Trzeci sparingpartner | FK Oleksandria 23 sty

Trzeci sparingpartner | FK Oleksandria

Trzecim sparingpartnerem KGHM Zagłębia Lubin podczas obozu w tureckiej Larze będzie aktualnie szósta drużyna ukraińskiej ekstraklasy FK Oleksandria. Zapraszamy do poznania bliżej sylwetki naszych dzisiejszych rywali.

23 sty 2022 10:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Klub został założony w 1948 roku. Pierwszą historyczną nazwą był Szachtar Oleksandria. W 1990 roku klub zmienił nazwę na Polihraftechnika Oleksandria. Aktualny człon pojawił się w nazwie na początku 2003 roku. Nie trwało to długo, bowiem klub na rok został rozformowany. Rok później powrócili pod nazwą PFK Oleksandria. Do dzisiejszej nazwy powrócono w momencie fuzji PFK z UkrAhroKom Hołowkiwka w 2014 roku. W ukraińskiej ekstraklasie występują nieprzerwanie od sezonu 2006/07. Swoje spotkania domowe rozgrywają na mogącym pomieścić nieco ponad 5,5 tysiąca osób Stadionie Nika.

Największym sukcesem klubu jest awans do fazy grupowej Ligi Europy w sezonie 2019/20. Trafili do dość trudnej grupy z niemieckim VfL Wolfsburg, francuskim Saint-Etienne oraz belgijskim KAA Gent. Ostatecznie z trzema punktami na swoim koncie zajęli ostatnie miejsce w tabeli grupy I.

W obecnych rozgrywkach po rozegranych 18 kolejkach ukraińskiej ekstraklasy, mają na koncie 26 punktów. Dotychczas wygrali siedem spotkań, pięciokrotnie remisowali oraz sześć razy uznawali wyższość rywali. Bilans bramkowy to 19:16. Trenerem zespołu jest Yuriy Gura, który piastuje to stanowisko od 18 maja 2021 roku. Wcześniej przez siedem lat był szkoleniowcem drużyny do lat 19. Zespół prowadził osiemnastokrotnie w rozgrywkach ukraińskiej ekstraklasy, notując dotychczas średnio 1,44 punktu na mecz.

Na największą uwagę zasługuje napastnik Maksym Tretyakov, który do tej pory zdobył pięć bramek w lidze oraz dwukrotnie asystował przy trafieniach kolegów z zespołu. O tym, że w drużynie lubią stawiać na stałe fragmenty gry, świadczyć może skuteczność bramkowa środkowych obrońców - Kasparsa Dubry oraz Vladyslava Baboglo, którzy zdobyli po dwa gole.

Spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a FK Oleksandria już dziś o godzinie 15:00 czasu polskiego.