Okiem na rywala | Warta Poznań 25 wrz

Okiem na rywala | Warta Poznań

Przed dzisiejszym starciem warto poznać bliżej naszego rywala, poznać ich historię, która jest bardzo szeroka jak i legendy klubu. Warto także sprawdzić jakie morale przed starciem z ,,Zielonymi” panują w szatni KGHM Zagłębia Lubin. Zapraszamy!

25 wrz 2021 12:05

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Historia Warty Poznań

Warta Poznań powstała w 1912 roku i jest aktualnie najstarszą istniejącą do dziś organizacją sportową w Poznaniu. Są dwukrotnym piłkarskim mistrzem Polski, lecz ich ostatni tytuł przypadł na krótko po wojnie w 1947 roku, a pierwszy tytuł zdobyli w 1929 roku.

Piłka nożna to nie jedyna sekcja jaka istniała bądź istnieje do dziś pod szyldem Warty Poznań. Przed wojną oprócz piłki, działała również sekcja lekkoatletyczna oraz boksu, spod której wyszedł pierwszy olimpijczyk w 1924 roku reprezentujący klub z Poznania. Po wojnie klub praktycznie przestał istnieć z wielu powodów, jednakże tradycja pozwoliła na małą reaktywację klubu poprzez początkowo stworzenie sekcji kajakowej, jak i powrotu sekcji piłkarskiej. Z biegiem czasu powstawały także sekcje hokeja na trawie czy sekcja gimnastyki. Aktualnie działające sekcje pod szyldem Warty Poznań to niecałe 1/3 sekcji, które przewinęły się przez ponad 100 lat działalności.

Aktualnie Warta Poznań jest znana przede wszystkim z piłki nożnej, która pomimo małych możliwości finansowych osiągnęła zwłaszcza w ostatnim czasie niemało. Pierw udało im się awansować do PKO Ekstraklasy, gdy przedsezonowym planem było utrzymanie się w pierwszej lidze, a później jako beniaminek stali się rewelacją rundy wiosennej, która zaprowadziła ich prawie do europejskich pucharów. Dla wielu osób Warta kojarzy się wyłącznie z sekcją piłkarską, a jak pokazuje historia, Warta także w wielu innych dyscyplinach mieli swoich reprezentantów, którzy wielokrotnie reprezentowali swój klub oraz kraj na licznych imprezach krajowych jak i międzynarodowych.

Legendarne osoby związane z klubem

Tadeusz Łuczak - legenda klubu w pełnym tego słowa znaczeniu. Zarówno przez lata związany z klubem z Wielkopolski jako zawodnik, jak i później jako trener, dzięki czemu otrzymał w 2012 roku nagrodę dla Trenera Stulecia Warty Poznań.  Był trenerem ,,Zielonych” w różnych okresach, począwszy od 1979 roku, aż po 2001 rok. W sezonie 1993/94 jako trener zasiadał na ławce rezerwowych w starciach przeciwko Zagłębiu (wygrana Warty 2:1 w Poznaniu i zwycięstwo Zagłębia w Lubinie aż 5:0). Przez prawie całą karierę piłkarską związany z ,,Zielonymi” z małą przerwą na grę w Śląsku Wrocław.

Wawrzyniec Staliński - mistrz Polski z Wartą w 1929 roku, były reprezentant Polski, w której zdobył 11 bramek w 13 spotkaniach. W Warcie w 121 spotkaniach zdobył 76 bramek, grając w niej w latach 1919-1930. Był również strzelcem pierwszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski (w 1926 roku przeciwko Finlandii). Po zakończeniu przygody piłkarskiej, Staliński został sędzią piłkarskim, prowadząc nawet 21 spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Jego karierę sędziego zakończyła wojna. W czasie wojny trafił do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Udało mu się przeżyć wojnę, lecz wtedy wycofał się z życia publicznego. Do końca życia był związany z Wrocławiem, gdzie zmarł i został pochowany.

Po małej lekcji historii dotyczącej naszego rywala, warto poznać nastroje przed zbliżającym się spotkaniem z Wartą. O swoje wrażenia zapytaliśmy naszego prawego obrońcę Kacpra Chodynę:

W ostatnich trzech spotkaniach udało wam się zwyciężyć trzy razy. Czy daje wam to większy komfort psychiczny przed najbliższym spotkaniem?

- Na pewno, ta pewność siebie jest teraz większa, widać w naszych spotkaniach, że z meczu na mecz nasza forma rośnie i będziemy na pewno pewniejsi przed starciem z Wartą i kolejnymi meczami.

Początek sezonu nie należy do najlepszych w wykonaniu Warty. Jakiego meczu spodziewacie się w sobotę?

- Warta nie odniosła zbyt wielu zwycięstw w tym sezonie, pomimo to jest to zawsze groźny rywal i każdy z nas wie, że będzie to ciężki mecz, bo w Grodzisku Wielkopolskim nie gra się najłatwiej, a także Warta wciąż ma potencjał by być wysoko w tabeli.

Ostatnie starcie pomiędzy Zagłębiem a Wartą zakończyło się wygraną ekipy z Poznania 1:0. Co Twoim zdaniem będzie kluczem do zwycięstwa w tym meczu, by zwyciężyć w tym spotkaniu?

- Myślę, że przede wszystkim nie możemy stracić bramki po swoich błędach, musimy to wykluczyć, bo tak jak widzieliśmy w starciu z rezerwami Śląska, że jeśli udaje się nam wyeliminować błędy własne, to ta gra wygląda nieźle i tak grając nie będziemy tracić łatwo bramek.

Początek spotkania z Wartą Poznań dziś o g. 17:30. Transmisja meczu w Canal+ Sport od 17:25.