Matias Lui i Lucas Minele trenują z KGHM Zagłębiem 18 sty

Matias Lui i Lucas Minele trenują z KGHM Zagłębiem

Do przebywającego na zgrupowaniu w tureckim Belek zespołu „Miedziowych” dołączyło dwóch nowych zawodników. Sztab szkoleniowy KGHM Zagłębia Lubin będzie przyglądał się pochodzącym z  Brazylii zawodnikom przez najbliższe kilkanaście dni i na tej podstawie oceni ich ewentualną przydatność do zespołu.

18 sty 2020 11:28

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pochodzący z „Kraju Kawy” Matias Lui ma dwadzieścia jeden lat. Swoją przygodę z futbolem rozpoczął mając jedenaście lat w rodzimym Gremio Porto Alegre. Trzy lata później przykuł uwagę skautów Interu Mediolan, którzy zapragnęli mieć u siebie perspektywicznego zawodnika. Matias przeniósł się więc do Włoch i kolejne trzy sezonu spędził w młodzieżowych drużynach osiemnastokrotnego mistrza Włoch. W tym czasie regularnie był powoływany do młodzieżowych kadr Brazylii, z reprezentacją „Canarinhos” wygrywając choćby SUWON International Cup. W juniorach „Nerrazurri” również pokazywał się z bardzo dobrej strony, będąc mocnym ogniwem drużyny i finalnie triumfował z Interem w rozgrywkach „Campinato Nazionale Primavera”. Przed sezonem 2016/2017 Matias przeniósł się do Cagliari, gdzie przez dwa sezony występował regularnie w rozgrywkach Primavery, notując w klubie z Sardynii czterdzieści osiem występów, będąc wielokrotnie kapitanem zespołu. Po tym czasie zainteresowanie jego osobą wyraził macierzysty Gremio Porto, gdzie przeniósł się na zasadzie transferu definitywnego w 2018 roku. W Brazylii spędził ostatnie kilkanaście miesięcy, występując w drugiej drużynie Gremio.

W swojej dotychczasowej przygodzie z piłką występował zarówno na pozycji środkowego pomocnika jak i lewego obrońcy. Jego atutem są niewątpliwie warunki fizyczne, koordynacja i duża jak na taki wzrost szybkość. Zawodnik potrafi dobrze grać głową i potrafi dać zespołowi dużo z przodu – dając się poznać jako dynamiczny piłkarz z szybkimi rajdami w głąb pola. Co ciekawe, Matias posiada polskie korzenie, z których zawodnik jak i jego rodzina są bardzo dumni.


Matias Antonini Lui:

ur. 9.04.1998 r.

wzrost: 191 cm

waga: 82 kg

pozycja: środkowy obrońca, defensywny pomocnik

Kariera:

Gremio Porto Alegre (Brazylia) (2009-2013)

Inter Mediolan (Włochy) (2013-2016)

Cagliari Calcio (Włochy) (2016-2018)

Gremio Porto Alegre (Brazylia) 2018-2020

Lucas Minele urodził się 15 lutego 1999 roku w Sao Paulo w Brazylii. Były reprezentant młodzieżowej kadry Brazylii rozpoczął treningi w 2012 roku w Corinthians. Przez następne pięć lat występował w drużynach juniorskich jednego z najpopularniejszych klubów w Brazylii, by w 2017 przenieść się do drużyny lokalnego rywala – Palmeiras. W barwach legendarnych „Verdão” występował przez kolejne dwanaście miesięcy, gdy wpadł w krąg zainteresowań obecnego wicemistrza Brazylii – Santos FC. Spowodowało to kolejne przenosiny, tym razem do klubu, z którego w daleki świat wypłynął choćby legendarny Pele czy także inny, błyskotliwy piłkarz naszych czasów – Neymar. W czarno – białej koszulce Lucas rozegrał ponad czterdzieści spotkań w drużynach U-20 i U-23, będąc kilkukrotnie ich kapitanem, co zostało dostrzeżone przez szkoleniowca pierwszej drużyny Santosu. Młody obrońca dostawał więc zaproszenia na zajęcia z „jedynką”,  dzięki czemu mógł podnosić swoje umiejętności w towarzystwie bardziej doświadczonych graczy. Wraz z końcem roku, gotowy na nowe wyzwania poza granicami swojego kraju, piłkarz rozwiązał kontrakt z dotychczasowym pracodawcą stając się wolnym zawodnikiem.

Szybki, dynamiczny prawy obrońca lub defensywny pomocnik cały czas pozostaje w kręgu zainteresowań selekcjonera olimpijskiej kadry Brazylii. W 2012 roku miał okazję być w Polsce, gdy brał udział w turnieju Volkswagen Junior Masters organizowanym w Warszawie.

Minele, z uwagi budowę i wzrost porównywany jest do legendy „Canarinhos” – Roberto Carlosa. Jako zawodnik defensywny, charakteryzuje się wszechstronnością. Potrafi grać jako prawy obrońca, ale także swobodnie czuje się w środku pola przesunięty wyżej. Jak większość zawodników z „Kraju Kawy” odznacza się nienaganną techniką, dobrym wyprowadzaniem piłki, a dodatkowo potrafi bardzo dobrze wykonywać stałe fragmenty gry.

 

Lucas Minele:

ur. 15.02.1999 w Sao Paolo

wzrost: 169 cm

waga: 70 kg

pozycja: prawy obrońca, defensywny pomocnik

Kariera:

Corinthians Gremio (Brazylia) (2012-2017)

Palmeiras (Brazylia) (2017-2018)

Santos (Brazylia) (2018-2019)