Łukasz Hanzel | #RetroSylwetka 9 maj

Łukasz Hanzel | #RetroSylwetka

Tym razem w ramach naszego cyklu wspomnieniowego, wzięliśmy pod lupę sylwetkę doświadczonego zawodnika, który w barwach KGHM Zagłębia występował przez sześć lat. W tym czasie był jednym z podstawowych graczy w składzie „Miedziowych” decydującym o sile środka pola. Przed Wami, Łukasz Hanzel. Zapraszamy!

9 maj 2020 13:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Pomocnik przyszedł na świat 16 września 1986 roku w przygranicznej miejscowości Cieszyn. Łukasz jest wychowankiem klubu LKS Pogórze, jednak jako 17-latek przeniósł się do Beskidu Skoczów. Po dwóch latach gry w Skoczowie, młodym zawodnikiem zainteresował się Rozwój Katowice, który ostatecznie pozyskał uzdolnionego gracza. W drużynie „Zielono-Żółto-Czarnych” Hanzel również występował przez dwa sezony, a jego dobra dyspozycja prezentowana w katowickim zespole zaowocowała transferem do KGHM Zagłębia. W Lubinie Łukasz grał początkowo na poziomie Młodej Ekstraklasy. Na debiut w seniorskim składzie „Miedziowych” nie musiał jednak zbyt długo czekać, gdyż już w pierwszym sezonie rozgrywanym w naszym klubie, piłkarz zanotował swój premierowy występ na boisku Ekstraklasy. 13 kwietnia 2008 roku otrzymał bowiem szansę od trenera Rafała Ulatowskiego i pojawił się na murawie w końcówce wyjazdowego meczu z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski. Następne rozgrywki KGHM Zagłębie spędziło w I lidze i jak się okazało, była to świetna okazja dla Hanzela, by w pełni zaprezentować swoje piłkarskie umiejętności. Jako młody zawodnik wywalczył miejsce w podstawowym składzie lubinian, omijając w całym sezonie tylko jeden ligowy pojedynek, czym w dużym stopniu przyczynił się do szybkiego powrotu „Miedziowych” do Ekstraklasy.

Swojego miejsca w składzie nie oddał i będąc podstawowym graczem w układance trenera nie zagrał tylko w jednym spotkaniu kolejnego sezonu. Co więcej, Łukasz po raz pierwszy wpisał się wówczas na listę strzelców, 28 lutego 2010 roku w zremisowanym starciu z Piastem Gliwice. Bez wątpienia udany dla siebie sezon, zakończył mając na koncie jeszcze trzy asysty. W kolejnych latach, pomocnik nieustannie pełnił rolę ważnego piłkarza środka pola KGHM Zagłębia, który dzięki uzyskanemu doświadczeniu umiejętnie kierował grą naszej drużyny. Latem 2013 roku chęć pozyskania zawodnika wyraził gliwicki Piast, w efekcie czego Hanzel po sześciu latach występów w Lubinie, pożegnał się z zespołem „Miedziowych”. Łącznie w barwach KGHM Zagłębia wybiegł na boisko aż 136 razy, strzelając do tego pięć bramek i notując siedemnaście ostatnich podań.

Przygodę z gliwickim klubem rozpoczął od spotkania z Qarabağ Ağdam rozgrywanego w ramach kwalifikacji do Ligi Europy. Pierwszym ligowym meczem Łukasza w koszulce Piasta był pojedynek właśnie z KGHM Zagłębiem, w którym nowa drużyna pomocnika odniosła zwycięstwo, a on sam przebywał na murawie przez nieco ponad 70 minut. Lubinianie odegrali się już niecały miesiąc później, eliminując Piasta z Pucharu Polski po serii rzutów karnych. Hanzel podobnie jak w Lubinie, na stałe przebił się do wyjściowej jedenastki gliwiczan i zdecydowaną większość spotkań rozgrywał od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego. We wrześniu 2015 roku piłkarz podjął decyzję o przenosinach do zespołu Wigry Suwałki, lecz już po czterech miesiącach ponownie zmienił klub, tym razem zasilając szeregi Ruchu Chorzów. W barwach „Niebieskich” przez rok czasu zagrał łącznie 22 spotkania, po czym przeprowadził się do Bielska-Białej wzmacniając tamtejsze Podbeskidzie. Łukasz w trakcie swojej piłkarskiej kariery może pochwalić się także występami dla Skry Częstochowa, a obecnie jest zawodnikiem LKS-u Goczałkowice, w którego rozwój mocno zaangażowany jest Łukasz Piszczek.

Łukasz Hanzel ma na swoim koncie aż 172 występy na poziomie Ekstraklasy, co niewątpliwie jest wynikiem godnym pozazdroszczenia. Doświadczony piłkarz przez sześć lat był ważnym ogniwem lubińskiego zespołu, przyczyniając się między innymi w dużej mierze do awansu „Miedziowych” na najwyższy poziom rozgrywkowy. W trakcie kolejnych sezonów były młodzieżowy reprezentant Polski pełnił istotną rolę w kreowaniu akcji lubinian, czym na długo zapadł w pamięci wielu kibiców.