"Miedziowi" reprezentanci Polski cz. II 13 paź

"Miedziowi" reprezentanci Polski cz. II

Przerwa reprezentacyjna powoli dobiega końca. “Miedziowi” przygotowują się do najbliższego spotkania z Legią Warszawa, a my ponownie przyjrzymy się piłkarzom, którzy będąc zawodnikami Zagłębia Lubin, mieli okazję założyć koszulkę reprezentacji Polski i wystąpić w jej oficjalnych spotkaniach. Tym razem będą to zawodnicy z XXI wieku. Zapraszamy!

13 paź 2020 15:45

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Maciej Iwański 2006-2007

Pomocnik Zagłębia Lubin swój pierwszy mecz rozegrał podczas jednego z “ligowych” zgrupowań Leo Beenhakkera. Był wówczas w gronie dziewięciu debiutantów w “Biało-Czerwonych” barwach. Zagrał 45 minut z reprezentacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będąc zawodnikiem Zagłębia,wystąpił z Orłem na piersi jeszcze dwa razy. W meczu z Estonią strzelił swoją pierwszą bramkę. Po sezonie 07/08 przeniósł się do warszawskiej Legii. Wystąpił łącznie w 10 międzynarodowych spotkaniach.

Wojciech Łobodziński 2006-2007

Tak jak Iwański, skrzydłowy “Miedziowych” pierwszy raz zagrał podczas zgrupowania “ligowców” w zimie 2006 roku i także był debiutantem. Również wystąpił w spotkaniu przeciwko ZEA. Będąc zawodnikiem Zagłębia, rozegrał dla reprezentacji narodowej 11 spotkań, z czego aż 6 w meczach eliminacji do Euro 2008. Swoje pierwsze trafienie zaliczył przeciwko Azerbejdżanowi - na listę strzelców wpisał się w 33 minucie, a “Biało-Czerwoni” wygrali to spotkanie 5:0. Pod koniec sezonu 07/08 trafił do Wisły Kraków. Łącznie rozegrał 23 spotkania z Orłem na piersi.

Łukasz Piszczek 2007

To właśnie w barwach Zagłębia Lubin popularny “Piszczu” debiutował w reprezentacji Polski. Dokładnie 3 lutego 2007 roku wystąpił od 61 minuty przeciwko Estonii w towarzyskim spotkaniu. W tym samym sezonie Piszczek zdołał wywalczyć z “Miedziowymi” drugie mistrzostwo w historii klubu. Kolejne spotkania w reprezentacji rozgrywał już jako zawodnik Herthy Berlin i Borussii Dortmund. Jego dorobek międzynarodowy zamknął się na 66 spotkaniach.

Michał Goliński 2007-2008

Goliński debiutował w reprezentacji Polski jeszcze jako zawodnik Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, w 2004 roku. Do Lubina trafił przed sezonem 07/08. Swój pierwszy mecz w “Biało-Czerwonych” barwach jako zawodnik Zagłębia rozegrał przeciwko Bośni i Hercegowinie, podczas kolejnego zgrupowania “ligowców”. Wówczas Goliński strzelił gola, a Polska wygrała z rywalami 1:0. Później rozegrał jeszcze trzy kolejne spotkania towarzyskie z Orłem na piersi i jego reprezentacyjny dorobek zamknął się na 5 spotkaniach.

Szymon Pawłowski 2007-2013

Jeden z rekordzistów pod względem występów w reprezentacji narodowej jako zawodnik Zagłębia Lubin. Zarówno swój reprezentacyjny debiut, jak i pierwsze spotkanie z Orłem na piersi jako piłkarz “Miedziowych” rozegrał 15 grudnia 2007 roku przeciwko Bośni i Hercegowinie (ten sam, w którym Goliński strzelił gola). Łącznie rozegrał 15 spotkań w kadrze jako zawodnik Zagłębia. Ostatnim z nich był mecz towarzyski przeciwko Irlandii w Dublinie, w 2013 roku. Później Pawłowski przeniósł się do Lecha Poznań i zagrał jeszcze dwa razy w reprezentacji.

Dawid Plizga 2010

Urodzony w Rudzie Śląskiej pomocnik swój reprezentacyjny debiut zaliczył, będąc zawodnikiem “Miedziowych”. Dokładnie 10 grudnia 2010 roku zagrał 45 minut w meczu towarzyskim przeciwko Bośni i Hercegowinie. Później zagrał jeszcze z Mołdawią i zdołał nawet strzelić zwycięskiego gola. Jego bilans w reprezentacji zamknął się na trzech spotkaniach. Swój ostatni mecz rozegrał, będąc już graczem Jagielloni Białystok.

Arkadiusz Woźniak 2011

Sympatyczny i lubiany wychowanek Zagłębia Lubin dla reprezentacji narodowej zagrał tylko raz, w zimie 2011 roku, kiedy dostał dodatkowe powołanie. Wąski swój debiut z Orłem na piersi zaliczył 16 grudnia 2011 roku w meczu przeciwko Bośni i Hercegowinie. Na boisku pojawił się dopiero w końcówce spotkania i nie zdążył pokazać swoich umiejętności.

Bartosz Rymaniak 2012

Były zawodnik “Miedziowych” rozegrał tylko jeden mecz w “Biało-Czerwonych” barwach. Również on wystąpił w jednym ze spotkań towarzyskich “ligowców”. Zadebiutował w drugiej połowie zwycięskiego pojedynku z Macedonią 14 grudnia 2012 roku. Mecz zakończył się wynikiem 1:4, a gole strzelali wówczas tacy zawodnicy jak Arkadiusz Milik czy Artur Jędrzejczyk.

Filip Starzyński 2016

“Figo” swój reprezentacyjny debiut zaliczył jeszcze w barwach Ruchu Chorzów w 2014 roku, ale kolejne spotkanie rozegrał już jako zawodnik “Miedziowych”. Dokładnie 26 marca 2016 roku wystąpił w towarzyskim spotkaniu z Finlandią, które Polska wygrała 5:0. Pomocnik Zagłębia popisał się wówczas efektownym trafieniem w 32. minucie spotkania. Później nasz zawodnik dołożył do swojego bilansu jeszcze dwa spotkania, w tym jedno na Euro 2016.

Jarosław Jach 2017

Jach na powołanie i debiut w reprezentacji narodowej zasłużył po solidnych występach w Ekstraklasie. Duże znaczenie miał również fakt, że Adam Nawałka szukał wówczas lewonożnego stopera do gry na lewej stronie w formacji z trójką środkowych obrońców. Jach zadebiutował w towarzyskim spotkaniu z Urugwajem 10 listopada 2017 roku i trzy dni później z Meksykiem. Na początku 2018 roku przeszedł do Crystal Palace i w reprezentacji więcej nie zagrał.

Jakub Świerczok 2017

Napastnik Zagłębia Lubin zasłużył na powołanie i debiut w reprezentacji fenomenalnymi występami w Ekstraklasie. W listopadzie 2017 roku miał już 9 goli na swoim koncie, a później zdołał dołożyć do tego także dwa hattricki w dwóch meczach z rzędu i gola w ostatnim spotkaniu dla “Miedziowych”. Będąc zawodnikiem Zagłębia, Świerczok rozegrał, tak jak Jach, dwa spotkania z Urugwajem i Meksykiem. Później dołożył do tego jeszcze występ z Nigerią, ale już jako zawodnik Łudogorca Razgrad.