Historia pojedynków z Pogonią Szczecin 26 sie

Historia pojedynków z Pogonią Szczecin

Już w sobotę 27 sierpnia dojdzie do 53. starcia pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Pogonią Szczecin. A jak się prezentuje dotychczasowa przeszłość? O tym dowiecie się z poniższego newsa.

26 sie 2022 12:07

Po raz pierwszy obydwie drużyny stanęły naprzeciw siebie w sezonie 1985/86. Wówczas w Lubinie to przyjezdni ze Szczecina zwyciężyli 2:1, a jedyne trafienie dla naszego zespołu zanotował Krzysztof Budka. Początki naszej rywalizacji z Pogonią nie były korzystne, ponieważ na pierwsze zwycięstwo przyszło nam czekać do sezonu 1987/88. Wówczas wygraliśmy 2:0, po bramce samobójczej oraz trafieniu Eugeniusza Ptaka.

W XX wieku nasza rywalizacja z Pogonią była zdecydowanie korzystniejsza dla rywala, bowiem wygraliśmy 5 z 21 spotkań. W sezonie 2002/03 Miedziowi wygrali inauguracyjne starcie na własnym boisku aż 5:0, co jest naszym najwyższym zwycięstwem nad Portowcami w historii. Bramki w tym meczu zdobywali Olgierd Moskalewicz (dwie), Grzegorz Niciński, Grzegorz Bartczak oraz Zbigniew Grzybowski. Innym wartym uwagi spotkaniem jest domowe starcie z sezonu 2006/07, gdy kroczące małymi krokami po drugie mistrzostwo KGHM Zagłębie Lubin wygrało 6:2, a do siatki rywala w tamtym pojedynku trafiali Grzegorz Bartczak, Vidas Alunderis, Rui Miguel, Wojciech Łobodziński, Dawid Banaczek oraz Dariusz Jackiewicz.

Na kolejne spotkanie musieliśmy poczekać do sezonu 2012/13, gdy Pogoń powróciła wówczas na najwyższy szczebel rozgrywkowy w naszym kraju. Obydwa zespoły zmierzyły się ze sobą wówczas już na inaugurację rozgrywek. Nie będzie to jednak miło wspominane przez nas spotkanie, bowiem Portowcy zwyciężyli 4:0. W rewanżowym spotkaniu Miedziowi pokazali, że ten wynik był wypadkiem przy pracy i po trafieniach Bartosza Rymaniaka, Szymona Pawłowskiego oraz Michala Papadopoulosa, pokonali Pogoń Szczecin 3:0.

Na kartach historii naszego Klubu bardzo dobrze zapisały się starcia w Szczecinie z sezonów 2018/19 i 2019/20. Miedziowi wówczas zwyciężali dwukrotnie 3:0. Drugie z tych spotkań zapadnie na pewno także z innego powodu, bowiem był to pierwszy mecz po powrocie na ligowe boiska, po wybuchu pandemii koronawirusa.

W ubiegłym sezonie obydwie drużyny zwyciężały w domowych spotkaniach. W sierpniu ubiegłego roku KGHM Zagłębie wygrało 2:0, po bramkach Erika Daniela w pierwszej części spotkania oraz Łukasza Poręby w końcowych minutach. W Szczecinie Pogoń wygrała 2:1. Wynik spotkania otworzył Luka Zahovič w 4. minucie. Do wyrównania niespełna kwadrans po rozpoczęciu drugiej połowy doprowadził Patryk Szysz, a decydujące trafienie zanotował na dziesięć minut przed końcem spotkania Vahan Bichakhychyan.

Starcie 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Pogonią Szczecin a KGHM Zagłębiem Lubin już w sobotę 27 sierpnia o godzinie 17:30. Zapraszamy do wspólnego kibicowania naszym zawodnikom do Canal+ Sport.