Przy Cichej, na Ruchu / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Przy Cichej, na Ruchu 30 wrz

Przy Cichej, na Ruchu

Miedziowi po porannym, czwartkowym treningu wyjechali na Górny Śląsk. W piątek o godzinie 18 w Chorzowie Ruch i Zagłębie rozpoczną 11. ligową kolejkę LOTTO Ekstraklasy. Spotkanie nie tylko będzie miało wymiar boiskowy, ale również symboliczny związany z ławką rezerwowych.

30 wrz 2016 09:33

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Ekstraklasa

Dwa jubileusze
Piątkowa potyczka Ruchu z Zagłębiem będzie miała dodatkowy wymiar. Trener Fornalik po raz 200. poprowadzi Niebieskich z ławki rezerwowych. Szacunek na jaki zasłużył w Chorzowie szerokim echem dobija się nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w całej, piłkarskiej Polsce. Tylko jeden trener zaliczył więcej spotkań w roli trenera Ruchu. W 227 spotkaniach Ruch prowadził Jerzy Wyrobek.
Jubileusz obchodzić będzie również Piotr Stokowiec, dla którego mecz z Ruchem będzie... 100. meczem w roli trenera Zagłębia! Pierwsze spotkanie tego szkoleniowca w barwach naszego klubu przypadło na Ekstraklasowe starcie z Cracovią (18 maja 2014 roku). Na pierwsze zwycięstwo pod wodzą Piotra Stokowca czekaliśmy do 1 sierpnia (zwycięstwo 2:0 z Flotą Świnoujście). Czy 100. mecz trenera Piotra zapisze się w historii Zagłębia jako zwycięski? Odpowiedź będziemy znali w piątek przed godziną 20.

Problemy Ruchu
Będą przesunięcia, ktoś będzie musiał zmienić pozycję, nie ma innego wyjścia - tak mówił trener Fornalik na przedmeczowej konferencji prasowej. Co to oznacza dla Zagłębia? Po części na to pytanie odpowiedział były piłkarz Zagłębia, Paweł Oleksy: "zawodnicy, którzy pozostali do dyspozycji, z pewnością zagrają na sto procent. Kartki i kontuzje to zawsze szansa dla innych piłkarzy. Teraz będą mieli okazje, żeby się pokazać. Obojętnie, kto wyjdzie na spotkanie z Zagłębiem, na pewno da z siebie wszystko i jako drużyna powalczymy o dobry wynik. Będziemy grali u siebie, co będzie nas dodatkowo mobilizowało. Czekamy już na mecz! Na pozycji środkowego obrońcy rozegrałem jeden mecz - ostatnio w rezerwach. Teraz trener będzie decydował. Zostało nas trzech obrońców, więc na pewno będą jakieś przesunięcia. Na razie jeszcze nie wiemy kto zagra na środku, ale obojętnie kto by to nie był, musi być od początku maksymalnie skoncentrowany. Jednak na pewno sobie poradzi " podkreśla ?Olo".

Powroty Zagłębia
Z mniejszymi problemami borykają się trenerzy naszej drużyny. Do treningów z zespołem po dłuższym okresie powrócił Aleksandar Todorovski. Serb ostatni raz w barwach Zagłębia zagrał 10 sierpnia w Bytowie przeciwko Drutex-Bytovii. Czy możemy liczyć na jego powrót do meczowej "osiemnastki"? Odpowiedź otrzymay w piątek, w dniu meczu z Ruchem.W innej sytuacji jest z kolei kapitan - Konrad Forenc. "Fori" nabawił się kontuzji... paznokcia kciuka. Interwencja chirurgiczna sprawiła, że golkiper nie trenuje z resztą drużyny. - Mam nadzieję, że wrócę do treningów w przyszłym tygodniu. Dziś trenuję na siłowni, a niestety taki uraz nie pozwala mi ubrać rękawic i stanąć w bramce. - mówił z uśmiechem bramkarz Zagłębia. Jego miejsce w autobusie do Chorzowa zajmie Dominik Hładun.

Ruch, jak to Ruch
Chorzowianie na domowe zwycięstwo czekają od... 16 lipca, czyli inauguracji rozgrywek LOTTO Ekstraklasy. Drużyna nie mogła znaleźć sposobu na pokonanie rywala przy Cichej w trzech kolejnych meczach. Pełna pula zdobyta tylko w jednej potyczce sprawia, że przydomek "Twierdza Chorzów" nie pasuje do aktualnej sytuacji. W trakcie 10. ligowych meczów drużyna trenera Piotra Fornalika zdobyła tylko 11 punktów. Oczywiście miejsce w tabeli oraz wyniki notowane przez drużynę nie są satysfakcjonujące, ale gwałtownych ruchów personalnych nikt w Chorzowie podejmować nie będzie. Wkrótce zespoły będą częściej myślały o podziale punktów i pewnym miejscu w górnej części tabeli. Trzeba pamiętać, że za nami już 1/3 zasadniczego sezonu i każdy, nawet mały punkcik, może przybliżyć zespoły do osiągnięcia celu minimum.
?