Zasłużeni dla Zagłębia | Trener / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Zasłużeni dla Zagłębia | Trener 30 gru

Zasłużeni dla Zagłębia | Trener

Zespół tworzą nie tylko zawodnicy. Żadna drużyna nie będzie jednością, jeśli nie ma trenera. W historii naszego Klubu było wielu szkoleniowców, kilku z nich na zawsze zapisało się w naszej historii. W plebiscycie brało udział czterech trenerów. Janusz Stańczyk, Stanisław Świerk, Czesław Michniewicz oraz Mirosław Jabłoński. Głosami kibiców, zwyciężył Stanisław Świerk, którego sylwetkę chcemy dziś przedstawić. Zapraszamy do bliższego poznania trenera, który walnie przyczynił się do pierwszych krajowych sukcesów KGHM Zagłębia Lubin.

30 gru 2021 09:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Stanisław Świerk

Urodził się 19 czerwca 1935 roku w Jurkowie. Walnie przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa Polski w 1990 roku oraz miał duży wkład w sukces odniesiony przez naszych zawodników w kolejnym sezonie, gdy po raz pierwszy zostaliśmy mistrzami Polski. Wtedy to w dwunastej kolejce został zastąpiony przez Mariana Putyrę. Drużynę Miedziowych prowadził dwukrotnie. Najpierw w latach 1979-1983, a następnie powrócił na ławkę trenerską lubinian w roku 1988 i szkolił piłkarzy KGHM Zagłębia jeszcze przez dwa lata. Odcisnął piętno na stylu gry naszej drużyny i walnie przyczynił się do osiągnięcia historycznych sukcesów. Jako trener, miał okazję prowadzić także takie zespoły jak Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, GKS Tychy, Motor Lublin czy Widzew Łódź. Jego ostatnim klubem, w którym pracował była Lechia Dzierżoniów. Zmarł 16 stycznia 2004 roku we Wrocławiu.