Remisowa przeszłość | Historia pojedynków Warta Poznań - KGHM Zagłębie 25 wrz

Remisowa przeszłość | Historia pojedynków Warta Poznań - KGHM Zagłębie

Już w sobotę 25 września KGHM Zagłębie Lubin pojedzie do Grodziska Wielkopolskiego na starcie z grającą na stadionie Dyskobolii, Wartą Poznań. A jak wyglądały dotychczasowe starcia pomiędzy tymi drużynami? Zapraszamy do zapoznania się ze statystykami.

25 wrz 2021 12:20

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwsze starcie pomiędzy Zagłębiem a Wartą Poznań datowane jest na 5 listopada 1978, gdy na boisku w Poznaniu obydwie drużyny spotkały się po raz pierwszy. Spotkanie to zakończyło się pewną wygraną Warty 4:1, co do dziś jest najwyższą wygraną drużyny z Wielkopolski nad lubinianami. Pod koniec sezonu obydwie drużyny spotkały się po raz drugi, gdzie pomimo ambitnej postawy ,,Miedziowych”, to zespół z Poznania wygrał na Stadionie Górniczym 2:3.

Kolejne spotkanie z Wartą Poznań miało miejsce dopiero w sezonie 1993/94, podczas którego doszło do pierwszej wygranej Zagłębia. Co prawda pierwsze spotkanie w Poznaniu zakończyło się wygraną gospodarzy 2:1, jednak w starciu w Lubinie, już na Stadionie GOS, Zagłębie odniosło upragnione zwycięstwo, pokonując Wartę aż 5:0. Jest to zarazem najwyższa wygrana naszego zespołu nad ekipą ze stolicy Wielkopolski. W tym meczu po dwie bramki zdobyli Stefan Machaj i Sławomir Majak, a jedno trafienie dołożył Dariusz Lewandowski. Obydwa zespoły spotkały się ponownie już w kolejnym sezonie, gdy Zagłębie dwukrotnie pokonało Wartę - 2:1 na stadionie w Lubinie i 1:3 w Poznaniu). Były to dwa ostatnie starcia między tymi zespołami przez kolejne 13 lat.

Na następne starcie między Zagłębiem a Wartą przyszło nam czekać do 2008 roku, gdy relegowane do I ligi Zagłębie pojechało do Poznania, gdzie wygrało pewnie 0:3 po dwóch bramkach Ilijana Micanskiego oraz jednym trafieniu Wojciecha Kędziory. W rewanżowym starciu, na nowo wybudowanym stadionie w Lubinie, ulegliśmy przyjezdnym 1:2. Jedynego gola dla ,,Miedziowych” zdobył wtedy Mateusz Bartczak.

Ponowne spotkanie między Zagłębiem a Wartą miało miejsce rok temu, gdy ,,Zieloni” wrócili po latach do Ekstraklasy. Już w drugiej kolejce beniaminek z Poznania przyjechał do Lubina. Wtedy po bramce w samej końcówce Damjana Bohara, Zagłębie pokonało przyjezdnych 1:0. Taki sam rezultat padł w meczu w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie rozgrywająca tam swoje mecze w roli gospodarza Warta pokonała ,,Miedziowych” 1:0, po pięknej bramce Łukasza Trałki.

Wartym odnotowania jest fakt, że w starciach pomiędzy tymi drużynami nie doszło jeszcze nigdy do remisu. Zarówno Zagłębie jak i Warta wygrywały starcia pięciokrotnie. A jak będzie tym razem? Starcie Warta Poznań - KGHM Zagłębie Lubin już 25 września o g. 17:30 w Grodzisku Wielkopolskim.