"Miedziowi" reprezentanci Polski cz. I / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
"Miedziowi" reprezentanci Polski cz. I 8 paź

"Miedziowi" reprezentanci Polski cz. I

Przerwa na kadrę jest doskonałym czasem na to, by przypomnieć sobie nazwiska zawodników Zagłębia Lubin, którzy występowali z orzełkiem na piersi. Zapraszamy na pierwszą część zestawienia!

8 paź 2020 09:19

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Adam Zejer 1987-1991

Pierwszym zawodnikiem w historii Zagłębia Lubin, który zagrał w reprezentacji Polski, był Adam Zejer. Wówczas “Biało-Czerwoni” mieli zmierzyć się na nowym stadionie GOS-iru z reprezentacją NRD. Jako że Zagłębie było niejako gospodarzem spotkania, to uznano, że musi wystąpić w tym meczu jeden z zawodników “Miedziowych”. Los padł właśnie na Adama Zejera. Pomocnik Zagłębia na boisko wszedł w 64. minucie. Warto podkreślić, że lubiński stadion nosił wtedy nazwę “40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy” więc mecz z Niemiecką Republiką Demokratyczną miał szczególny charakter. Polacy wygrali 2:0. Zejer zagrał w reprezentacji jeszcze 4-krotnie, wszystkie spotkania jako zawodnik “Miedziowych”. Z Zagłębiem zdobył pierwsze mistrzostwo.

Jarosław Bako 1988-1991

Jeden z najbardziej utytułowanych, jeżeli chodzi o występy w reprezentacji, zawodników, którzy występowali wówczas w barwach Zagłębia Lubin. Od transferu do naszego klubu, do momentu przejścia do Beşiktaşu, Jarosław Bako wystąpił w 17 spotkaniach reprezentacji narodowej. Pierwszy mecz, już jako zawodnik Zagłębia, rozegrał 23 sierpnia 1989 roku w... Lubinie. Wówczas “Biało-Czerwoni” mierzyli się z ZSRR w ramach towarzyskiego spotkania. Mecz zakończył się wynikiem 1:1. W październiku tego samego roku zatrzymał, prowadzoną przez sir Bobby’ego Robsona, Anglię na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W sierpniu 1990 roku udało mu się zachować czyste konto (grał przez jedną połowę) w spotkaniu towarzyskim z Francją, mimo że wówczas na boisku pojawili się tacy zawodnicy jak Eric Cantona, Jean-Pierre Papin czy Emmanuel Petit. Ostatnim spotkaniem, które zagrał będąc jeszcze zawodnikiem “Miedziowych”, był towarzyski mecz z Walią w maju 1991. Grał przez 45 minut. Później przeniósł się do Beşiktaşu. W reprezentacji wystąpił łącznie 35 razy. Z Zagłębiem zdobył mistrzostwo w 1991 roku.

Marek Godlewski 1989-1990

Trzecim reprezentantem Polski, który dostał powołanie będąc zawodnikiem Zagłębia, został obrońca “Miedziowych” Marek Godlewski. Z naszym zespołem był związany od 1986 roku, kiedy trafił do nas z drużyny Gryfa Słupsk. Przez lata budował sobie pozycję w drużynie. W 1989 roku został powołany na mecz towarzyski z ZSRR, który miał zostać rozegrany na płycie lubińskiego GOS-iru. Rozegrał wówczas 10 minut. Później dostał jeszcze jedno powołanie na mecze towarzyskie z Iranem w Teheranie, gdzie rozegrał łącznie kilkadziesiąt minut (Polska zagrała z Iranem dwa spotkania, 2 i 4 lutego 1990 roku). Jednym z największych osiągnięć Marka Godlewskiego stało się zdobyte w 1991 roku Mistrzostwo Polski.

Romuald Kujawa 1991

Obrońca “Miedziowych” swoje pierwsze i jedyne powołanie dostał w czasie mistrzowskiego sezonu 1990/1991. W marcu 1991 roku wystąpił w spotkaniu towarzyskim z Finlandią rozgrywanym w Warszawie. Mimo że z Zagłębiem zdobył Mistrzostwo Polski, a rok wcześniej wicemistrzostwo, Romuald Kujawa nie doczekał się kolejnych powołań. Po tym, jak został mistrzem Polski, przeniósł się do francuskiego LB Châteauroux.

Maciej Śliwowski 1991-1992

Do Zagłębia trafił po nieudanej przygodzie w Niemczech, ale już jako 5-krotny reprezentant Polski.  Jako utalentowany napastnik Stali Mielec przeniósł się do VfL Bochum, gdzie jednak nie powiodło mu się najlepiej. Będąc zawodnikiem “Miedziowych”, Śliwiński rozegrał w reprezentacji Polski trzy spotkania towarzyskie. Najpierw wystąpił przeciwko Egiptowi, później mierzył się z Kuwejtem i na koniec zagrał 45 minut z Gwatemalą. Po sezonie przeniósł się do Legii, w której dostał jeszcze jedno powołanie.

Piotr Czachowski 1991-1992

Kolejny zawodnik z przeszłością w Stali Mielec, który trafił do Zagłębia Lubin. Dla “Miedziowych” rozegrał jeden sezon, 91/92, kiedy przyszedł do nas z Legii Warszawa. Piłkarz grający na pozycji obrońcy był zawodnikiem wyjściowego składu w tamtych rozgrywkach. Kibice mogą go pamiętać między innymi z gola strzelonego przeciwko Broendby. Pierwszy mecz w reprezentacji, jako zawodnik Zagłębia rozegrał 14 sierpnia 1991 roku. Był to towarzyski mecz przeciwko Francji zakończony 1:5. To będąc zawodnikiem “Miedziowych” Czachowski strzelił swojego pierwszego i jedynego gola w reprezentacji. Było to 16 października 1991 roku podczas meczu eliminacji do Mistrzostw Europy 1992 przeciwko Irlandii. Mecz zakończył się remisem 3:3. Już przed transferem do Zagłębia Czachowski był 25-krotnym reprezentantem. W barwach “Miedziowych” dołożył do tego kolejne 11 spotkań. Łącznie rozegrał 45 spotkań dla reprezentacji narodowej.

Jarosław Góra 1992

Do Zagłębia trafił w 1988 roku z Motoru Lublin i występował w naszych barwach do 1992 roku. Po drodze zdobył z “Miedziowymi” pierwsze mistrzostwo w historii klubu. W reprezentacji Polski wystąpił dokładnie jeden raz – 5 lipca 1992 roku. Wówczas “Biało-Czerwoni” mierzyli się w towarzyskim spotkaniu z Gwatemalą. Mecz zakończył się remisem, a pomocnik “Miedziowych” spędził na boisku 70 minut. W sezonie 92/93 wrócił do Motoru Lublin. Później grał jeszcze dla Śląska Wrocław.

Sławomir Majak 1995

Śmiało można powiedzieć, że był to jeden z najlepszych zawodników, jacy grali dla Zagłębia Lubin. Na Dolny Śląsk trafił ze Szwecji, z Köping FF, w 1993 roku. Jego zagraniczna przygoda nie była zbyt udana, dlatego szybko wrócił na krajowe boiska. Dla “Miedziowych” strzelił 32 gole i w 1995 roku zapracował sobie na powołanie do reprezentacji Polski. Dokładnie 15 listopada 1995 roku zadebiutował w meczu przeciwko Azerbejdżanowi. Zagrał 45 minut. To był jego jedyny występ z Orłem na piersi jako zawodnik Zagłębia. W zimie przeniósł się do Hannoveru 96. Później zdobył mistrzostwo Polski z Widzewem i z powodzeniem występował w niemieckiej Hansie Rostock. W reprezentacji zagrał łącznie 22 razy.

Radosław Kałużny 1997

Jeden z najlepszych obrońców “Miedziowych” w historii. Dla Zagłębia Lubin rozegrał łącznie 163 spotkania i strzelił aż 22 bramki. Ogromną zaletą był jego wzrost, czyli aż 192 cm. Seniorską karierę rozpoczynał w Lubinie i przez 6 lat był ważną postacią zespołu. Strzelił m.in., gola w Pucharze Intertoto z SV Ried. W reprezentacji debiutował 14 lutego 1997 roku w towarzyskim spotkaniu z Litwą. Dzień później strzelił swojego pierwszego gola w “Biało-Czerwonych” barwach, grając przeciwko Cyprowi. Będąc zawodnikiem “Miedziowych” strzelił w reprezentacji łącznie trzy bramki i rozegrał 10 spotkań. W 1998 roku był już zawodnikiem Wisły Kraków, z którą później zdobył mistrzostwo Polski. W reprezentacji zagrał 41 razy.

Adam Matysek 2001

Doświadczony bramkarz, który do Zagłębia trafił jednak już pod koniec swojej kariery, po występach w Niemczech. Grał między innymi dla Bayeru Leverkusen, skąd trafił do Lubina. Już wtedy był 32-krotnym reprezentantem Polski, jednak w ostatnim spotkaniu dla “Biało-Czerwonych” jako zawodnik Leverkusen, doznał poważnej kontuzji barku. To zadecydowało o powrocie do kraju, ale również zaważyło na dalszej karierze. Jako zawodnik Zagłębia zagrał 45 minut w meczu towarzyskim z Kamerunem. Dla “Miedziowych” rozegrał zaledwie 5 spotkań i na początku 2002 roku trafił do RKS Radomsko. Zagrał jeszcze jeden mecz z Orłem na piersi i jego bilans występów w reprezentacji zamknął się na 34 spotkaniach.

______

Niebawem zapraszamy na kolejną część podsumowania!