Adam Zejer | #RetroSylwetka 27 paź

Adam Zejer | #RetroSylwetka

Dla KGHM Zagłębia grał przez sześć lat. W tym czasie walnie przyczynił się do wywalczenia z „Miedziowymi” pierwszego tytułu mistrza Polski, a świetna technika i walka o każdy metr boiska pozwoliły mu na kontynuowanie swojej kariery w ekipie tureckiego Beşiktaşu. Naszym bohaterem powracającej serii #RetroSylwetka jest Adam Zejer. Zapraszamy!

27 paź 2020 09:10

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Adam Zejer na świat przyszedł 3 listopada 1963 roku w Olsztynie. We wczesnym wieku rozpoczął swoje pierwsze piłkarskie treningi w zespole miejscowego Stomilu. Przez lata juniorskiej kariery zawodnik spisywał się na tyle dobrze, że przykuło to uwagę trenerów pierwszej drużyny „Dumy Warmii”, którzy podjęli decyzję o włączeniu młodego wówczas piłkarza do seniorskiego składu. Filigranowy pomocnik w dalszym ciągu potwierdzał swoje wysokie umiejętności, co zostało zauważone przez działaczy „Miedziowych”. Mając 23 lata, Zejer przyjechał do Lubina, by podpisać z kontrakt z KGHM Zagłębiem. W 1986 roku rozpoczęła się wieloletnia, udana przygoda pomocnika z lubińskim klubem. W swojej pierwszej rundzie wiosennej rozegranej w naszym zespole, piłkarz zameldował się na boisku sześciokrotnie. Pozycję w składzie zaczął umacniać już od następnego sezonu, gdyż wybiegł na murawę 20 razy, a co więcej zaliczył premierowe trafienie w barwach „Miedziowych”. Adam Zejer w kolejnych latach na stałe zagościł w podstawowej jedenastce lubinian, mając także nieoceniony wkład w zdobycie tytułu mistrzowskiego w sezonie 1990/91. Zawodnik zdecydowanie wyróżniał się na boisku swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami, a strzelenie czterech bramek w ówczesnych rozgrywkach pomogło naszej drużynie w zajęciu pierwszego miejsca w tabeli. Udany sezon zarówno dla klubu jak i samego piłkarza zaowocował ofertą transferu do uznanej, tureckiej ekipy Beşiktaşu. Zejer zdecydował się na przenosiny do Turcji, przez co zakończyła się jego długa i z pewnością udana przygoda w Lubinie.

Barwy klubu ze Stambułu zaczął prezentować wraz ze startem rozgrywek 1991/92. Jak się okazało, były zawodnik powtórzył swój sukces, gdyż z drużyną „Czarnych Orłów” podobnie jak z KGHM Zagłębiem, sięgnął po drugi tytuł mistrzowski w karierze. Po roku czasu, Zejer opuścił jednak Beşiktaş na rzecz innej tureckiej ekipy. Wzmocnił bowiem Gaziantepspor, w którym był jednym z kluczowych graczy. W trakcie całego sezonu pojawił się na murawie łącznie 24 razy, a także strzelił swoją jedyną bramkę na tureckich boiskach. W 1993 roku Zejer wyjechał do Niemiec, gdzie zasilił VfL Herzlake. W kraju naszych zachodnich sąsiadów spędził jednak tylko jeden rok, po czym zdecydował się na powrót do zespołu, w którym rozpoczynał swoją karierę. Przez dwa lata wychowanek Stomilu odgrywał w olsztyńskiej drużynie istotną rolę. W swoim trzecim sezonie rozegrał już tylko rundę jesienną i po uzbieraniu 60 występów dla Stomilu oraz zdobyciu siedmiu goli, Zejer przeniósł się do lokalnego rywala, a dokładnie Warmii Olsztyn. W 2002 roku pomocnik ponownie zdecydował się na grę dla ”Biało-Niebieskich”, lecz jego drużyna nie zdołała utrzymać się na najwyższym ligowym szczeblu, w efekcie czego spadła do niższej ligi. Ostatnim klubem zawodnika były III-ligowe Wigry Suwałki, po czym w 2003 roku postanowił zakończyć swoją przygodę z piłką.

Warto również wspomnieć, iż Adam Zejer ma na swoim koncie pięć występów w reprezentacji Polski. W narodowej kadrze debiutował jako gracz „Miedziowych” i co ciekawe, było to spotkanie rozgrywane w 1987 roku na stadionie w Lubinie przeciwko NRD, zakończone zwycięstwem Polaków 2:0.

Adam Zejer spędził w Lubinie bardzo udany okres czasu zarówno pod względem osiągnięć indywidualnych jak i drużynowych. Dał się poznać jako gracz świetnie wyszkolony technicznie, ciężko pracujący i działający dla dobra zespołu. Dość szybko stał się ulubieńcem lubińskich kibiców, a zdobyte mistrzostwo Polski sprawiło, że zasłużony pomocnik na stałe wpisał się w historię KGHM Zagłębia.