubu jest wiosenne starcie na Stadionie Zagłębia z sezonu 2013/14. Lubinianie od 74. minuty przegrywali z Wisłą 0:1 po bramce Łukasza Burligi i wydawało się, że losy meczu są już przesądzone. Nic bardziej mylnego, bramka zdobyta przez rywali tylko nakręciła naszych zawodników, którzy ostatecznie wygrali tamto spotkanie 3:1. W 86. minucie wyrównał Manuel Curto, a w 90. i 92 minucie. odpowiednio Piotr Brożek i Michał Nalepa skierowali piłkę do własnej bramki strzeżonej wtedy przez Michała Miśkiewicza. Zwłaszcza ta druga bramka samobójcza na długo została zapamiętana przez kibiców, ponieważ podanie Nalepy do Miśkowiaka zakończyło się kiksem tego drugiego i piłka wpadła do bramki, przypieczętowując tym samym wygraną piłlkarzy KGHM Zagłębia. 

Ostatnie cztery spotkania ligowe z Wisłą Kraków to trzy wygrane KGHM Zagłębia Lubin i jedna porażka, która miała miejsce na inaugurację obecnego sezonu. W sezonie 2019/20, jeszcze podczas grupy spadkowej, lubinianie wygrali 3:1, a bramki w tamtym spotkaniu zdobywali Sasa Zivec, Łukasz Poręba i Filip Starzyński. W kolejnym sezonie Miedziowi wygrali w Krakowie 2:1 po bramkach Lorenco Simicia i Kacpra Chodyny na cztery minuty przed końcem spotkania. W meczu w Lubinie rozegranym w kwietniu tego roku, zawodnicy prowadzeni wtedy Martina Sevelę wygrali aż 4:1, a bramki zdobywali wtedy Karol Podliński, Patryk Szysz, Samuel Mraz oraz Filip Starzyński, który uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego. W lipcu tego roku w meczu 1. kolejki PKO Ekstraklasy lepsi okazali się podopieczni Adriana Guli, którzy wygrali tamto spotkanie 3:0, za sprawą trafień Yawa Yeboaha z rzutu karnego, Jana Klimenta oraz Mateusza Młyńskiego.  

Mecz KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Kraków już w sobotę 11 grudnia o godz. 17:30 na Stadionie Zagłębia. Serdecznie Zapraszamy!

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN VS WISŁA KRAKÓW  

Wygrane KGHM Zagłębia: 15

Remisy: 11 

Wygrane Wisły: 31 

Bramki: 105-67 na korzyść Wisły