Przeszłość zdecydowanie za KGHM Zagłębiem | Historia pojedynków z Arką 30 lis

Przeszłość zdecydowanie za KGHM Zagłębiem | Historia pojedynków z Arką

Przed podopiecznymi Dariusza Żurawia walka o ćwierćfinał Fortuna Pucharu Polski. Żeby awansować do grona ośmiu najlepszych drużyn, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin muszą pokonać pierwszoligową Arkę Gdynia. Zapraszamy do poznania bliżej dotychczasowej historii starć pomiędzy naszym zespołem a klubem z Pomorza.

30 lis 2021 09:45

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Środowe spotkanie pomiędzy Arką Gdynia a KGHM Zagłębiem Lubin będzie 30. pojedynkiem między tymi drużynami w historii. Pierwszy mecz datowany jest na 1982 rok, gdy jeszcze na poziomie II ligi grupy zachodniej, lubinianie pokonali "Arkowców" na własnym boisku 2:1. W rundzie wiosennej, podczas meczu rozegranego w Gdyni padł remis 0:0. W kolejnych ośmiu spotkaniach, piłkarze naszego Klubu wygrywali aż siedmiokrotnie, a raz obydwa kluby podzieliły się punktami. Gdynianie pierwszy raz w historii wygrali z KGHM Zagłębiem Lubin w sezonie mistrzowskim naszego Klubu. Na stadionie przy ul. Olimpijskiej Arka wygrała pewnie 3:0. Jednak w rewanżowym spotkaniu, który rozegrany był jeszcze na stadionie GOS w Lubinie, podopieczni Czesława Michniewicza wygrali z Arką aż 6:0. Łukasz Piszczek w tym spotkaniu popisał się hat-trickiem, a Michał Chałbiński, Manuel Arboleda i Rui Miguel dorzucili po jednym trafieniu. Po tamtym sezonie Arka Gdynia spadła z ligi i na kolejne starcie między tymi drużynami przyszło nam czekać do sezonu 2009/10, gdy lubinianie wrócili do Ekstraklasy po rocznym pobycie w I lidze.

W meczu rozegranym na nowo wybudowanym Stadionie Zagłębia, gdynianie wygrali pewnie 2:0. W wiosennym meczu w Gdyni, ówczesny beniaminek odegrał się za porażkę na własnym stadionie, wygrywając w takim samym stosunku bramkowym. W kolejnych pięciu spotkaniach, Arka znów nie potrafiła znaleźć sposobu na nasz zespół, który trzykrotnie wygrywał z gdynianami, a dwukrotnie dzielił się punktami. Dopiero w sezonie 2016/17 Arka znów pokonała Miedziowych, wygrywając w Lubinie 3:1. W kolejnych trzech spotkaniach padły dwa remisy, a raz KGHM Zagłębie wygrało 1:0. Ostatni raz oba zespoły miały okazję mierzyć się ze sobą w sezonie 2019/20. W pierwszym meczu w Lubinie na początku sezonu, KGHM Zagłębie Lubin pokonało "Arkowców" 2:0, po bramkach Sasy Zivca na samym początku spotkania i Patryka Szysza w drugiej części meczu. W rewanżowym spotkaniu w Gdyni, Arka zrewanżowała się, wygrywając ówczesne spotkanie 2:1. Jedyną bramkę dla naszego zespołu w tym spotkaniu zdobył Filip Starzyński w 22. minucie z rzutu karnego. Obie ekipy spotkały się jeszcze w grupie spadkowej i wtedy znów lepsi okazali się "Arkowcy", którzy zwyciężyli nad Miedziowymi 3:2. Obydwa zespoły miały już okazję także mierzyć się ze sobą w rozgrywkach o Puchar Polski. W sezonie 2013/14 w ramach półfinału, w spotkaniu w Lubinie, nasz zespół pewnie pokonał Arkę 3:0, po dwóch bramkach Arkadiusza Piecha i jednej Davida Abwo. W rewanżowym spotkaniu padł bezbramkowy remis, dzięki czemu na finał na Stadion Narodowy pojechało KGHM Zagłębie Lubin.

Arka Gdynia vs. KGHM Zagłębie Lubin | Historia pojedynków (liga + puchar)

Wygrane KGHM Zagłębia: 16

Remisy: 8

Wygrane Arki: 5

Bramki: 44-21 na korzyść KGHM Zagłębia