Podsumowanie roku | Lipiec - Grudzień / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Podsumowanie roku | Lipiec - Grudzień 29 gru

Podsumowanie roku | Lipiec - Grudzień

Czas na drugą część naszego podsumowania roku. Tym razem pora na przegląd najważniejszych wydarzeń naszego Klubu z ostatnich sześciu miesięcy. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!

29 gru 2021 17:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Lipiec:

1 lipca wielu kibiców zaskoczyła decyzja dotychczasowego trenera Miedziowych Martina Seveli, który odszedł do arabskiego Abha FC. Tymczasowym trenerem naszego zespołu został Paweł Karmelita.

Początek okresu transferowego to także pierwsze decyzje kadrowe w naszym zespole. Na początku lipca ogłoszono podpisanie nowych umów z adeptami Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie - Bartłomiejem Kłudką, Kacprem Lepczyńskim oraz Milanem Posmykiem.

Pierwszym letnim wzmocnieniem naszego zespołu był środkowy obrońca Ian Soler, który podpisał dwuletni kontrakt. Do Lubina trafił ze słowackiego Zemplin Michalovce.

Drugim letnim transferem Miedziowych był Koki Hinokio, który za sobą miał udany sezon w pierwszoligowym Stomilu Olsztyn.

Daniel Dudziński jako kolejny adept naszej akademii, podpisał nowy kontrakt z naszym Klubem

7 lipca rozegraliśmy trzeci przedsezonowy sparing, a w rozegranym w Lubinie spotkaniu, zremisowaliśmy z Miedzią Legnica 1:1. Jedyną bramkę dla naszego zespołu zdobył wtedy Jewgienij Baszkirow. Tego samego dnia Kacper Chodyna parafował nową umowę, przedłużając swój kontrakt do 2023 roku.

Dwa dni później 27-osobowa grupa zawodników pojechała na obóz przygotowawczy do Opalenicy, gdzie przez kolejnych 7 dni nasi piłkarze przygotowywali się do obecnych rozgrywek.

11 lipca rozegraliśmy kolejny sparing. Tym razem przeciwnikiem Miedziowych była czeska Sigma Ołomuniec. Drugi raz z rzędu padł remis 1:1, a bramkę dla naszego zespołu tym razem zdobył Jakub Sypek, wykańczając dogranie Adama Ratajczyka.

Kilka dni później mieliśmy kolejne pożegnania. Z klubu odeszli Rafał Kubów, który był trenerem mentalnym, a także Konrad Forenc, czyli wieloletni bramkarz naszego zespołu, kapitan, wielki charakter w naszej szatni. Po ponad 10 latach spędzonych w KGHM Zagłębiu Lubin, popularny "Fori" przeniósł się do pierwszoligowej Korony Kielce.

16 lipca poznaliśmy nowego trenera KGHM Zagłębia Lubin. Został nim były obrońca naszego zespołu, a do niedawna trener Lecha Poznań, czyli Dariusz Żuraw.

20 lipca Tomasz Pieńko, czyli kolejny z wychowanków naszego Klubu, przedłużył kontrakt, tym samym dołączając do pierwszego zespołu. Tego samego dnia trenerem bramkarzy został Robert Mioduszewski, który w przeszłości miał okazję być bramkarzem naszego Klubu, grając w jednym zespole m. in. z Dariuszem Żurawiem.

W ostatnim sparingu przedsezonowym, podopieczni Dariusza Żurawia zremisowali 2:2 z beniaminkiem Fortuna I ligi Górnikiem Polkowice.

Szymon Weirauch został zgłoszony do rozgrywek PKO Ekstraklasy.

23 lipca Erik Daniel został wypożyczony do naszego Klubu ze Slovana Bratysława. Jego umowa wypożyczenia zawiera opcję wykupu zawodnika.

Dzień później odbyła się oficjalna prezentacja KGHM Zagłębia Lubin, która poprzedzona została biegiem na 75-lecie naszego Klubu.

Pierwszy mecz nowego sezonu nie będzie dobrze zapamiętany przez nas. Ulegliśmy w Krakowie Wiśle 0:3. W naszym zespole zadebiutowali wtedy Ian Soler, Erik Daniel oraz Daniel Dudziński.

Nim rozegraliśmy kolejne ligowe spotkanie z Górnikiem Łęczna, do sztabu Miedziowych dołączyli Łukasz Becella oraz Marcin Kardela.

Na koniec lipca mierzyliśmy się z beniaminkiem PKO Ekstraklasy Górnikiem Łęczna. Pierwsze domowe spotkanie w tym sezonie zakończyło się wygraną Miedziowych 3:1, po trzech pięknych bramkach autorstwa Patryka Szysza oraz Sasy Zivca. Honorowe trafienie dla łęcznian zdobył Przemysław Banaszak. Postawa Patryka Szysza, zdobywcy dubletu w tym spotkaniu nie przeszła bez echa i znalazł on miejsce w "11" kolejki.

Sierpień:

Kolejne spotkanie mieliśmy rozegrać tydzień później w Warszawie z mistrzami Polski. Starcie to jednak zostało przełożone na prośbę Wojskowych, którzy wtedy walczyli o awans do Ligi Mistrzów.

12 sierpnia Jacek Piegza, czyli dotychczasowy trener przygotowania motorycznego, opuścił sztab pierwszego zespołu, a w jego miejsce zatrudniony został Bartosz Wojtal.

Jakub Sypek odszedł na wypożyczenie do Górnika Polkowice.

Po kilkunastu dniach, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin znów wyszli na murawę. I tak jak w meczu z Górnikiem Łęczna zgarnęli trzy punkty, pokonując na Stadionie Zagłębia Pogoń Szczecin 2:0, po bramkach Erika Daniela oraz Łukasza Poręby. Ten drugi swoim występem zapracował na miejsce w "11" kolejki, a kolejnego dnia na powołanie do reprezentacji Polski U-21.

Przed kolejnym ligowym spotkaniem, powitaliśmy nowego zawodnika. Piłkarzem KGHM Zagłębia Lubin został rosyjski pomocnik Ilia Zhigulev, który podpisał dwuletni kontrakt. Tego samego dnia rozegraliśmy spotkanie w Płocku, gdzie miejscowa Wisła tak jak w maju, tak i wtedy znów wygrała starcie z Miedziowymi 4:0.

Przed derbowym starciem ze Śląskiem Wrocław, do Stali Mielec na roczne wypożyczenie trafił Koki Hinokio.

W ostatnim sierpniowym spotkaniu, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin ulegli na własnym boisku Śląskowi Wrocław 1:3. Jedyną bramkę dla Miedziowych w tym spotkaniu zdobył Wojciech Golla, który wbił piłkę do własnej bramki po dośrodkowaniu Mateusza Bartolewskiego. Debiut w barwach naszego zespołu zaliczył wówczas Ilia Zhigulev.

Sierpień zakończyliśmy kolejnym transferem, tym razem do KGHM Zagłębia Lubin trafił Tomas Zajic. Został wypożyczony na rok z czeskiego Banika Ostrawa.

Wrzesień:

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od pożegnania Jozefa Kontira, czyli asystenta Martina Seveli, a także od bramki Łukasza Poręby dla kadry U-21 przeciwko Łotwie.

3 września nasz Klub podpisał umowę z Muzeum Historycznym w Lubinie.

Przerwę w rozgrywkach podopieczni Dariusza Żurawia wykorzystali na sparing z Lechem Poznań, który zakończył się wygraną Kolejorza 2:1, po dwóch bramkach strzelonych w samej końcówce spotkania.

Kilka dni później wróciliśmy do rywalizacji ligowej. Po dramaturgii w ostatnich minutach spotkania, wywozimy cenne trzy punkty z Gliwic, gdzie po bramce zdobytej w 97. minucie spotkania przez Jewgienija Baszkirowa wygraliśmy 1:0. Jak się później okazało, był to początek pięknego miesiąca w wykonaniu naszych zawodników. W tym spotkaniu swój debiut zaliczył Tomas Zajic.

10 września z Klubem pożegnał się Pan Artur Jankowski, który sprawował funkcję Prezesa Zarządu Zagłębia Lubin S.A.

Tydzień później w meczu otwarcia 8. kolejki PKO Ekstraklasy, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wygrali z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 2:1. Bramki dla Miedziowych zdobyli Tomas Zajic oraz Mateusz Bartolewski. Dzięki swojemu występowi, lewy obrońca znalazł miejsce w "11" kolejki.

Po wygranej z Termalicą, na podopiecznych Dariusza Żurawia czekało pierwsze tegoroczne starcie w Fortuna Pucharze Polski. Lubinianie udali się do Wrocławia, gdzie pewnie pokonali rezerwy Śląska 3:0. Bramki dla nas zdobywali wtedy Patryk Szysz, Tomas Zajic oraz Karol Podliński.

Nazajutrz ogłosiliśmy ostatni tegoroczny dotychczas transfer KGHM Zagłębia. Aleksandar Pantić parafował roczną umowę z naszym zespołem, wzmacniając linię defensywną.

Chcąc iść za ciosem, Miedziowi musieli wygrać w Grodzisku Wielkopolskim z rewelacją ubiegłorocznych rozgrywek, czyli Wartą Poznań. Bramki Tomasa Zajicia i Patryka Szysza dały wygraną z Zielonymi 2:0, ale na uwagę zasługuje przede wszystkim postawa Dominika Hładuna, który obronił w tym meczu wiele trudnych piłek, w tym strzał Mateusza Kupczaka z rzutu karnego. Postawa "Hładiego" i bramka Szysza dały im miejsce w "11" kolejki PKO Ekstraklasy.

Na koniec września oficjalnie oddano do użytku tory motoryczne, które będą służyć adeptom Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Październik:

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od poznania nowego Prezesa Zarządu, którym wybrany został Pan Michał Kielan. Tego samego dnia na Stadionie Zagłębia odbył się kolejny ligowy mecz przeciwko Jagiellonii Białystok. Nasza dobra seria w tym spotkaniu została przerwana. Białostoczanie po bramce Jesusa Imaza wygrali 1:0.

5 października ogłosiliśmy powrót do naszego Klubu Piotra Burlikowskiego, który został mianowany Dyrektorem Pionu Sportowego. Już raz miał okazję pracować w Lubinie. W latach 2014-17 z sukcesami sprawował funkcję Dyrektora Sportowego KGHM Zagłębia Lubin.

Dominik Hładun został wybrany "Numerem Miesiąca" za 19 obronionych strzałów we wrześniowych spotkaniach.

Kolejną przerwę na reprezentację aktywnie wykorzystali nasi zawodnicy, którzy zmierzyli się na Stadionie Zagłębia z pierwszoligowym Chrobrym Głogów. W tym spotkaniu padł remis 1:1, a jedyną bramkę dla naszego zespołu zdobył Kacper Chodyna.

W tym samym czasie awans do finału Okręgowego Pucharu Polski zanotowali zawodnicy rezerw, którzy pokonali w Rudnej miejscową Spartę 8:4.

Z dniem 16 października, pracę w naszym Klubie zakończył dotychczasowy Szef Skautów Jakub Chodorowski.

18 października, czyli blisko 3 tygodnie po spotkaniu z Jagiellonią, znów mogliśmy obejrzeć na murawie naszych zawodników w spotkaniu ligowym. Po zaciętym spotkaniu, przegrywamy 2:4 wyjazdowe starcie ze Stalą Mielec. Bramki dla KGHM Zagłębia zdobyli w tym meczu Erik Daniel oraz Krystian Getinger, który wpakował piłkę do własnej bramki po zagraniu Łukasza Poręby. W pierwszym zespole zadebiutowali wówczas Aleksandar Pantić, Kapcer Lepczyński, Oliwier Sławiński oraz Patryk Kusztal.

Niespełna tydzień po spotkaniu ze Stalą, lubinianie zmierzyli się na własnym boisku z Cracovią. Piękna bramka Filipa Starzyńskiego nie dała nam jednak upragnionych trzech punktów, a jedynie remis. Wyrównanie w końcówce spotkania dał rywalom Mattias Rasmussen. Spotkanie z Pasami było setnym występem Dominika Hładuna w barwach Miedziowych.

Trzy dni po spotkaniu z Cracovią, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin udali się do Łodzi na mecz z pierwszoligowym ŁKS-em, w ramach 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Bramka Filipa Starzyńskiego z rzutu karnego na samym początku spotkania dała nam awans do kolejnej rundy. Debiut w pierwszym zespole zaliczył wtedy Bartłomiej Kłudka.

Niewiele czasu na regenerację mieli nasi piłkarze, bowiem trzy dni po meczu w Łodzi, czekało starcie w Zabrzu z Górnikiem. Tam po wyrównanym meczu Miedziowi zdobyli cenny punkt, bezbramkowo remisując.

Listopad:

Pierwszym ligowym meczem w listopadzie było wyjazdowe starcie z wiceliderem rozgrywek Lechią Gdańsk. Pomimo bardzo dobrego meczu w naszym wykonaniu, bramce Filipa Starzyńskiego z rzutu karnego, ostatecznie to gospodarze wygrywają 2:1, a katem Miedziowych stał się Marco Terazzino, który zdobył obydwie bramki w końcowych minutach.

Kilku zawodników naszego zespołu otrzymało powołania do kadr narodowych, w tym Łukasz Poręba i Kamil Kruk do U-21 oraz Oliwier Sławiński do kadry U-17.

Po ostatniej przerwie reprezentacyjnej w 2021 roku, mierzyliśmy się na własnym boisku z ostatnim z beniaminków PKO Ekstraklasy Radomiakiem Radom. Nie będzie to jednak dobrze wspominane przez nas starcie, bowiem Karol Angielski i Leandro Rossi dali zwycięstwo ekipie z Mazowsza 2:0. Na domiar złego Filip Starzyński nie zdobył bramki z rzutu karnego, a Sasa Balić po incydencie z Luisem Machado został zawieszony do końca roku.

Na koniec listopada udaliśmy się do Częstochowy na mecz z Rakowem. W mroźnej aurze, przy zgaszonym świetle i przez to przerwanym na godzinę meczu, lubinianie ulegli częstochowianom 0:4.

Grudzień:

Ostatni tegoroczny miesiąc rozpoczęliśmy od walki o ćwierćfinał Fortuna Pucharu Polski. By tam się znaleźć, musieliśmy wygrać z Arką Gdynia, która od kilku lat świetnie radzi sobie w tych rozgrywkach, będąc trzykrotnie w finale w ostatnich czterech sezonach. Dwie bramki Karola Czubaka dały wygraną rywalom 2:1. Dla nas trafił Adam Ratajczyk, dla którego to była pierwsza bramka w oficjalnym spotkaniu dla KGHM Zagłębia.

Trzy dni po spotkaniu z Arką, Miedziowi mierzyli się na własnym stadionie z liderem rozgrywek Lechem Poznań. Po emocjonującym do samego końca pojedynku, Kolejorz ostatecznie wygrywa 3:2. Bramki dla KGHM Zagłębia Lubin w tym spotkaniu zdobyli środkowi obrońcy Kamil Kruk oraz Lorenco Simić.

Niespełna tydzień po porażce z Lechem, lubinianie znów na Stadionie Zagłębia rozgrywali mecz ligowy. Tym razem rywalem była krakowska Wisła. Był to mecz, w którym udało nam się w końcu przełamać i pokonaliśmy rywali 2:1, rewanżując się tym samym za porażkę na inaugurację rozgrywek. Bramki dla KGHM Zagłębia zdobywali w tym meczu Sasa Zivec oraz Patryk Szysz. Słoweniec został wybrany do "11" kolejki PKO Ekstraklasy.

14 grudnia na długo zapisze się w naszej historii. Wtedy bowiem serce naszego Klubu wróciło do domu. Oficjalnie ogłoszono wykup legendarnego Stadionu Górniczego, który w najbliższym czasie zostanie odpowiednio zmodernizowany.

Na następny dzień przyszło nam nadrabiać zaległości z sierpnia. W zaległym spotkaniu 3. kolejki PKO Ekstraklasy, lubinianie ulegli przy ul. Łazienkowskiej 3 mistrzom Polski Legii Warszawa 0:4. Porażka ta okazała się ostatnim spotkaniem Dariusza Żurawia na ławce trenerskiej KGHM Zagłębia Lubin. Tymczasowym trenerem został Paweł Karmelita.

19 grudnia udaliśmy się na ostatnie ligowe spotkanie w tym roku. W dalekiej Łęcznej walczyliśmy z Górnikiem o trzy oczka. Piękna bramka z rzutu wolnego Jakuba Żubrowskiego nie dała nam jednak zdobyczy punktowej. Bramki Banaszaka i Śpiączki dały wygraną Górnikowi Łęczna 2:1.

Przed świetami Bożego Narodzenia trenerem Miedziowych został Piotr Stokowiec. Nasz nowy szkoleniowiec miał okazję już pracować w lubińskim Klubie w latach 2014-17, odnosząc niemałe sukcesy zarówno na boisku, jak i w pracy wspólnie z Piotrem Burlikowskim, czyli aktualnym Dyrektorem Pionu Sportowego.

27 grudnia oficjalnie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu, w którym kibice Miedziowych wybrali dwunastu Zasłużonych dla Zagłębia.