Radosław Kałużny | #RetroSylwetka 7 kwi

Radosław Kałużny | #RetroSylwetka

Były piłkarz ma na swoim koncie ponad 160 występów w barwach KGHM Zagłębia Lubin, 41 spotkań w narodowych barwach naszego kraju oraz dwa tytuły mistrza Polski. Poznajcie bliżej sylwetkę zasłużonego zawodnika „Miedziowych”, Radosława Kałużnego. Zapraszamy!

7 kwi 2020 15:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Radosław Kałużny urodził się w niewielkiej miejscowości Góra, położonej na terenie Dolnego Śląska. Piłkarskie treningi rozpoczął w drużynie Chojnowianki Chojnów. Dzięki wysokim umiejętnościom już w młodym wieku zawodnik przeniósł się do Zagłębia Lubin. Wraz z początkiem 1992 roku Radosław został włączony do pierwszej drużyny „Miedziowych”. Na wiosnę, piłkarz rozegrał wówczas już pięć spotkań. Miejsce w podstawowym składzie lubińskiej ekipy wywalczył w następnym sezonie występując łącznie w 28 meczach, strzelając do tego swoją pierwszą bramkę w barwach KGHM Zagłębia. Defensywny pomocnik, świetnie spisujący się także na pozycji obrońcy przez długi okres czasu był kluczowym graczem lubinian. Bardzo dobra dyspozycja zwróciła uwagę Wisły Kraków, która mocno zabiegała o zawodnika. Latem 1998 roku, po ponad sześciu latach gry w pierwszym zespole „Miedziowych”, Radosław przeniósł się do Krakowa. Łącznie w koszulce naszego klubu wybiegł na murawę aż 163 razy, zdobywając do tego 22 bramki.

Okres gry dla „Białej Gwiazdy” był niewątpliwie bardzo udany zarówno dla klubu jak i samego zawodnika. W sezonie 1998/99 Kałużny sięgnął po swoje pierwsze w karierze mistrzostwo Polski. Dwa lata później powtórzył ten sukces, lecz tym razem miał jeszcze więcej powodów do radości, gdyż razem z Wisłą zdobył także Puchar Polski. Osiągnięcia zawodnika na polskich boiskach zaowocowały transferem do niemieckiego FC Energie Cottbus. Po półtorej roku występów w tej drużynie, po Radosława zgłosił się drugi klub z kraju naszych zachodnich sąsiadów. Tym razem był to Bayer Leverkusen. Dla popularnych „Aptekarzy” piłkarz zagrał łącznie 22 spotkania zaliczając w tym również cztery mecze w Lidze Mistrzów, grając przeciwko takim rywalom jak FC Barcelona czy Inter Mediolan. Swoją niemiecką przygodę Kałużny kontynuował również w zespołach Rot-Weiss Essen oraz Rot Weiss Ahlen. We wrześniu 2006 roku były reprezentant Polski przeniósł się na Cypr, gdzie zasilił szeregi ekipy AEL Limassol. Przez rok czasu zagrał dla tej drużyny w 18 pojedynkach. Latem 2007 roku Kałużny powrócił do Polski, a dokładnie do Białegostoku, gdzie podpisał kontrakt z Jagiellonią. W barwach „Jagi” zawodnik również grał tylko przez jeden sezon, po czym zdecydował się zakończyć piłkarską karierę. Jak się okazało, piłkarz postanowił jeszcze dołączyć do drużyny Chrobrego Głogów na początku 2010 roku, jednak po tym krótkim epizodzie gracz już definitywnie zawiesił buty na kołku.

Jeżeli chodzi o karierę reprezentacyjną, to były zawodnik KGHM Zagłębia z pewnością ma się czym pochwalić. Kałużny znalazł się w kadrze Polski na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii, które odbyły się w 2002 roku. Radosław ma na swoim koncie również hat-tricka zdobytego przeciwko Białorusi w meczu kwalifikacyjnym do wyżej wspomnianego mundialu. Przez długi okres czasu był podstawowym zawodnikiem reprezentacji grając jako defensywy pomocnik. W koszulce z orłem na piersi wystąpił na boisku 41 razy, strzelając do tego okazałą jak na swoją pozycję, liczbę jedenastu goli.

Piłkarską karierę „Tata” rozpoczynał w Lubinie, w którym przez wiele lat stanowił o sile zespołu „Miedziowych”. Niewątpliwie dorobek 163 spotkań w koszulce KGHM Zagłębia robi wrażenie zwłaszcza, gdy weźmiemy dodatkowo pod uwagę fakt, iż w każdym meczu Kałużny grał z pełnym zaangażowaniem, za co zyskał ogromne uznanie wśród lubińskich kibiców.