Zasłużeni dla Zagłębia | Obrońcy / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Zasłużeni dla Zagłębia | Obrońcy 28 gru

Zasłużeni dla Zagłębia | Obrońcy

By bramkarz mógł być spokojniejszy, potrzeba mu solidnych obrońców przed sobą. Niewątpliwie tacy byli wybrani przez Państwa zawodnicy, którzy znaleźli się w dwunastce Zasłużonych dla Zagłębia. Najwięcej głosów otrzymali Andrzej Turkowski, Andrzej Wójcik, Michał Stasiak oraz Stefan Machaj. Zapraszamy do poznania bliżej ich sylwetek.

28 gru 2021 08:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Andrzej Turkowski

Urodzony 5 marca 1959 roku w Leśnej. Barwy KGHM Zagłębia Lubin reprezentował w latach 1983-86 oraz 1993-94. Do Lubina przeszedł z Lechii Piechowice. Był jednym z podstawowych zawodników, którzy przyczynili się do historycznego awansu naszego zespołu do ówczesnej I ligi w 1985 roku. Jako piłkarz związany był również z Pogonią Szczecin, Miedzią Legnica czy niemiecką Victorią Koln. Miał także epizod w futsalowym zespole AAC Eagles Chicago. Aktualnie związany jest z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie jako menadżer ds. rozwoju zawodników. W 2013 roku objął nieistniejącą aktualnie żeńską sekcję piłkarską KGHM Zagłębia. Od kilku sezonów jest także trenerem występującej aktualnie w legnickiej "A" klasie Unii Szklary Górne. 

Michał Stasiak

W barwach KGHM Zagłębia rozegrał łącznie 145 spotkań, w których strzelił 16 bramek. Zdobył z naszą drużyną mistrzostwo Polski w 2007 roku, będąc strzelcem decydującej o tytule bramki pod koniec spotkania przeciwko Legii w Warszawie, po której wygraliśmy tamto starcie 2:1. W Lubinie spędził łącznie 6 lat. Pomógł KGHM Zagłębiu również w powrocie zespołu do Ekstraklasy w 2008 roku. Podczas swojej kariery dotychczas związany był także z takimi klubami jak Widzew Łódź, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski czy greckie AO Xanti, do którego odszedł z właśnie z KGHM Zagłębia. Wciąż jest czynnym zawodnikiem – aktualnie jest graczem czwartoligowej Floty Świnoujście. Do swojego CV może zapisać także występy w reprezentacji Polski, w której zagrał trzykrotnie. 

Stefan Machaj

Rozegrał w barwach KGHM Zagłębia w latach 1989-92 i 1993-96 łącznie 183 spotkania, podczas których zdobył aż 23 bramki, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na środkowego obrońcę. Charakteryzowała go pewność siebie i wysoka dyspozycja, dzięki czemu był pewnym punktem w talii trenera. Do Lubina przyszedł po bardzo dobrym okresie gry w barwach Śląska Wrocław. Z naszym Klubem zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. Zagrał również w meczu eliminacji do pucharu UEFA, podczas którego KGHM Zagłębie mierzyło się z Bolonią, a także miał okazję zagrać przeciwko innej włoskiej drużynie, czyli legendarnemu AC Milanowi. W swojej karierze grał także dla Pogoni Szczecin czy Hapoelu Jerozolima. Końcówkę kariery piłkarskiej spędził w naszym regionie, występując dla Odry Chobienia. 

Andrzej Wójcik

Był związany z KGHM Zagłębiem w latach 1988-92, podczas których rozegrał 104 spotkania, zdobywając w nich pięć bramek. Był podstawowym zawodnikiem naszego zespołu w mistrzowskim sezonie 1990/91. Przed przyjazdem do Lubina rozegrał ponad 100 spotkań w barwach występującego wówczas na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Górnika Wałbrzych. Po udanej przygodzie w drużynie Miedziowych przeniósł się do Austrii, a konkretnie do klubu Wiener S.C., następnie do niemieckiego 1. FC Magdeburg. Po zakończeniu kariery zawodniczej, oddał się pracy trenerskiej. Do dziś można go spotkać na lokalnych boiskach. Aktualnie jest trenerem grającej w klasie "A" Kaliny Sobin. Wcześniej jako trener prowadził m. in. Iskrę Księginice, z którą zdobył historyczny awans do IV ligi czy Stal Chocianów.