Wyrównana przeszłość  | Historia pojedynków z ŁKS-em 27 paź

Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z ŁKS-em

Mecz w ramach 1/16 Fortuna Pucharu Polski pomiędzy ŁKS-em Łódź a KGHM Zagłębiem Lubin, będzie 40. bezpośrednim starciem tych drużyn w historii. Zapraszamy do poznania bliżej dotychczasowych gier Miedziowych z ŁKS-em.

27 paź 2021 13:15

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwsze oficjalne spotkanie pomiędzy ŁKS-em a KGHM Zagłębiem Lubin odbyło się 26 października 1985 roku w Łodzi, gdy gospodarze pokonali Miedziowych 3:1. W rundzie wiosennej na stadionie GOS, piłkarze KGHM Zagłębia pokonali rywali 2:0, odpłacając się za jesienną porażkę. W kolejnych dwóch sezonach ŁKS okazywał się za każdym razem zbyt mocny dla naszego zespołu. W czterech spotkaniach odnieśli cztery zwycięstwa, kolejno: 2:0, 1:0, 1:0 i 2:1. Dopiero w 1989 roku, po powrocie KGHM Zagłębia na szczebel I ligi udało się nam znów pokonać ekipę ŁKS-u. Miedziowi wygrali wtedy 2:1 na własnym stadionie. Łodzianie nie pozostali dłużni i na wiosnę wygrali na swoim boisku 1:0. W sezonie mistrzowskim 1990/91, w domowym spotkaniu KGHM Zagłębie zwyciężyło 2:1, a w Łodzi padł remis 1:1.

W kolejnych latach częściej lepsze wyniki w starciu z naszym zespołem osiągali piłkarze ŁKS-u, którzy potrafili wygrywać w Lubinie aż 6:2 w 1993 roku, czy 4:2 pięć lat później. Jednak od tamtego meczu, los coraz bardziej uśmiechał się do lubinian, którzy od rundy jesiennej sezonu 1998/99 przegrali z ŁKS-em tylko trzykrotnie. Wygrane nad łodzianami nie były nigdy zbyt okazałe, lecz często okazywały się bardzo ważne w kontekście końcowej pozycji w tabeli. W sezonie 2011/12 lubinianie pokonali ŁKS dwukrotnie, wygrywając zarówno w Lubinie, jak i w Łodzi 2:1. Po tamtym sezonie drużyna z Łodzi opuściła szeregi Ekstraklasy, a problemy finansowe klubu sprawiły, że na kolejne spotkanie przyszło nam czekać aż siedem lat. W sezonie 2019/20 znów mogliśmy zmierzyć się z ŁKS-em, który był beniaminkiem PKO Ekstraklasy. Lubinianie na własnym stadionie pokonali rywali 3:1, po dwóch bramkach Damjana Bohara i jednej Sasy Zivca. Dla ŁKS-u we wspomnianym spotkaniu trafił Piotr Pyrdoł. W rundzie wiosennej, spotkanie w Łodzi gospodarze wygrali 3:2, a jedną z bramek strzelił wówczas Adam Ratajczyk, czyli obecny zawodnik Miedziowych. Obydwie drużyny spotkały się po raz trzeci w rundzie finałowej, gdzie w pierwszej kolejce grupy spadkowej, KGHM Zagłębie Lubin pokonało "Rycerzy Wiosny" 1:0, po bramce strzelonej przez Damjana Bohara w 45. minucie gry.

Jakim wynikiem zakończy się dzisiejsze spotkanie? Kto awansuje dalej w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski? Starcie pomiędzy ŁKS-em Łódź a KGHM Zagłębiem Lubin już o godzinie 20:30. Transmisja w Polsat Sport.

KGHM Zagłębie Lubin vs. ŁKS Łódź | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 16

Remisy: 7

Wygrane ŁKS-u: 16

Bilans bramkowy: 56:52 dla ŁKS-u